Blog

1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?

 

Yumurta üreticileri genelde 1 yumurtanın ya da 30’lu yumurtanın kodlama maliyetini basit yoldan hesaplarlar.

Aylık olarak yumurta kodlama kartuşuna ne kadar para ödediklerine, sonra da toplam kaç tır yumurta yazdırdıklarına bakarlar.

Bu hesap hızlı, kolay ve mantıklı görünüyor değil mi? Peki öyle mi?

Yumurta üreticileri gerçekten kaç tane yumurta yazdırdıklarını ölçebiliyor ve maliyet hesaplarını doğru yapabiliyorlar mı?

 

O kadar yoğun bir tempoda operasyonlarını yönetiyorlar ki bu konuda tam doğruya ulaşmaları pek mümkün olamayabiliyor.
 

Çünkü, konuştuğumuz fikir alışverişi yaptığımız üreticilerin bir çoğu kağıt üzerindeki maliyetlere odaklanıp ürün baskı kalitesi, baskı adedi, müşteri memnuniyeti, iyi servis-hizmet vb.. birçok önemli detayı gözden kaçırabiliyor.
 

Bizim işimiz de bu detayları müşterilerimize anlatmak, hatırlatmak ve onlara en iyi, en güvenilir ürünleri her zaman sağlamak.


Şimdi biraz kağıt üzerindeki maliyetlerin dışında kalan baskı birim maliyetlerini direkt etkileyen bu önemli noktalara Ekoprint kartuşları ile dolum-yenileme kartuşları karşılaştırmasını yaparak beraber bakalım.
 

Bu karşılaştırma eminim bu yazıyı okuyan yumurta üreticilerine rehber olup işlerine katkı sağlayacaktır.

Ekoprint Yumurta Kodlama Kartuşları;

1.       Ekoprint %100 sıfır (yeni) yumurta kodlama kartuşlarını ilk defa siz kullanırsınız. %100 gıda mürekkepli kartuşlardır.
 

2.       Ekoprint kartuşları müşterilere sevk edilmeden önce 2 kere baskı testinden geçer, %100 çalışan ve yüksek performans gösteren kartuşlar müşterilerimize sevk edilir. Hata payımız %1’in altındadır.
 

3.       Yüksek baskı kalitesi ve baskı adetleri sağlar. Yumurta başına baskı maliyetlerinizi düşürür.
 

4.       Operasyonlarınızın kesintisiz devam etmesini sağlar, iş verimliliğinizi artırır.

 

Dolum-Yenileme Kartuşları;

1.       Dolum ve yenilenmiş kartuşlar daha önce başkaları tarafından kullanılmış kartuşlardır. Bu kartuşların 2-3 belki de 4. kullanıcısı siz olursunuz.
 

2.       Bu kartuşların elektronik devreleri genellikle çizik-yırtık ve darbelidir. Yumurta üzerindeki baskı kalitesi düşüktür. Bir çok ürünü iade etmek zorunda kalırsınız.
 

3.       Daha önce kullanıldığı için içlerinde kalan tortular, tozlar vs.. kartuşun daha az baskı yapmasına neden olur. Hiçbir zaman yeni(sıfır) kartuş baskı adetlerini ve baskı kalitesini sağlayamaz.
 

4.       Operasyonun en yoğun olduğu zamanlarda bozulur, yazmaz, çizik yazar, işiniz yarım kalır. İş verimliliğinizin düşmesine, ekstra maliyetlere neden olur.
 

5.       Her zaman stoklarda olmaz, olanların kalitesinde ise standart yoktur.
 

6.       Dolum-yenileme kartuşlarda genellikle düşük kalite mürekkep kullanılır. Bu da yumurta kodlama makinenize zarar verebilir, makinenizi bozabilir.Şimdi, konumuzun başlığına ‘’1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?’’ sorusuna dönelim, hesabımızı yapalım.

1 adet Ekoprint yumurta kodlama kartuşu, tek satır işletme numarası kodlanacaksa 250-300bin adet yumurta kodlayabilir. Yazının büyüklüğü-küçüklüğü, kalınlığı-inceliği baskı adetlerini değiştirir.

HP45 teknolojisi kartuş kullanılan makineler için baskı birim maliyeti;
 

Ekoprint kartuş: 23 USD

23 USD/250.000 ad : 0,000092 USD/adet. Bunu bugünün USD kuru 17,95 TL ile çarparsak 0,00165 TL/adet.

30’lu yumurta kodlama maliyeti: 0,0495 TL

Aşağıdaki sorulara objektif cevaplar verdiğiniz taktirde biz de kendi açımızdan işimizi yapabildik diye düşüneceğiz.

·         Peki diğer dolum-yenileme kartuşlar ile böyle bir hesap yapmak mümkün mü?

·         Bu kartuşlar standart kalite mi? Hepsi aynı kalitede ve aynı adetlerde baskı yapabiliyor mu?

·         Yarısında kartuş bozulduğunda yazmadığında o kartuşlar ne oluyor?

·         Bir çok kartuş çalışanlar tarafından yazmadığı için çöpe atılıyor mu?

·         Yumurta üreticileri gerçekten bu kartuşların takibini her gün yapabiliyorlar mı?

·         Dolum-yenileme kartuşa gerçekten güveniyor musunuz?
 

Bu koşullar altında, 1 adet yumurtayı kodlamanın maliyetinin kağıt üzerinde yazan kartuş fiyatı olmadığını objektif bir gözle bakabilirsek çok net görebiliriz.

Umarım bu hesaplama ve sorulması gereken sorular konuya daha bütüncül bir yaklaşım ile bakmanıza yardımcı olur.

Ekoprint olarak 10 yılı aşkın süredir yumurta üreticilerine en kaliteli, en güvenilir, %100 yeni(sıfır), gıda mürekkepli kartuşlarımızı sağlıyoruz. Kartuşlarımız her zaman istediğiniz adetlerde stoklarımızda. İşlerinizin kesintisiz devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yumurta kodlama makinelerimiz, paket üzeri kodlama makinelerimiz ve yumurta taşıyıcı ekipmanlarımız ile de işlerinize değer katmaya çalışıyoruz.

 

Ürünlerimiz hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz. Facebook: https://bit.ly/3edqxGR Instagram: https://bit.ly/3yvne6W LinkedIn: https://bit.ly/3GJ4fbS Twitter: https://bit.ly/3E0FvKD  

Youtube: https://bit.ly/3zoN652

 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Kao Collins ve Ekoprint matbaa barkod kodlama kartuşlarıHerkese merhaba,
 

HP45 teknolojisi kartuşlar, üretim yapılan tüm sektörlerde barkod, karekod, son kullanma tarihi, üretim tarihi, lot ve seri numarası gibi dataların kağıt, karton, plastik, metal, cam vb.. birçok yüzey üzerine kodlanması için kullanılıyor.

 

Matbaacılık sektöründe de özellikle sürekli form ve banka sözleşmeleri gibi önemli evrakların üzerine barkod, karekod ve seri no kodlamalarında HP45 teknolojisi kartuşlar tercih ediliyor. Sebebi, yüksek hızlı hatlarda, okunabilir ve keskinliği yüksek barkod-karekod baskıları elde edebilmek. Bu baskılar da ancak HP45 teknolojisi kodlama makineleri ve kartuşlar ile elde edilebiliyor. Bu sektörde hizmet veren firmalar için çok önemli ve kritik bir konu.
 


Mürekkebin yüzeyde tutunması, dağılmaması, baskıların okunabilir olması kartuş ve mürekkebin birlikte uyum içinde çalışmasına bağlı.
 

Dolayısıyla, matbaacılık sektöründe müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilen sayılı marka var. Kao Collins, bu alanda uzmanlaşmış, binlerce farklı mürekkep formülasyonuna sahip HP45 teknolojisi kartuşlar sunan ve çok tercih edilen bir marka. Alternatif olarak Ekoprint matbaa barkod kodlama kartuşlarımız da müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor ve beğenilerek kullanılıyor. %100 yeni-sıfır Ekoprint kartuşları yüksek baskı kalitesi ve adetleri sunuyor, ekonomik fiyatları ile de müşterilerimizin maliyetlerini düşürüyor.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)  

Instagram: ekoprintkodlama  

Website: www.ekoprint.com.tr
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…
 

 

Devamını oku

İlaç karekod kartuşlarındaki ‘’Alternatif Tedarikçiniz’’: Ekoprint.Herkese merhaba,

Uzun zamandır, ilaç sektörü üretim hatlarında karekod kodlamalarında kullanılan kartuşlar ile ilgili bir yazı yazmak istiyordum.
 

Son zamanlarda, karekod kartuşları ile ilgili bilgi talep eden, alternatif yüksek kalite kartuş arayan, baskı birim maliyetlerini düşürmek isteyen birçok üretici firma bizlere ulaşıyor.

Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık, enflasyon, artan hammadde maliyetleri ilaç firmalarının satın alma yöneticilerini ve üretim müdürlerini de harekete geçirdi.
 

İşte bu noktada, Ekoprint olarak üretim yapan firmalara katkı sunabilmeyi çok istiyoruz.
 

Bu amaçla, sektörde faaliyet gösteren ilgili kişilere hatırlatma ve bilgilendirme amacı ile karekod kartuşlarla ilgili yaşanılan sorunları ve çözüm önerilerimizi aşağıda özetlemek istiyorum.

Buyrun.

1.      Kartuşların tam randımanlı kullanılamaması.
 

Sebepler;
 

·         Operatörlerin kartuşları kodlama yazıcısına takıp çıkartırken kartuş elektronik devrelerine zarar vermesi. Çizmesi, yırtması, delmesi vb..

·         Kartuşların ağzını temizlerken kolonya-alkol vb mendilleri kullanmaları sonucu elektronik devrelerin zarar görmesi.

·         Operatörlerin kartuşları sallaması ve içlerindeki hava dengesini bozması.

·         Standart dışı kartuş-mürekkep kullanımı.

·         Kodlama yazıcısının pimlerinin düzenli olarak temizlenmemesi.

Çözümler;
 

·         Kartuş takma-çıkarma işlemleri hassas bir şekilde kartuşun yuvasına tam olarak oturtulması ile yapılmalıdır. Aksi halde, yazıcı kafasındaki pimler kartuş elektroniğini yırtar, deler, nozzle lara zarar verir. Kartuş dolu olsa bile artık yazmaz ve çöp olur.
 

·         Kartuş temizlemede asla alkol ve kolonya kullanılmamalıdır. Nemli ya da kuru toz tutmayan temiz bir bez kartuş ağızlarının temizliği için yeterlidir.
 

·         Kartuşlar kesinlikle sallanmamalıdır. Kartuşlarda mürekkebi içinde barındıran alüminyum torbalar vardır ve bir denge halindedir. Kartuş kullanıldıkça büzülür, genişler. Kartuşların sallanması içerideki hava dengesini bozar ve alüminyum torbanın işlevini bozar. Hava dengesi bozulan kartuş bir süre sonra kesik baskı yapar ya da hiç baskı yapmaz.
 

·         Orijinal ya da alternatif %100 yeni kartuşlar kullanılmalıdır. Mürekkep içeriği çok önemlidir. Karekod kodlamasına uygun olmayan kalitede mürekkep, kartuş ya da yanlış dolum kartuş kullanımı istenilen baskı sonuçlarını-verimliliği negatif etkiler.
 

·         Operatörler düzenli olarak yazıcı kafa pimlerini (zamanla mürekkep birikmesi olur) nemli bir bezle pansuman yapar gibi temizlemelidirler.
 

Sebepler;
 

·         Karekod kartuşları HP45 teknolojisi kartuşlardır. Döviz kurlarındaki yüksek artış fiyatları olumsuz etkiler.
 

·         Ayrıca, sektörü domine eden kodlama yazıcısı ve karekod kartuş tedarikçisi firmalar, kendi satış stratejilerine göre fiyatlarını uygularlar. Alternatif tedarikçilerin az olması, bilinmemesi.
 

·         Alternatif tedarikçilerin araştırılması, yeni ürün test çalışmalarının yapılması.
 

·         Bu noktada çözüm olarak biraz Ekoprint’ten bahsedeceğim.
 

Ekoprint karekod kodlama kartuşları alternatif, %100 yeni (sıfır) ürünlerdir. Karekod uygulamalarınız için yüksek baskı kalitesi ve ekonomik fiyatlar sunar.

3.      Alternatif kartuş kullanımında oluşan ÖNYARGI.
 

Sebepler;
 

·         S.Alma Yöneticileri ve üretim müdürlerinin daha önce başka firmalarla yaptıkları birkaç çalışmada istedikleri sonuçları alamamış olmaları.
 

·         Orijinal ürün kullanalım, sıkıntı yaşamayalım düşüncesi.
 

·         Orijinal ürün ile alternatif ürün karşılaştırmasının objektif yapılamaması.

·         Alternatif, yüksek kalite ürün ve hizmet sağlayan firmaları araştırmaya ve testlere devam etmek.
 

·         Bu noktada da çözüm olarak biraz Ekoprint’ten bahsedeceğim.
 

Ekoprint, ilaç üretim tesislerinde s.alma ve üretim birimleri ile koordineli olarak kartuş test çalışmaları yapıyor. Tedarikçi-müşteri işbirliği ile en iyi çözümleri oluşturuyor.
 

·         Kimse sıkıntı yaşamak, konfor alanından çıkmak istemiyor. Ancak, dışarıda alternatif, yüksek kalite ve ekonomik fiyatlarla ürün sağlayan Ekoprint var.
 

·         Objektif olmak orijinal ve alternatif ürünü karşılaştırırken testleri her anlamda eşit koşullarda gerçekleştirmek ve çıkan veriye, baskı birim maliyetine odaklanmak.
 

Ekoprint, müşterileri ile test çalışmalarını bu koşullar altında yapıyor.

Ekoprint karekod kodlama kartuşları ile baskı birim maliyetlerinizi düşürün, yüksek baskı kalitesi elde edin.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
Facebook: https://bit.ly/3edqxGR Instagram: https://bit.ly/3yvne6W LinkedIn: https://bit.ly/3GJ4fbS Twitter: https://bit.ly/3E0FvKD  

Youtube: https://bit.ly/3zoN652

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Moba hatlarında yumurta paketlerine STT ve ÜRT kodlamasını en verimli şekilde yapın!Herkese merhaba,

Öncelikle, EP-21 ambalaj (paket) üzeri kodlama makinesi nedir, nasıl çalışır gibi soruların kısa kısa cevapları ile başlayalım.
 

2’li ve 4’lü yazdırma kafaları ile farklı kodlama seçenekleri de sunar.
 

Bu arada Moba hatlarına kurulmuş olan EP-21 makinelerinin kodlama videosunu da aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
 

 

EP-21 kodlama makineleri çipsizdir. Üreticileri tek tedarikçiye mecbur olma kabusundan kurtarır. Çipli makine satın alan üreticiler her zaman tedarikçiye mecbur olma ve yüksek sarf malzeme maliyetlerinden şikayetçi olmuşlardır.
 

Firmamız, en yüksek kalitede sarf malzemeleri müşterilerine en uygun fiyatlar ile sunmakta ve baskı maliyetlerini düşürmektedir.

·         Düşük yatırım maliyeti.
 

EP-21 kodlama makineleri, ekonomik fiyatları ve yüksek performansı ile CIJ ( Continuous Inkjet Systems) teknoloji makinelere göre çok avantajlıdır.

·         Bakım gerektirmeyen sistemler.
 

EP-21 kodlama makinelerinde periyodik bakım ve düzenli parça değişimi yoktur. O yüzden CIJ sistemler gibi teknik servis ihtiyacı, parça değişimi gerektirmez.

·         Kartuşlar istediğiniz adetlerde her zaman stoklardadır.
 

İşiniz yarım kalmaz, operasyonlarınız devam eder.

·         Kartuş çeşitliliği.
 

Su bazlı ve solvent bazlı kartuş kullanılarak her yüzey için en kaliteli baskı elde edilir.

Farklı hatlardan gelen farklı viyollere henüz hat üzerindeyken STT, ÜRT, Lot No ve Seri No gibi dataların kodlanması operasyonel verimliliği artırmış, iş gücü ve zamandan tasarruf edilmesini sağlamıştır.

Geçmiş yıllarda kullandıkları kodlama makinelerinin sarf malzeme ve teknik servis bakım maliyetlerini karşılaştırdıklarında EP-21 kodlama  makinelerinin firmaları için ciddi ekonomik fayda (maliyet avantajı-kar) getirdiğini görmüşlerdir.

Ekoprint markamız ile bugün hem Türkiye hem de 23 ülkede, yumurta kodlama makinelerimizi, ambalaj (paket) üzeri kodlama makinelerimizi, yumurta taşıyıcılarımızı ve kartuşlarımızı yumurta üreticileri ile buluşturuyoruz.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik, üretim hatlarına özel uygulamalar-tasarımlar geliştiriyoruz.

Sizler de ürünlerimiz hk. bilgi almak, işlerinize nasıl fayda sağlayabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz bizi her zaman arayabilir, mail atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek işinize katkı sağlayabilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Facebook: https://bit.ly/3edqxGR

Instagram:https://bit.ly/3yvne6W

LinkedIn: https://bit.ly/3GJ4fbS

Twitter: https://bit.ly/3E0FvKD
 

Devamını oku

VIV Europe 2022, Utrect fuarında neler yaşadık?

Herkese merhaba,

Bizi takip edenler bilir, 2011 yılından beri düzenli olarak VIV Uluslararası Tavukçuluk Ekipmanları ve İhtisas Fuarlarına katılıyoruz
.

Sektörün en büyük ve önemli fuarlarından birinde ülkemizi temsil etmek, farklı ülkelerde ürünlerimizi-hizmetlerimizi sunmak, yeni iş bağlantıları yapmak bizim için inanılmaz heyecan verici bir durum.

Avrupa’da 4 yılda bir yapılan bu fuarda da standımıza ilginin yoğun olması, yeni ürünlerimizin ve projelerimizin ilgi çekmesi ve önemli iş bağlantıları yapmamız bizleri çok mutlu etti. Farklı ülkelerden yeni müşteriler ve bayiler ile çalışma fırsatı yakaladık. Bugüne kadar 23 ülkeye ihracat yapmıştık. Bundan sonraki süreçte hedefimiz, daha çok ülkeye daha çok Ekoprint ürünlerini ulaştırmak.
 

Biraz da fuardaki ziyaretçi profilinden bahsedelim. İlk 2 gün standımıza 15 farklı ülkeden ziyaretçi geldi.

İrlanda, Yunanistan, Fransa, Kuveyt, Brezilya, Tanzanya, Suudi Arabistan, Singapur, Sırbistan, Polonya, Pakistan ve dahası. Peru’dan bile standımız ziyaret edildi. 10 yıldır ilk defa oldu bu durum:)

EP-205 ve EP-121 yumurta kodlama makinelerimiz hem teknik özellikleri hem de rekabetçi fiyatları ile çok dikkat çekti.

EP-21 yumurta paket üzeri kodlama makinemiz Moba tasnif makineleri kullanan büyük yumurta üreticilerinin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Moba hatlarının arasına çok kolay entegre edilebilen, yer kaplamayan, bakım gerektirmeyen HP45 teknolojisi kodlama makinelerimiz ve sarf malzemelerimiz yurtdışında da sektörde adından söz ettirmeye başlayacak gibi duruyor. 

Yumurta üreticilerinin vazgeçilmezi yumurta taşıyıcı ürünlerimiz ise her fuarda olduğu gibi bu fuarda da ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünlerden oldu. İşçilik maliyetlerini düşüren, operasyon hızını 4 kat artıran, fireyi önleyen kullanıcı dostu ürünlerimizin performansı ve tasarımı müşterilerimizin memnuniyetini sağladı.

Ve bir yurtdışı fuarımız daha 3 gün içinde dolu dolu geçti ve bitti..

Umuyoruz ki gelecek fuarlarda da Ekoprint markamızı ve ülkemizi yine en güzel şekilde temsil edip nice başarılara imza atacağız.

VIV Asia ve Türkiye, 2023 fuarlarında görüşmek üzere..

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Facebook: https://bit.ly/3edqxGR

Instagram:https://bit.ly/3yvne6W

LinkedIn: https://bit.ly/3GJ4fbS

Twitter: https://bit.ly/3E0FvKD
 

Devamını oku

Kodlama makinesi alırken sarf malzeme maliyetlerinizin ne olacağını hesaba katıyor musunuz?

Gelen telefonların, maillerin, whatsapp mesajlarının neredeyse tamamında ‘’ biz ürettiğimiz ürünlerin ambalajlarına ÜRT, STT, Lot No, Seri No, Barkod, Karekod vs. kodlaması yapıyoruz, kodlama makinemiz çipli, elinizde şu marka kartuş var mı, bizim makinede çalışır mı,  fiyatı nedir? ‘’ gibi sorularla karşılaşıyoruz.


 

Aslında blogta daha önce ‘’ Sarf malzemede tek tedarikçiye mahkum olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru! ‘’ başlıklı yazımız ile üreticilerimize çok önemli bilgiler vermiştik.

 

Henüz o yazıyı okumadıysanız linkini aşağıya bırakıyorum, muhakkak okumanızı öneririm.

 

Nasıl yani?

Sarf malzeme maliyetlerinin ne olacağını hesaba katmak ile ilgili bir yazı başlığı ve maliyetin en öncelikli konu olmadığını söyleyerek başlayan biri. Şaşırdı herhalde ya da ne dediğini bilmiyor bu diye mi düşündünüz?

Hayır, şaşırmadım. Ne dediğimi de çok iyi biliyorum. İzin verin, düşüncelerimi açıklamaya çalışayım. Konuyu direkt üreticiler ve kullandıkları sarf malzemeler üzerinden değerlendireceğim.

İster küçük ister büyük üretici olun, ürettiğiniz ürünlerin ambalajlarına yaptığınız kodlama işlemlerinin amacı; ürünlerinizin takibini-izlenebilirliğini sağlamak, yasal zorunlulukları yerine getirmek, lojistik ve depo operasyonlarınızı etkili yönetmek, tüketicilere bilgi vermek-güven sağlamak gibi sıralanabilir. Belki birkaç şey daha eklenebilir ancak temelde amaç budur.

Bu noktada, ürünler üzerine yapılan kodlamanın (ÜRT, STT, Lot no, Seri no, barkod, karekod vb) görünür, net, okunabilir ve kalıcı olmasının sağlanması kritik bir öneme sahip olur. Bunun sürekliliğini sağlayacak olan şey ise kullandığınız kodlama makineleri ve sarf malzemelerinin kalitesidir.

Kalite tanımı herkese göre değişebilir ancak burada olmazsa olmaz diyebileceğimiz nokta ‘’ işinizin sürekliliğini sağlaması ve belli standartları olmasıdır ‘’ diyebiliriz.

Kimse işini yaparken yarı yolda kalmak istemez değil mi?  

Dolayısıyla, kodlama makinesi ve sarf malzemenin kalitesi bence üreticilerin birinci öncelikli konusudur.

Dikkat ederseniz en yüksek kalite, en pahalı vb şeyler demiyorum, sadece işinizin sürekliliğini sağlayacak ve her zaman belli standartlara sahip olacak bir kaliteden söz ediyorum.

Şimdi gelelim sarf malzeme maliyetlerinin önemine.

Diyelim ki, kodlama makinesi alacaksınız. Araştırmalarınızı yaptınız, CIJ (Continuous Inkjet Systems), TIJ (Thermal Inkjet Systems), DOD (Drop on Demand Systems) vb.. bir sürü sistem incelediniz.

Hepsinin özelliklerini iyice anladınız, işinize çok fazla gelecek, ihtiyacınız olmayacak özellikleri içeren ve gereksiz yüksek yatırım bedeli olduğunu düşündüğünüz makineleri de elediniz. Sonrasında da, TIJ (Thermal Inkjet Systems) kodlama makinesi almaya karar verdiğinizi düşünelim.

Elinizde, 4 farklı firmanın-markanın teklifleri var. Firmaları az çok pazardan tanıyorsunuz, son edindiğiniz bilgilere göre bazılarının teknik servis hizmetinde sıkıntılar yaşanıyor ve servis ücretleri yüksek. Ancak, TIJ sistemlerin bakım-servis gerektirmeyen sistemler olduğunu bildiğiniz için bu duruma çok fazla takılmıyorsunuz.

2 markanın fiyatları birbirine yakın, diğerlerinde ise biri çok yüksek biri de en düşük fiyatlı. Kafanız biraz karışık ama biraz daha detaya inince sebeplerini ortaya çıkaracaksınız. Markanın gücü, satış stratejisi, Pazar payı, ürünün menşei, ürünün kalitesi vb şeyler satış fiyatlarının oluşmasında bildiğiniz gibi çok etkili.

Yeter artık sarf malzemeye gel dediğinizi duyuyorum, ancak bunları anlatmasam inanın olmazdı, bütünlüğü sağlamam lazımdı.

Bu yüzden, şimdi teklif aldığınız firmalara aşağıdaki 3 hayati soruyu sorun. Daha önce sorduysanız yine sormanızda fayda var.

Soru 1.  Kodlama makineleriniz çipli mi çipsiz mi?

Soru 2.  Eğer sizden bu makineleri satın alırsak sarf malzemeleri de sizden almak zorunda mı kalacağız?

Soru 3.  Sarf malzeme maliyetlerimiz ne olacak? ( Baskı-kodlama başına birim maliyet?)

Eğer makineler çipli ise otomatik olarak sarf malzemeyi de makine tedarikçinizden almak zorunda kalacaksınız ancak siz yine de teyit ettirin. Konuya hakim olduğunuzu bilmelerinde fayda var.
 

TIJ sistemler HP45 teknolojisi kartuş kullanırlar ve CIJ gibi bakım maliyeti gerektiren sistemler değillerdir. O yüzden teknik servis maliyetlerinin benzer olduğunu varsayarak direkt 1 adet kartuşun maliyetini ve kodlama yapacağınız datayı göstererek 1 adet kartuş ile kaç adet baskı alacağınızı sorun.

Bundan sonrası kolay, bir excel tablosunda 4 işlemle baskı birim maliyetinizi hesaplayın. Ancak, her firmanın size yaptığı açıklamaları kesinlikle karşılaştırın, farklılıklar, çelişkiler gördüğünüz noktalarda sorularınızı derinlemesine sorun, teyit alın. Aldığınız cevaplardan hala emin olamadıysanız test yapılmasını isteyin. Bunlar da yapıldıktan sonra her şey netleşmiş olacaktır.

Artık, çipli ya da çipsiz hangi kodlama makinesini alırsanız alın süreçte neler yaşayacağınızı biliyorsunuz, risklerinizi daha iyi yönetebilir durumdasınız. Sarf malzeme maliyetleriniz hk. hesap ve plan yapabileceğiniz bilgilere sahipsiniz.

Aylık-yıllık sarf malzeme maliyetlerinizi öngörebiliyorsunuz. Eğer tek tedarikçiye bağlı kalmadan yüksek kalite, ekonomik fiyatlı sarf malzeme de tedarik edebilirseniz tam anlamıyla özgürleşmiş olacaksınız.

Ahh keşke! Hem çipsiz makine hem de yüksek kalite & ekonomik fiyatlı sarf malzeme nerede diyorsanız biraz da reklam yapalım o zaman.

Biz, hem çipsiz kodlama makineleri sağlıyoruz, hem de ekonomik, yüksek kalitede alternatif kartuşlar sunuyoruz.

TIJ - HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.

 

Bizim sunduğumuz makineler ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Devamını oku

Yumurta taşıyıcıları ile iş verimliliğinizi 4 kat artırın!

Yumurta üreticilerinin işlerine değer katacak ürünler geliştirip sunmak ve sonrasında da onlardan teşekkür mesajları almak doğru işler yaptığımızı gösteriyor.
 

Dolayısıyla, vakumlu yumurta taşıyıcılarımızı alıp kullanan müşterilerimizden aldığımız pozitif geribildirimler bizleri çok mutlu ediyor.
 

Henüz bilmeyenler için yumurta taşıyıcıları nedir, ne işe yarar kısaca açıklayalım.


Yumurta taşıyıcıları, yumurtaları 30’lu viyollerden  10’lu, 12’li, 15’li ve yine 30’lu viyollere hızlı ve güvenli bir şekilde aktarmanızı sağlar. Bir vakum motoru, hortum ve taşıyıcı aparattan oluşur.


Elle yapılan yumurta aktarma işlemlerine göre 4 kat hızlı olmanızı sağlar, iş verimliliğinizi artırır. İşçilik maliyetlerinizi düşürür, yumurta zayiatlarını önler. Dolayısıyla, direkt karlılığınızı artırır.
 

https://www.youtube.com/watch?v=LTH1BLB5iBE

https://www.youtube.com/watch?v=REwuzSJ-cCk

Youtube kanalımızda tüm ürünlerimiz ile ilgili videoları da bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCe952LM7Oci8VlUo3EsquLg

Dikkat ettiyseniz daha yumurtanın üretilmesi ile ilgili çiftliklerin yönetilmesi, yem ve diğer hammaddelerin tedarik edilmesi, tavukların bakımı-aşısı-ilacı vs gibi süreçlerden bahsetmedik bile.

Biz, bu operasyon sürecinin küçük bir bölümüne hitap ediyor olsak ta sunduğumuz ürünlerle müşterilerimizin işlerine değer katacağız.

Yazımızın sonunda tekrar edelim.

Yumurta taşıyıcıları, yumurta aktarma operasyonlarınızda;

·         4 kat hızlı olmanızı sağlar, iş verimliliğinizi artırır.  

·         İşçilik maliyetlerinizi düşürür.

·         Yumurta zayiatlarını önler.

·         Karlılığınızı artırır.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…  

Devamını oku

HP45 Plotter Kartuş Bayilerimiz ile uzun vadeli ve güçlü işbirlikleri yapabilmemizin sırları!

Hadi biraz daha detaya girelim, iş hayatında yaşadığımız işbirliği süreçlerinden bir örneğe birlikte göz atalım.

Sıradan bir iş gününüzü düşünün, potansiyel müşterinizi ziyarete gittiniz. Çay, kahve, iki satır sohbet ettikten sonra iş konuşmaya başladınız. Ürünlerinizi, kalitenizi, hizmetlerinizi vb bir çok şeyi anlattınız, her şey güzel ancak fiyatta tıkandınız. Elinizde alternatif, ucuz fiyatlı ürün var ama sunduğunuz ürün gibi kaliteli ve standart bir ürün değil. Her zaman tedarik edemiyorsunuz, bir var, bir yok. Daha 2 gün önce 50 tane sattığınız yerden 10-15 tane iade gelmiş, müşteri size kızgın. İçinizi rahatlatmak için ya ben bu ürünleri 15 gün önce X firmasına da verdim hiç ses çıkmadı falan diyorsunuz ama hemen hafızanız 1 ay öncesinde Y firmasında yaşadığınız sorunu hatırlatıyor.

Peki sonra ne yapıyorsunuz?

İşi de almak istediğiniz için en kolay yolu seçip ucuz olan ama güvenemediğiniz ürünü müşterinize teklif ediyorsunuz. Müşteri, fiyat iyi peki kalitesi nasıl diyor? Ardına bu ürünlerde sıkıntı olursa işim yarım kalmasın, biliyorsun benim için en önemli konu bu diye ilave ediyor. Ürününüze güvenemediğinizi belli etseniz iş kaçacak, iyice sıcak basmaya başlamış, stres seviyesi had safhada. Ve beklenen cevap ağzınızdan çıkıveriyor. ‘’ Hiç merak etmeyin Mehmet Bey, müşterilerimiz ürünlerimizden çok memnun, siz de memnun olacaksınız! Biz uzun vadeli işbirliği yapmak istiyoruz, her zaman yanınızdayız!! ‘’ Daha neler söylediniz ne sözler verdiniz tahmin edebiliyorum.

Sonuç ne? Çok belli değil mi? Bu görüşme neticesinde uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü bir işbirliği çıkar mı?

İşte yaptığımız en büyük hatalardan ve en önemlilerinden biri bu. Düşündüğümüz, inandığımız ve doğru bildiğimiz şeyleri günün koşullarına, baskı ve strese feda edip kısa vadeli çözümleri seçmek.

Bir başka deyişle uzun vadeli çözümsüzlüğü seçmek.

Müşterilerimizle, bayilerimizle, tedarikçilerimizle uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü işbirlikleri kurabilmek, çok çalışmayı, ortak bir vizyon paylaşmayı, kazan-kazan anlayışını, kalite ve hizmeti her zaman yüksek standartlarda tutabilmeyi gerektirir.


Biz de bu anlayışla hareket ediyoruz. Şimdi, HP45 Plotter kartuş bayilerimiz ile kurduğumuz güçlü işbirliklerimizin sırlarını paylaşıyorum. Buyrun.

1. Sektörün-bayilerimizin ve müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek ve beklentilerine uygun yüksek kalitede ürün sunmak.
 

2. Her zaman stoklarımızda ürün bulundurmak, her zaman bayilerimize standart ürün sağlamak.

        
3. İşbirliği koşullarımızı, kazan-kazan anlayışı ile çok net bir şekilde bayilerimiz ile paylaşmak. Öngörülebilir, adil ve karşılıklı güvene dayalı bir iş modeli ortaya koymak.
 

4. Bayilerimizin müşterileri ile yaşadığı sorunlarda her zaman yanlarında olmak, birlikte müşteri ziyaretleri yapmak, sorunların kaynağını çok hızlı tespit etmek-çözmek ve gerekli bilgileri paylaşmak.
 

5. HP45 teknolojisi plotter kartuşların performansını ve verimliliğini artıran bilgilendirmeler ve faydalı içerik paylaşımları yapmak.
 

6. Ekonomik fiyatlarımız ile bayilerimiz ve müşterilerinin memnuniyetini sağlamak.

İşte bizim sırlarımız bunlar. Gördüğünüz gibi ortada gizemli, olağanüstü şeyler yok. Sizce de yukarıdaki maddelerde belirttiğim konuları gerçekleştirmemiz yeterli değil mi?

Son sözlerim, ürünlerimizi müşterileri ile buluşturmak ve bizimle birlikte uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü bir işbirliği kurup bayimiz olmak isteyenlere.
 

Sizleri aramızda görmeyi çok isteriz.

HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

Website: www.ekoprint.com.tr

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

HP45 teknolojisi plotter kartuşları mı arıyorsunuz? Bayilerimizin hikayesi…


Tekstil sektöründe HP45 teknolojisi plotter kartuşları hizmeti veren tüm bayilerimiz de 3-4 yıl öncesine kadar bu arayışın içerisindeydi.

Haliyle, Çin’den gelen kartuşlar 2-3 kere dolum işlemi görmüş, elektronik devreleri arızalı, kalitesiz ürünler olduğundan müşterileri ile büyük sorunlar yaşıyorlardı. Dolum ürünlerin standart dışı kalitesini zaten biliyorsunuz, anlatmaya gerek yok.
 

Ürünlerdeki fireler, kağıt üzerinde iyi görünen maliyetleri artırıyor, müşterilerden gelen iadeler, sürekli müşterilere gitmeler gelmeler, müşteri memnuniyetsizliği ve kayıpları olarak geri dönüyordu. HP45 orijinal plotter kartuşlar iyiydi ancak çok pahalı olması hem kendilerini hem de müşterilerini rahatsız ediyordu.


Dolayısıyla, yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi ‘’ her zaman tedarik edebilecekleri, %100 yeni (sıfır), uygun fiyatlı ve yüksek baskı kalitesi sağlayan alternatif HP45 teknolojisi plotter kartuşları ‘’ arıyorlardı. Biz de onların tam olarak isteklerini karşıladık, ürün ve hizmet kalitemiz ile de ana işlerine odaklanmalarını sağladık ve müşteri memnuniyetlerini artırdık.


Bayilerimiz ile ilk tanışmamız ve bugüne kadar gelen süreçte büyüyen işbirliğimiz işte böyle başladı.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile yeni tanışacak potansiyel bayilerimizi de en yakın zamanda aramızda görmeyi umuyoruz.

Sizler de HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.


Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

Website:www.ekoprint.com.tr

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

Matbaa barkod kodlamalarında kartuş performans ve verimliliğini düşüren 5 büyük hata! Çözüm önerileri!

Baskı işlemleri sürecinin başından sonuna kadar kartuşların performansı ve verimliliği artırılabilir. Ancak, bu süreçte üretim bölümündeki operatörlerin bazı hataları tam tersi etki yapıyor, kartuş performansı ve verimliliğini düşürüyor.İşte şimdi, sahada yerinde tespit ettiğimiz, operatörler ve üretim birimi yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde de paylaştığımız 5 büyük hatayı detayları ile anlatıyorum.   

Hata 1. Kartuşların tıkandı, yazmıyor düşüncesi ile sallanması.


Maalesef operatörler baskı esnasında yaşadıkları sorunları çözmek için kendilerince yöntemler geliştiriyorlar. Kartuşları sallayarak tekrar yazmasını ve sorunu çözeceklerini düşünüyorlar. Bu işlemi yaptıklarında tıkandı zannettikleri kartuşlar ilk başta yazmaya başlıyor ancak sallama sonrası kartuş içindeki hava dengesi bozulduğu için bir süre sonra baskılar kesik ve çizik olmaya başlıyor. Sonra da artık o kartuşlar, içinde mürekkep olmasına rağmen kullanılamıyor.


Şunu çok iyi bilmek gerekir ki eğer kartuşlarınız orijinal ya da %100 yeni-sıfır kartuşsa (yani dolum kartuş değilse), mürekkebi yüksek kalitede ise kartuş tıkanma yapmaz. Baskı esnasında oluşan kağıt tozları yüksek hızla baskı esnasında zamanla kartuş ağzında birikir, tortu oluşturur ve mürekkebin çıkmasını engeller. Yapılması gereken tek şey kartuş ağzını temiz, kuru ya da hafif nemli bir bezle silmektir.

Hata 2. Kartuşların alkol, kolonya-kolonyalı mendil vb şeylerle temizlenmesi.


Az evvel, kartuş ağzında (elektronik devrede) biriken tortuların temiz, kuru ya da hafif nemli biz bezle temizlenmesi gerektiğini belirtmiştim. Şaşırmayın, gerçekten kartuş temizleme işlemi bu kadar basit. Ancak, sahada kartuşları temizlemek, tıkandı düşüncesi ile açmak için alkol, kolonya vb. sıvılar kullanılıyor.

Bunların kullanılması, kartuş elektronik devresinin zarar görmesine ve sonrasında da kartuşun çalışmamasına neden oluyor.

Hata 3. Kartuş tak-çıkar işlemlerinde kartuş elektronik devresine zarar verilmesi.


Sahada en çok karşılaştığımız hatalardan biri. Önce kısa bir açıklama yapalım.


Kartuş elektronik devresi, sağda 150 - solda da 150 olmak üzere 300 tane nozzle içerir. (nozzle:mürekkebin çıktığı küçük delikler diyebiliriz) Elektronik devre dediğimizde tahmin edebileceğiniz gibi üzerinde veri iletimini sağlayan yollar bulunur. İşin özü hassas bir yapıya sahiptir ve kartuş kullanılırken zarar görmemesine çok dikkat edilmelidir. Zarar gördüğü takdirde baskı yapılmasını istediğiniz veri iletiminde sorun yaşanır ve istenilen baskılar alınmaz.


Maalesef operatörler kartuşları takıp çıkarırken tabir yerinde ise öyle haşin davranıyorlar ki haliyle bu hassas elektronik yapı zarar görüyor. Kartuş yuvasına tam oturtulmadan, ittirerek takılmaya çalışan kartuşlar yazıcı kafasındaki pimlerin elektronik devreyi yırtması, ezmesi sebebi ile içinde full mürekkep olmasına rağmen çöp oluyor.


Gerçekten büyük zarar! Halbuki yavaş ve hassas bir şekilde kartuş yuvasına oturtulup takılan kartuşlarda hiçbir sorun olmayacak. İşlem basit.

Hata 4. Kodlama makinelerinin bakımının yapılmaması.


Zamanında bir araba aldığınızı ve hala kullandığınızı düşünün. Bu arabayı hiç bakım yaptırmadan, yağını-suyunu-aküsünü-bujilerini-balatalarını hiç kontrol ettirmeden sorunsuz kullanmak mümkün mü?

Aynı mantık kullandığınız kodlama makinelerinde de geçerli. Baskı işleriniz için aldığınız kodlama makinesi de performans olarak beklentilerinizi karşılaması için periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyar. Şanslısınız ki HP45 teknolojisi kodlama makineleri çok bakım gerektirmeyen sistemlerdir. Yapmanız gereken sadece yazıcı baskı kafalarının kartuş elektronik devresi ile temas eden pimlerini etil alkol ile nemlendirilmiş temiz bir bez yardımıyla temizlemek.


Baskı işlemleri sonrasında zamanla bu pimler üzerinde mürekkep tortuları oluşur. Bu bez ile pansuman yapar gibi pimleri temizlerseniz içlerinde biriken mürekkep tortularını kolayca temizleyebilir ve yazıcı kafasının kartuşlarınız ile yüksek performasta çalışmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, bu işlemleri belirli periyotlarda düzenli yapmak önemli. (günlük – haftalık gibi)

Hata 5. Dolum kartuş kullanmak.


Anlıyorum, işletme maliyetleriniz arttı, her şeyin fiyatı arttı, siz de bir şekilde maliyetlerinizi düşürmek istiyorsunuz. Haklısınız!


Peki maliyetlerinizi kağıt üzerinde düşürürken müşterilerinize yaptığınız işlerdeki baskı kalitesini de düşürmeye, tekrar tekrar yapmak zorunda kalacağınız işler sebebi ile iş yükünüzü artırıp verimliliğinizi de düşürmeye hazır mısınız?


Yanlış yapılan ve düşük kalite mürekkep kullanılarak yapılan dolum işlemleri neticesinde yazıcı kafasında yaşanacak arızalara, ortaya çıkacak teknik servis masraflarına, işlerin beklemesine?


Para ve müşteri kaybetmeye de hazır mısınız?


Bıçak sırtı bir durum değil mi? Kağıt üstünde maliyetlerimi %50 düşürdüm, kazançlı çıktım derken süreçte kaybınızın neler olacağını tahmin bile edemezsiniz. Dolayısıyla net önerimiz, orijinal ve %100 yeni (sıfır), yüksek kalite mürekkep içeren kartuşları kullanmanızdır.

Evet, yazımızın sonuna geldik. Biraz uzun ama okuyacak kişilerin fayda sağlayacağı bir yazı oldu sanırım.

Matbaa barkod kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.
 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

 Website: www.ekoprint.com.tr

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

Karekod kartuşlarında maliyetleri düşürmek için alternatif kartuş testleri nasıl yapılmalı? Çözüm önerileri!
İlaç sektöründe her yıl milyarlarca ilaç kutusuna karekod, lot no, tarih vb bilgiler HP45 teknolojisi karekod kartuşlar ile kodlanıyor. Bu noktada, karekodların ve diğer bilgilerin okunabilir olması ilaç takip sisteminin doğru bir şekilde işlemesi için çok kritik. Üretim hatlarında kullanılan kartuşların yüksek baskı kalitesi sunması da tabii ki olmazsa olmaz.


İlaç üreticileri, son yıllardaki döviz artışının da etkisi ile baskı kalitelerini ve baskı adetlerini koruyacak alternatif kartuşları araştırmaya, test etmeye başladılar.


Şimdi biraz bu testlerin nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Eğer karekod kartuşlarınızda maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız testlerin doğru yapılması ve raporlanması çok önemli.Hali hazırda kullandığınız karekod kartuş ile yeni bir kartuşu karşılaştırmak için test yapacaksanız aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeli ve testinizi ona göre yapmalısınız.

Koşul 1. Kartuşların test edileceği hatların hızları aynı olmalı. Bir hat yüksek hızlı, diğer hat yavaş hızlı ise doğru sonuçları alamazsınız.Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Instagram: ekoprintkodlama


Website: www.ekoprint.com.tr

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

Solvent bazlı ve su bazlı kartuş nedir? Ürün ambalajlarımı hangi kartuşlarla kodlayacağım?

Dolayısıyla, bu yazımızda TIJ 2.5 (Thermal Inkjet) kodlama sistemlerinde kullanılan sarf malzemelerden yani HP45 teknolojisi solvent ve su bazlı kartuşlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, kodlama yapılacak malzemelerin yüzeylerinin geçirgen (gözenekli yapı) ve geçirgen olmayan yüzeyler (gözeneksiz yapı) diye 2 ye ayrıldığını söyleyebiliriz.
 

Geçirgen yüzeyler deyince aklımıza '' karton, koli, kağıt, glossy '' vb malzemeler gelsin, yani mürekkebin gözenekli yüzeylerden geçerek tutunduğu yüzeyler.


Geçirgen olmayan yüzeyler dediğimizde ise aklımıza '' plastik, pp, opp, folyo, naylon, shrink, metal, cam, alüminyum '' vb malzemeler yani mürekkebin gözeneksiz yüzeylerden geçemeyip üzerinde tutunduğu yüzeyler gelsin. 

Buraya kadar her şey net sanırım. Sıra bu 2 farklı malzemenin kodlanmasında hangi kartuşları kullanacağımızda. Kısaca onu da anlatıyorum.

Solvent bazlı kartuşlar; geçirgen olmayan malzeme yüzeylerinde tutunabilme özelliğine sahiptir. Farklı yüzeyler için, farklı formülasyonlarla üretilmiş onlarca solvent kartuş çeşidi vardır. Bu yüzden, her solvent kartuş her malzeme yüzeyinde başarılı performans göstermeyebilir. Bu konuda, mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek alabilirsiniz. Kodlama uygulamalarında ağırlıklı olarak siyah renk kullanılır ancak son yıllarda mavi, kırmızı ve beyaz renk solvent kartuşlar da müşteriler tarafından talep edilmektedir.

Su bazlı kartuşlar; geçirgen malzeme yüzeylerinde yapılacak kodlamalarda kullanılır. Baskı kalitesinin iyi olması, baskı işlemlerinin kesintisiz devam etmesi ve operasyonel verimlilik sağlaması için kullanılacak kartuşun içerdiği mürekkep kalitesi çok önemlidir. Bazı kartuşların mürekkepleri silik baskı yapabilir, baskılarınız okunmaz. Kartuşların makineleriniz ile uyumlu çalışması ve yüksek performans göstermesi kritik bir konudur. Bu konularda mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek almanızı öneririm.


Şimdi de kısaca sarf malzeme maliyetlerinizi en çok etkileyecek konuya makinelerin ve kartuşların çipli olmasına değinelim ve bitirelim.

HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

Website: www.ekoprint.com.tr

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!

Çünkü, üretilen ürünlere kodlama yapmak için makine yatırımları yapmak sürecin sadece başlangıcı. Sonrası ise ürettiğiniz ürünlerin ambalajlarına '' üretim tarihi, SKT, lot no, seri no, barkod-karekod '' vb verileri kodlamak için yıllarca kullanacağınız makinelere düzenli olarak (her hafta - her ay gibi) sarf malzeme satın almak.

Eğer kodlama makinesi yatırımı yaparken makinelerinizin çipli olması sebebi ile sarf malzeme maliyetlerinin baştan ne olacağını analiz etmediyseniz ve tedarikçinize her daim mecbur kalacak bir yatırıma imza attıysanız zorlu bir dönem sizi bekliyor diyebiliriz.


Neden mi? Kısaca anlatmaya çalışayım.

Peki yanlış olan ne?
 


Üretici ziyaretlerimizde, yaptığımız toplantılarda en çok dile getirilen ve büyük mağduriyet oluşturan 2 önemli konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

1. Üreticiler, kodlama makinesi alımı yaparken makinelerin çipli oldukları konusunda satıcılar tarafından bilgilendirilmediklerini söylüyorlar. Bu noktada, makine satıcılarının kesinlikle en baştan firmaları bilgilendirmeleri gerektiğini ve etik olan davranışın bu olduğunu düşünüyorum. Bu bilgiyi baştan müşterileri ile paylaşan satıcılar olduğunu da söylemeliyim.

2. Üreticiler, baştan bu bilgi kendilerine verilmediği için sarf malzemeleri piyasa fiyatlarının %30 ile %70 hatta %100 ün üzerinde maliyetlerle almak zorunda kaldıklarından yakınıyorlar. Maalesef bazı tedarikçiler tek satıcı olma durumunu kullanarak sarf malzemeleri çok yüksek fiyatlara satıyorlar. Serbest piyasa, herkes istediği fiyata satış yapabilir tabii ki ancak üreticiyi kendine mahkum edip sonra sürekli çok yüksek fiyatlardan sarf malzeme satışı yapmak ta bir başka etik olmayan davranış değil mi?

Aslında, tek tedarikçiye mahkum olmadan, alternatif iyi ürün ve hizmet sağlayabilecek tedarikçiler ile çalışmak, riskleri kontrollü bir şekilde yönetmek ve maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Bu noktada, üretici firmaların kodlama makinesi alımlarını yaparken çok basit 3 sorunun yanıtını baştan öğrenmeleri gerektiğini ve yatırım analizlerini de ona göre yapmalarını öneriyorum.

Soru 1.  Kodlama makineleriniz çipli mi çipsiz mi?


Soru 2.
  Eğer sizden bu makineleri satın alırsak sarf malzemeleri de sizden almak zorunda mı kalacağız?


Soru 3.
 Sarf malzeme maliyetlerimiz ne olacak? ( Baskı-kodlama başına birim maliyet?)

Bu soruların cevaplarını kesin olarak alıp teyit etmenizin ardından iş sadece bir excel tablosunda teklif aldığınız makinelerin ve sarf malzemelerin yatırım analizine kalıyor. Kodlama operasyonlarınızda, ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklere sahip makineleri tespit ettikten sonra excel tablosunda bu analizi yapmak artık sizin için çok kolay.

Farkında olmadan yazı çok uzadı, son sözlerim, bitiriyorum.

İhtiyaçlarınıza yönelik kodlama makinesi yatırımı yaparsanız makul-mantıklı bir yatırım yapmış olursunuz. Mesela, sadece  '' ÜRT-STT, Lot no, Seri No '' vb. kodlamaları yapacaksanız ve bu uzun yıllar hiç değişmeyecekse hiç kullanmayacağınız ekstra özelliklere sahip makinelere gerek var mı? 5000 motor gücünde, 300 km hız yapan bir otomobile ihtiyacınız olmadığı gibi.

İhtiyaçlarınız çok özel kodlama makinelerinin satın alınmasını mecbur kılıyorsa ve sadece çipli makineler ile işinizi çözebiliyorsanız anlatmaya çalıştığım konular ajandanızda muhakkak olsun.HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.Bizim sunduğumuz kodlama makineleri ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.


Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

Website: www.ekoprint.com.tr
 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

Blogta neler var, neler olacak?

Herkese merhaba,
 

Planlama yapmak tabii ki önemli peki ya harekete geçmek? Bence ikisini de dengeli bir şekilde yapabilmek ve zamanı iyi yönetmek hayatın her alanında başarılı olmak için çok önemli.
 

Dolayısıyla, blogu hayata geçirme konusunda yaşadığımız bu süreçten biz de gerekli dersleri aldık. Artık kendimize de çok yüklenmeyelim, değil mi?Biraz uzun bir giriş oldu ama duygularımızı paylaşmasam olmazdı. Şimdi, daha da fazla uzatmadan bu blogta sizler için neler olacak onları paylaşmak istiyorum. Buyrun.

1. Faaliyette bulunduğumuz 5 farklı sektörde kullanılan endüstriyel kodlama makineleri ve sarf malzemeleri  hakkında  bilgilendirmeler, öneriler


 

2. Sektörünüze ve işinize uygun kodlama makinesi & sarf malzeme seçimi konusunda yardımcı olabilecek fikirler


 

3. İş verimliliğinizi artıracak, maliyetlerinizi düşürecek ipuçları


 

4. Sektörel bazda kodlama uygulamalarında doğru bilinen yanlışlar


 

5. Farklı teknolojilerdeki kodlama makinelerinin yatırım analizleri, avantaj ve dezavantajları


 

6. Sahada yaşanan örnek vaka çalışmaları


 

Umarım hazırlayacağımız içerikler okuması keyifli, faydalı, eğlenceli ve herkesin işinde -hayatında yaşadıklarından bir parça bulacağı güzel bir blog oluşturur, sizlerin katkısı ile de büyür ve gelişir.

 

Doğal olarak ara ara da Ekoprint’in sizler için sunduğu ürünlerin ve hizmetlerin de reklamını yapacağım:)

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)


Instagram: ekoprintkodlama


Website: www.ekoprint.com.tr

Devamını oku

Yumurta üreticileri hangi yumurta kodlama makinelerini kullanıyor? Neden makinelerini yedekliyor?

Yumurta üretimi, zorunlu haller dışında (tavuklarda hastalık, ölüm vb şeyler olmadıkça) hiç bitmeyen bir süreç. Yani, tavuklar her gün, hiç durmadan yumurtlamaya devam ediyorlar.Üreticiler de tesislerinin altyapısını-üstyapısını ona göre dizayn ediyor, tüm makine yatırımlarını da bu süreci en verimli ve etkili yönetecek şekilde yapıyorlar.Bugün, yumurtaların kodlanması ile ilgili yapılan yatırımlardan yumurta kodlama makinelerine değineceğim.
 


Öncelikle, Türkiye’de üretilen yumurtaların üzerine İşletme No ve üretim yöntemini (yumurtanın organik-gezen-kafes mi olduğunu) kodlamak bir zorunluluk.Yumurtaların hangi üretim tesislerinde-çiftliklerde üretildiğini ve yöntemini gösteren, izlenebilirliği sağlayan bir uygulama.Bu uygulamadan muaf tutulan çok küçük üreticiler de var, onlar ayrı.


Dolayısıyla, yumurta üzerine kodlama zorunlu olduğu için tüm üreticiler farklı teknolojilere sahip yumurta kodlama makineleri kullanıyorlar.Aşağıda hangi üreticiler, hangi teknolojiyi, hangi markaları kullanıyor görebilirsiniz.

 

1. Büyük ölçekli üreticiler; ağırlıklı olarak CIJ teknolojiye (Continuous Inkjet Systems) sahip Moba gibi tasnif makineleri ile entegre çalışan Videojet, Domino vb yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

 

2. Orta ve yine bazı büyük ölçekli üreticiler; konveyörlü, 5-6 kafalı Ekoprint, Zorel, Naturefe, MBD, Vibox gibi TIJ – HP45 teknoloji (Thermal Inkjet Systems) ve BG Makine-Ovojet, Nuovo, Prinzen, Völker gibi TIJ - HP26 teknoloji makineler kullanıyor.

 

3. Küçük ölçekli (organik, serbest gezen) üreticiler; tek kafalı TIJ – HP45 teknolojisi Ekoprint yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

                                                                                                 

Yazının başında yumurta üretiminin hiç durmadan devam ettiğinden bahsetmiştik. Yumurta üreticileri de zamanla yarışıyorlar.


 

Kısıtlı tüketim süresi olan ürünlerini bir an önce kodlamak, paketlemek, tekrar paketlerin üzerine kodlama yapmak, araçlara yüklemek ve müşterilerine dağıtmak-satmak zorundalar. İşte bu yüzden operasyonun her adımı kusursuz işlemeli.

 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Devamını oku

Serbest gezen – Organik yumurta üreticisiyim. Yumurta kaşesi mi yoksa kodlama makinesi mi almalıyım?Bazı soruların cevabı ilk bakışta insana çok kesin ve net gelir değil mi? Burada olduğu gibi. Param varsa tabii ki yumurta kodlama makinesi alırım dediğinizi duyar gibiyim.

 

Ben düşüncelerimi paylaşayım, siz değerlendirmenizi yine yaparsınız. İşte detaylar, karar sizde. 

1. Günlük yumurta üretimim 1000 adeti geçmez, üretimi artırmayı da düşünmüyorum diyorsanız biraz yorulacaksınız ama yumurta kaşesi ile işinizi yapabilirsiniz. Profesyonel bir yumurta kodlama makinesine ihtiyacınız yok.

2. Günlük yumurta üretimim 1000 adetlerin üzerinde, yeni kümes de kuruyorum, üretimi kısa vadede 3-5bin, orta vadede 10bin, uzun vadede 50bin adetlere çıkaracağım. İşime uzun vadeli ve yatırım yapılması gereken bir iş olarak bakıyorum diyorsanız vakit kaybetmeye gerek yok. Yumurta kodlama makinenizi hemen almanızı öneririm.


Yumurta kodlama makinesi işinizin verimliliğini , yumurta baskı kalitenizi ve müşterilerinizin memnuniyetini artırır. İşinizde başarılı olmanıza katkı sağlar.

Yumurta Kodlama Makinesi


Aslında karar vermekteki en önemli noktanın işinize, hedeflerinize ve işinizin geleceğine nasıl baktığınızla ilgili olduğunu gördünüz mü?

 

Ürettiğiniz yumurtaları kodlamak bir zorunluluk ancak ne ile kodlayacağınıza karar vermek para ile ilgili değil, işinizle ilgili ne yapmak istediğinizi bilmenizle ve ona göre karar vermeniz ile alakalı.

 

Durun! Strese girmeye gerek yok, acele etmeyin. İşinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verdiyseniz öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Facebook: @ekoprint.com.tr (Ekoprint Kodlama Çözümleri)
 

Instagram: ekoprintkodlama
 

Website: www.ekoprint.com.tr

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

 

Devamını oku


Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.