Abalıoğlu ve Keskinoğlu Projeleri; Moba Hatlarında EP-21 ve EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makineleri
Herkese merhaba,
 

Yazımızın başlığında da belirttiğim gibi Abalıoğlu ve Keskinoğlu üretim tesislerinde Moba hatlarına 6’lı-10’lu-12’li-15’li ve 30’lu yumurta paketlerinin üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No vb kodlamaları yapacak makinelerin kurulumunu gerçekleştirdik.

Öncelikle bu projeler nasıl ortaya çıktı, süreç nasıl işledi ve Ekoprint ile çalışılmaya nasıl karar verildi adım adım anlatmaya başlıyorum. Buyrun.

Her iki müşterimizin de benzer sorunları, ihtiyaçları ve amaçları vardı. Projeleri bu başlıklar altında değerlendirmeye çalışalım.
 

Üretim tesislerinde yumurta paketlerinin üzerine Moba hatlarında CIJ (contunious inkjet) sistemler ile kodlama yapıyorlardı.

Bu sistemlerde sürekli tek tedarikçiye mecbur kalınması, sistemlerin periyodik parça değişimi (pompa, nozzle vb) ve bakım gerektirmesi, teknik servis ücretlerinin ve sarf malzeme maliyetlerinin yüksek olması en büyük sorunlardı.


  Keskinoğlu;

Üretim tesislerinde yumurta paketlerinin üzerine Moba hatlarında çok eski bir uygulama olan Moba’nın kaşeleme sistemi ile kodlama yapıyorlardı. Hat aralarında kaşe sistemlerine mürekkep koymak, dökülen-bulaşan mürekkepleri temizlemek büyük bir sorundu. Özellikle, baskı kalitesinin istenilen seviyede olmaması (silik baskılar), tekrar kaşelenerek operasyonel yüklerinin artmasına sebebiyet vermesi, sistemlerin profesyonel ve teknolojik olmaması, Keskinoğlu’nun müşterilerine daha kurumsal ve profesyonel kodlama çözümleri ile hizmet verme isteğini bu sistemlerin karşılayamaması en büyük sorunlardı. Tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalma durumu da kesinlikle istenilmeyen büyük sorun yaratan bir durumdu.


İhtiyaçlar;

    
   
Abalıoğlu;

Uzun yıllardır bu sorunları yaşayan Abalıoğlu, Moba hatlarındaki sistemleri değiştirmek için ihtiyaçlarını belirlemeye ve araştırmalara başladı.

Yeni sistemlerde birinci öncelikleri kesinlikle tek tedarikçiye mecbur (bağlı) olmayacaklardı. Dolayısıyla, kurulacak sistemler çipsiz olmalı, sarf malzemelerde standart kalite olduğu sürece istenilen tedarikçiden tedarik edilebilmeliydi.

Teknik servis ve bakım gerektirmeyen (periyodik parça değişimi vb), yüksek teknoloji sistemler ile hem makineler yenilenmeli hem de maliyetler süreçte düşürülmeliydi.

Yeni sistemler makine ve sarf malzemeleri ile birlikte düşünüldüğünde ekonomik yatırım maliyeti sunmalı ve operasyonel verimliliği artırmalıydı.

·         Keskinoğlu;

Yüksek teknoloji kodlama sistemlerine geçerek profesyonel baskı uygulamaları tüm üretim hatlarında uygulanmalıydı.

Yeni alınacak sistemler, tasarım ve fonksiyonel olarak kendilerine özel bir çalışma ile üretilip Moba hatlarına entegre edilebilmeliydi.

Makineler kesinlikle çipsiz olmalı, tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalınmamalıydı.

Teknik servis ve bakım gerektirmeyen (periyodik parça değişimi vb), yüksek teknoloji sistemler ile gelecekteki farklı kodlama ihtiyaçları da karşılanabilmeliydi. (karekod, barkod vb..)

Yeni sistemler makine ve sarf malzemeleri ile birlikte düşünüldüğünde ekonomik yatırım maliyeti sunmalı ve operasyonel verimliliği artırmalıydı.

Amaçlar;

Her iki üretici firmamızın amaçları ortaktı.

Yaşadıkları sorunları çözecek, belirledikleri ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayacak, çipsiz yüksek teknoloji ürünler ve hizmet sunacak, tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalmayacak,  güvenilir ve bu koşulları karşılayan bir tedarikçi ile çalışmaktı.

Bu görüşmelerde, öncelikle farklı teknolojilere sahip kodlama makineleri hakkında tüm bilgiler toplandı. Makinelerin çipsiz ve sarf malzeme maliyetlerinin öngörülebilir olması en kritik konulardan biriydi.

Moba hatlarına kolay entegre edilebilien, , işgücü ve zaman kaybını önleneyen - operasyonel verimliliği artıran, kullanıcı dostu yüksek teknoloji makinelerin TIJ (Thermal Inkjet) sistemler olması gerektiğine karar verildi. Bu noktada CIJ ve TIJ sistemlerin karşılaştırılması geniş çerçevede ele alındı. Sarf malzemelerde baskı birim maliyetleri değerlendirildi. Özel taleplerin nasıl karşılanacağı hk. fikir alışverişinde bulunuldu.

Ekoprint olarak işlerine – operasyonlarına katma değer yaratmak isteyen, uzun vadeli düşünüp hareket eden, bizleri de farklı fikirleri ile besleyen geliştiren firmalar ile uzun vadeli işbirlikleri geliştirmek bizim için çok önemli, çok değerli.

Moba, Staalkat ve Nabel tasnif makinelerini kullanan tüm yumurta üreticilerimiz, ekonomik yatırım maliyeti ile EP-21 ve EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makinelerimizi kullanarak işlerine büyük katkı sağlayabilir, operasyonel verimliliklerini artırabilirler. Ekoprint olarak her zaman uzun vadeli işbirliklerine ve müşterilerimizin işlerine değer katmaya hazırız.


Sizler de ürünlerimiz hk. bilgi almak, işlerinize nasıl fayda sağlayabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz bizi her zaman arayabilir, mail atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek işinize katkı sağlayabilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..


 Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.