Yumurta üreticileri hangi yumurta kodlama makinelerini kullanıyor? Neden makinelerini yedekliyor?

Yumurta üretimi, zorunlu haller dışında (tavuklarda hastalık, ölüm vb şeyler olmadıkça) hiç bitmeyen bir süreç. Yani, tavuklar her gün, hiç durmadan yumurtlamaya devam ediyorlar.Üreticiler de tesislerinin altyapısını-üstyapısını ona göre dizayn ediyor, tüm makine yatırımlarını da bu süreci en verimli ve etkili yönetecek şekilde yapıyorlar.Bugün, yumurtaların kodlanması ile ilgili yapılan yatırımlardan yumurta kodlama makinelerine değineceğim.
 


Öncelikle, Türkiye’de üretilen yumurtaların üzerine İşletme No ve üretim yöntemini (yumurtanın organik-gezen-kafes mi olduğunu) kodlamak bir zorunluluk.Yumurtaların hangi üretim tesislerinde-çiftliklerde üretildiğini ve yöntemini gösteren, izlenebilirliği sağlayan bir uygulama.Bu uygulamadan muaf tutulan çok küçük üreticiler de var, onlar ayrı.


Dolayısıyla, yumurta üzerine kodlama zorunlu olduğu için tüm üreticiler farklı teknolojilere sahip yumurta kodlama makineleri kullanıyorlar.Aşağıda hangi üreticiler, hangi teknolojiyi, hangi markaları kullanıyor görebilirsiniz.

 

1. Büyük ölçekli üreticiler; ağırlıklı olarak CIJ teknolojiye (Continuous Inkjet Systems) sahip Moba gibi tasnif makineleri ile entegre çalışan Videojet, Domino vb yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

 

2. Orta ve yine bazı büyük ölçekli üreticiler; konveyörlü, 5-6 kafalı Ekoprint, Zorel, Naturefe, MBD, Vibox gibi TIJ – HP45 teknoloji (Thermal Inkjet Systems) ve BG Makine-Ovojet, Nuovo, Prinzen, Völker gibi TIJ - HP26 teknoloji makineler kullanıyor.

 

3. Küçük ölçekli (organik, serbest gezen) üreticiler; tek kafalı TIJ – HP45 teknolojisi Ekoprint yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

                                                                                                 

Yazının başında yumurta üretiminin hiç durmadan devam ettiğinden bahsetmiştik. Yumurta üreticileri de zamanla yarışıyorlar.


 

Kısıtlı tüketim süresi olan ürünlerini bir an önce kodlamak, paketlemek, tekrar paketlerin üzerine kodlama yapmak, araçlara yüklemek ve müşterilerine dağıtmak-satmak zorundalar. İşte bu yüzden operasyonun her adımı kusursuz işlemeli.

 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

1.12.2021Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.