1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?

 

Yumurta üreticileri genelde 1 yumurtanın ya da 30’lu yumurtanın kodlama maliyetini basit yoldan hesaplarlar.

Aylık olarak yumurta kodlama kartuşuna ne kadar para ödediklerine, sonra da toplam kaç tır yumurta yazdırdıklarına bakarlar.

Bu hesap hızlı, kolay ve mantıklı görünüyor değil mi? Peki öyle mi?

Yumurta üreticileri gerçekten kaç tane yumurta yazdırdıklarını ölçebiliyor ve maliyet hesaplarını doğru yapabiliyorlar mı?

 

O kadar yoğun bir tempoda operasyonlarını yönetiyorlar ki bu konuda tam doğruya ulaşmaları pek mümkün olamayabiliyor.
 

Çünkü, konuştuğumuz fikir alışverişi yaptığımız üreticilerin bir çoğu kağıt üzerindeki maliyetlere odaklanıp ürün baskı kalitesi, baskı adedi, müşteri memnuniyeti, iyi servis-hizmet vb.. birçok önemli detayı gözden kaçırabiliyor.
 

Bizim işimiz de bu detayları müşterilerimize anlatmak, hatırlatmak ve onlara en iyi, en güvenilir ürünleri her zaman sağlamak.


Şimdi biraz kağıt üzerindeki maliyetlerin dışında kalan baskı birim maliyetlerini direkt etkileyen bu önemli noktalara Ekoprint kartuşları ile dolum-yenileme kartuşları karşılaştırmasını yaparak beraber bakalım.
 

Bu karşılaştırma eminim bu yazıyı okuyan yumurta üreticilerine rehber olup işlerine katkı sağlayacaktır.

Ekoprint Yumurta Kodlama Kartuşları;

1.       Ekoprint %100 sıfır (yeni) yumurta kodlama kartuşlarını ilk defa siz kullanırsınız. %100 gıda mürekkepli kartuşlardır.
 

2.       Ekoprint kartuşları müşterilere sevk edilmeden önce 2 kere baskı testinden geçer, %100 çalışan ve yüksek performans gösteren kartuşlar müşterilerimize sevk edilir. Hata payımız %1’in altındadır.
 

3.       Yüksek baskı kalitesi ve baskı adetleri sağlar. Yumurta başına baskı maliyetlerinizi düşürür.
 

4.       Operasyonlarınızın kesintisiz devam etmesini sağlar, iş verimliliğinizi artırır.

 

Dolum-Yenileme Kartuşları;

1.       Dolum ve yenilenmiş kartuşlar daha önce başkaları tarafından kullanılmış kartuşlardır. Bu kartuşların 2-3 belki de 4. kullanıcısı siz olursunuz.
 

2.       Bu kartuşların elektronik devreleri genellikle çizik-yırtık ve darbelidir. Yumurta üzerindeki baskı kalitesi düşüktür. Bir çok ürünü iade etmek zorunda kalırsınız.
 

3.       Daha önce kullanıldığı için içlerinde kalan tortular, tozlar vs.. kartuşun daha az baskı yapmasına neden olur. Hiçbir zaman yeni(sıfır) kartuş baskı adetlerini ve baskı kalitesini sağlayamaz.
 

4.       Operasyonun en yoğun olduğu zamanlarda bozulur, yazmaz, çizik yazar, işiniz yarım kalır. İş verimliliğinizin düşmesine, ekstra maliyetlere neden olur.
 

5.       Her zaman stoklarda olmaz, olanların kalitesinde ise standart yoktur.
 

6.       Dolum-yenileme kartuşlarda genellikle düşük kalite mürekkep kullanılır. Bu da yumurta kodlama makinenize zarar verebilir, makinenizi bozabilir.Şimdi, konumuzun başlığına ‘’1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?’’ sorusuna dönelim, hesabımızı yapalım.

1 adet Ekoprint yumurta kodlama kartuşu, tek satır işletme numarası kodlanacaksa 250-300bin adet yumurta kodlayabilir. Yazının büyüklüğü-küçüklüğü, kalınlığı-inceliği baskı adetlerini değiştirir.

HP45 teknolojisi kartuş kullanılan makineler için baskı birim maliyeti;
 

Ekoprint kartuş: 23 USD

23 USD/250.000 ad : 0,000092 USD/adet. Bunu bugünün USD kuru 17,95 TL ile çarparsak 0,00165 TL/adet.

30’lu yumurta kodlama maliyeti: 0,0495 TL

Aşağıdaki sorulara objektif cevaplar verdiğiniz taktirde biz de kendi açımızdan işimizi yapabildik diye düşüneceğiz.

·         Peki diğer dolum-yenileme kartuşlar ile böyle bir hesap yapmak mümkün mü?

·         Bu kartuşlar standart kalite mi? Hepsi aynı kalitede ve aynı adetlerde baskı yapabiliyor mu?

·         Yarısında kartuş bozulduğunda yazmadığında o kartuşlar ne oluyor?

·         Bir çok kartuş çalışanlar tarafından yazmadığı için çöpe atılıyor mu?

·         Yumurta üreticileri gerçekten bu kartuşların takibini her gün yapabiliyorlar mı?

·         Dolum-yenileme kartuşa gerçekten güveniyor musunuz?
 

Bu koşullar altında, 1 adet yumurtayı kodlamanın maliyetinin kağıt üzerinde yazan kartuş fiyatı olmadığını objektif bir gözle bakabilirsek çok net görebiliriz.

Umarım bu hesaplama ve sorulması gereken sorular konuya daha bütüncül bir yaklaşım ile bakmanıza yardımcı olur.

Ekoprint olarak 10 yılı aşkın süredir yumurta üreticilerine en kaliteli, en güvenilir, %100 yeni(sıfır), gıda mürekkepli kartuşlarımızı sağlıyoruz. Kartuşlarımız her zaman istediğiniz adetlerde stoklarımızda. İşlerinizin kesintisiz devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yumurta kodlama makinelerimiz, paket üzeri kodlama makinelerimiz ve yumurta taşıyıcı ekipmanlarımız ile de işlerinize değer katmaya çalışıyoruz.

 

Ürünlerimiz hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.