Solvent bazlı ve su bazlı kartuş nedir? Ürün ambalajlarımı hangi kartuşlarla kodlayacağım?

Dolayısıyla, bu yazımızda TIJ 2.5 (Thermal Inkjet) kodlama sistemlerinde kullanılan sarf malzemelerden yani HP45 teknolojisi solvent ve su bazlı kartuşlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, kodlama yapılacak malzemelerin yüzeylerinin geçirgen (gözenekli yapı) ve geçirgen olmayan yüzeyler (gözeneksiz yapı) diye 2 ye ayrıldığını söyleyebiliriz.
 

Geçirgen yüzeyler deyince aklımıza '' karton, koli, kağıt, glossy '' vb malzemeler gelsin, yani mürekkebin gözenekli yüzeylerden geçerek tutunduğu yüzeyler.


Geçirgen olmayan yüzeyler dediğimizde ise aklımıza '' plastik, pp, opp, folyo, naylon, shrink, metal, cam, alüminyum '' vb malzemeler yani mürekkebin gözeneksiz yüzeylerden geçemeyip üzerinde tutunduğu yüzeyler gelsin. 

Buraya kadar her şey net sanırım. Sıra bu 2 farklı malzemenin kodlanmasında hangi kartuşları kullanacağımızda. Kısaca onu da anlatıyorum.

Solvent bazlı kartuşlar; geçirgen olmayan malzeme yüzeylerinde tutunabilme özelliğine sahiptir. Farklı yüzeyler için, farklı formülasyonlarla üretilmiş onlarca solvent kartuş çeşidi vardır. Bu yüzden, her solvent kartuş her malzeme yüzeyinde başarılı performans göstermeyebilir. Bu konuda, mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek alabilirsiniz. Kodlama uygulamalarında ağırlıklı olarak siyah renk kullanılır ancak son yıllarda mavi, kırmızı ve beyaz renk solvent kartuşlar da müşteriler tarafından talep edilmektedir.

Su bazlı kartuşlar; geçirgen malzeme yüzeylerinde yapılacak kodlamalarda kullanılır. Baskı kalitesinin iyi olması, baskı işlemlerinin kesintisiz devam etmesi ve operasyonel verimlilik sağlaması için kullanılacak kartuşun içerdiği mürekkep kalitesi çok önemlidir. Bazı kartuşların mürekkepleri silik baskı yapabilir, baskılarınız okunmaz. Kartuşların makineleriniz ile uyumlu çalışması ve yüksek performans göstermesi kritik bir konudur. Bu konularda mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek almanızı öneririm.


Şimdi de kısaca sarf malzeme maliyetlerinizi en çok etkileyecek konuya makinelerin ve kartuşların çipli olmasına değinelim ve bitirelim.

HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.