Tarih kodlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Herkese merhaba,
Ambalajlı üretim yapan küçük-büyük tüm üreticiler, ürettikleri ürünlerin ambalajlarına üretim tarihi ve son kullanma tarihi kodlarlar. Aslında, plastik, cam, ahşap vb. malzemelerden üretim yapan  üreticiler de direkt ürünün üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No vb bilgileri tarih kodlama makineleri ile yazdırırlar.


Bu işlemlerin yapılabilmesi için pazarda ağırlıklı olarak 2 teknoloji kullanılır. Biri CIJ ( Continous Inkjet ) teknolojisi, diğeri ise TIJ (Thermal Inkjet) teknolojisidir.
Biz bugün TIJ (Thermal Inkjet) kodlama sistemlerine değineceğiz.
TIJ sistemler HP45 kodlama kartuşları ile çalışan, plastik-karton-metal-cam-ahşap vb. her türlü yüzeye kodlama yapabilen yüksek teknoloji makinelerdir.


Yüksek çözünürlükte kodlama yapabilen sistemlerdir. Özellikle karekod ve barkod kodlaması yapan üretici firmalar bu sistemleri kullanırlar.
Çünkü, karekod ve barkodların okunabilir olması bu üreticiler için çok kritik ve önemli bir konudur.
TIJ sistemlerin çok tercih edilmelerinin bir diğer sebebi ise teknik servis ihtiyacı gerektirmeyen sistemler olmasıdır. 
Kontrol ünitesi ve yazdırma kafalarından oluşan sistemlerin CIJ sistemler gibi periyodik parça değişimi, nozzle - pompa vs değişimi, hergün temizlenme gereksinimi yoktur. Kartuş değişimi yapılarak kodlama operasyonu kesintisiz devam eder. Burada önemli olan nokta kartuş ve yazdırma kafası temizliğinin yapılmasıdır. Kartuş kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalara önem verildiği taktirde sistemlerden en yüksek performans ve verimlilik elde edilir.

Yeri gelmişken kartuşların en verimli şekilde kullanılması ve dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili aşağıda bir blog yazımızın linkini paylaşıyorum. Buyrun..

Matbaa barkod kodlamalarında kartuş performans ve verimliliğini düşüren 5 büyük hata! Çözüm önerileri!

CIJ kodlama sistemleri ile kıyaslandığında yatırım maliyetleri ekonomiktir. Teknik servis ihtiyacı gerektirmediği için teknik servis maliyetleri ile de avantaj sağlar. Kullanımı daha kolaydır.
Her 2 teknolojide de makinelerin çipli olması durumunda üreticilerin karşılaşacağı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. En önemli sorun, eğer üreticiler çipli makine alırlarsa sarf malzemede tek tedarikçiye mahkum olurlar. Genelde çipli makine üretip satanlar sürekli ve yüksek gelir elde etmek için çipli kartuşları-sarf malzemeleri pazardaki fiyatların çok üzerinde üreticilere satarlar. Başka tedarikçilerden alınan kartuşlar bu makinelerde çalışmaz.
Kodlama makinesi alırken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili başka bir blog yazımızı da aşağıda paylaşıyorum. Faydalı bilgiler var. Buyrun.

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!
 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere.. 

10.1.2023

Diğer HaberlerSitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.