Blog

İlaç Sektörü Karekod Kartuş Uygulamaları

Herkese merhaba,

Bu hafta, ilaç sektöründeki firmaların karekod uygulamalarında sıkça tercih ettiği HP45 teknolojisi kartuşlarına odaklanacağız.

İlaç kutularının üzerine basılan karekodlar, modern teknolojinin bir ürünü olan bu kartuşlar sayesinde yüksek çözünürlükte ve okunabilir bir şekilde üretiliyor.


 

HP45 teknolojisi kartuşları, temel olarak kartuş kasası, içindeki mürekkep ve elektronik yapısından oluşur. HP firması, bu teknolojiye sahip kartuşların kasasını ve elektronik bileşenlerini üretir ve dünya genelindeki mürekkep üreticisi partnerlere sağlar. Partnerler ise farklı sektörlerde kullanılmak üzere çeşitli mürekkep formülasyonları üreterek kendi markaları altında pazara sunarlar.
 

Türkiye'deki ilaç sektöründeki firmalar genellikle bu kartuşları yurtdışından ithal ederler. Kodlama makinelerini temin ettikleri firmalardan kartuşları da tedarik ederler. Örneğin, Videojet, Wolke, Markoprint, Age Otomasyon, Inc.jet gibi makine üreticileri ve distribütörleri, hem makineleri hem de kartuşları sağlayan firmalardan sadece birkaçıdır.

Biz Ekoprint olarak, ilaç sektöründeki firmalara bu kartuşları en uygun koşullarda temin etme ve sunma konusunda uzun yıllardır hizmet veriyoruz. HP mürekkep partnerleri ile olan işbirliğimiz sayesinde, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli renklerde ve formülasyonlarda HP45 teknolojisi kartuşları sağlıyoruz.

Bunun yanı sıra, ilaç üreticilerinin sarf malzeme maliyetlerini daha da düşürebilmeleri için %100 yeni-sıfır, alternatif kartuşları da müşterilerimize sunmaktayız. Ekoprint olarak, hem HP mürekkep partnerlerinin kartuşlarını hem de alternatif üreticilerin kartuşlarını sunan, müşterilerine katma değer sağlayan tek marka olduğumuzu söyleyebiliriz.

İlaç firmalarıyla gerçekleştirdiğimiz demo çalışmaları ve operatörlere sunduğumuz kısa eğitimler ile kartuşların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlıyoruz. Ayrıca, her zaman stoklarımızda ürün bulundurarak ve teknik konularda müşterilerimize anında destek vererek, onların yanında olmaya özen gösteriyoruz.

Siz de Ekoprint'in yüksek kaliteli ve ekonomik fiyatlı karekod kartuşları ile maliyetlerinizi düşürebilir, operasyonel verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Eğer daha önce okumadıysanız, karekod kartuşlarıyla ilgili faydalı bilgiler içeren yazılarımızdan birinin linkini aşağıda bulabilirsiniz:


Karekod kartuşlarında maliyetleri düşürmek için alternatif kartuş testleri nasıl yapılmalı? Çözüm önerileri?

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek işinize katkı sağlayacak ve ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Solvent kartuşları çok yüksek fiyatlara alıyoruz! Maliyetlerimizi nasıl düşürebiliriz?

Herkese merhaba,

Üretici firmalar için ister küçük ölçekli ister büyük ölçekli olsun fark etmez, sarf malzeme maliyetleri her zaman önemli olmuştur. Üretilen ürünlerin ambalajlarının kodlanabilmesi için düzenli olarak sarf malzeme kullanmak zorundadırlar ve süreç içinde bakıldığında her ay elektrik-su-doğalgaz faturası öder gibi sarf malzemeler (kartuş-mürekkep vb) için düzenli ödeme yaparlar. Bir de bu ürünlerin maliyetleri döviz bazlı olduğu için yıl içinde maliyetler sürekli artış gösterir.

Üreticiler, hem baskı kalitesinin iyi olmasını hem de sarf malzeme maliyetlerinin makul fiyatlarda olmasını isterler ve araştırmalarını da ona göre yaparlar. Genelde, kodlama makinelerini aldıkları firmalardan kartuşlarını-mürekkeplerini tedarik ederler. Pazarda ağırlıklı olarak ürün ambalajları plastik bazlı malzemelerden oluşur. Dolayısıyla, bu malzemelerin kodlanması için solvent bazlı kartuşlar ve mürekkepler kullanılır. Gelin şimdi özellikle HP45 teknolojisi Thermal Inkjet kodlama sistemlerini kullanan üreticilerin solvent kartuş maliyetlerinin nasıl değiştiğini inceleyelim ve maliyetlerin düşürülmesi için önerilerimizi sunalım.

Solvent kartuşlar, içerdiği mürekkebin yanıcı olması sebebi ile lojistik açıdan tedarik edilmesi zor ve yüksek maliyetli bir sarf malzemedir. Bu kartuşların neredeyse tamamı yurtdışından ithal edilmekte, vergi ve lojistik maliyetleri de eklendiği zaman yüksek fiyatlara ulaşmaktadır. Fiyatların yükselmesinin bir diğer ve önemli sebebi ise kodlama makinelerini satan üretici ve distribütör firmaların makinelerini-kartuşlarını çipli yapmalarıdır. Bu firmalar, kodlama makinelerini sattıkları üretici firmaların kartuşlarını da sürekli olarak kendilerinden almalarını sağlamak için makinelerinde ve kartuşlarında çip kullanırlar. Bir çoğu da maalesef fırsatçılık yaparak üreticilerin kartuşları tedarik edebilecekleri başka yer olmadığı için fiyatlarını çok yüksek tutarlar.

HP45 teknolojisi solvent kartuşların fiyatları pazarda 60-70 USD den başlar ve 140-150 USD ve hatta üstünde fiyatlara kadar çıkar. Tahmin edeceğiniz gibi en yüksek fiyatlar ile kartuş sağlayanlar çipli makine ve kartuş satan firmalardır. Üretici firmalar, kodlama makinesi satın alma aşamasında makinelerin çipli mi çipsiz mi olduğunu ve kartuş fiyatlarını öğrenirlerse ve yatırım kararlarını bunları hesaba katarak alırlarsa ileride sürprizlerle karşılaşmazlar.

Makine ve kartuşlar çipli olabilir ancak tedarikçi bu ürünleri makul fiyatlarla satıyor da olabilir. Biraz fazla araştırma yapmak, tedarikçilerle derinlemesine görüşmeler yapmak için bu işe zaman ayırmak çok önemlidir. Kağıt üstünde düşük fiyatlı görünen çipli makineler, kartuşlarının çok yüksek fiyatlı olması sebebi ile üreticileri zarara uğratabilir.

Şanslısınız ki Pazarda çipsiz satılan makine ve kartuşlar da vardır. Ekoprint olarak ürün ambalajlarının yüksek kalite ve performansta kodlanması için çipsiz kodlama makineleri ve kartuşlarını üreticilerimize sağlıyoruz. Farklı özellikler içeren çipli makinelerimiz ve kartuşlarımız da var ancak sarf malzeme fiyatlarımızı her zaman makul seviyelerde tutarak uzun vadeli işbirliklerini çok önemsiyoruz.

Dolayısıyla, sarf malzeme maliyetlerini (kartuş-mürekkep) tutarlı bir şekilde yönetmek ve tek tedarikçiye bağlı kalma kabusu yaşamamak için üretici firmalarımızı Ekoprint ürünleri ile buluşturmak istiyoruz.

Maliyetlerinizi düşürüp karlılığınızı artırmak, kodlama makineleri ve sarf malzeme çeşitlerimiz hk detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

VIV MEA 2023, Abu Dhabi Fuarına Hazırız!





Herkese merhaba,

Zaman su gibi akıp geçiyor derler ya, gerçekten öyle. Blog için ne yazacağımı düşünürken Ekoprint Youtube kanalımızda geziniyordum.

2021 yılında pandemi döneminde katıldığımız VIV MEA, Abu Dhabi videosunu gördüm. Videonun sonunda 2023’te görüşmek dileği ile yazıyordu. Evet, aradan 2 sene geçmişti ve biz 10 gün sonra inşallah tekrar VIV MEA’da Ekoprint standımızı açıp, yeni işbirlikleri için potansiyel ziyaretçilerle buluşacağız.


 

Fuar için hazırlıklarımızı tamamladık, ürünlerimizi çok önceden göndermiştik zaten. Bu seneki fuarda da umuyoruz ki güzel iş bağlantıları yapar, dünyanın farklı bölgelerine distribütörlükler verir ve ihracatımızı artırırız.

Biraz da standımızda hangi ürünlerimizi sergileyeceğimizden bahsedelim.

VIV MEA, Abu Dhabi fuarında ilk defa sergileyeceğimiz ürünümüz EP-22M Tasnif Üzeri Kodlama Makinesi olacak. Moba, Staalkat, Nabel vb tasnif makinelerinin hatlarına entegre edilebilen kodlama makinelerimiz müşterilerimizin operasyonlarını verimli hale getirirken, işçilik maliyetlerini düşürecek – karlılığını artıracak. Hatların arasına kurulan kodlama makineleri viyol kapaklarının üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No, Barkod-Karekod gibi dataları otomatik olarak kodlayarak müşterilerimizin işlerine katma değer yaratacak.

 

Türkiye’de çok başarılı olduğumuz Keskinoğlu ve Abalıoğlu Projelerimizin detaylarını, videolarını, fotoğraflarını da ziyaretçiler ile paylaşarak gerekli bilgilendirmeleri yapacağız.






 

Bu projelerin çeşitli bölgelerden gelen ziyaretçiler için merak uyandıracağını düşünüyoruz. Yeni satışlar için heyecanlıyız??

Başka neler var derseniz, aşağıda her fuarımızda dikkat çeken ilgi gören ürünlerimizden de bahsedeyim. Buyrun.

EP-205; Orta ve büyük ölçekli yumurta üreticileri için HP45 teknolojisi, yüksek kalite yumurta kodlama makinesi. Saatte 100.000 adede kadar yumurta kodlama kapasitesi.





 

EP-121; Doğal-gezen ve organik yumurta üreticileri için HP45 teknoloji yumurta kodlama makinesi. Saatte 10.000 adede kadar yumurta kodlama kapasitesi.






 

EP-21; Yumurta viyolleri üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No, Barkod-Karekod kodlaması yapabilen HP45 teknoloji paket üzeri kodlama makinesi.




 

Handjet; Küçük üreticiler için el kodlama makinesi.




 

Yumurta Taşıyıcıları; Üreticilerin yumurtaları 30’lu viyollerden 10-12-15 ve yine 30’lu viyollere aktarmasını sağlayan motorlu-vakumlu ekipmanlar.



 

Yumurta Kodlama Kartuşları; Pembe, Mavi, Yeşil, Kırmızı renklerde %100 gıda mürekkepli kartuşlar.


Ambalaj Kodlama Kartuşları; Su bazlı ve solvent bazlı olmak üzere paketlerin üzerinin kodlanmasında kullanılan HP45 teknolojisi kartuşlar.

Ürünlerimizden de bahsettikten sonra fuar sonrası güzel haberlerimizi de sizlerle yine buradan paylaşmayı umuyorum.

Şimdilik hoşçakalın.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere...

Devamını oku

Orta ve Büyük Ölçekli Yumurta Üreticileri için; EP-205 Yumurta Kodlama Makinesi

Herkese merhaba,

Bugün, Ekoprint’in en çok satan yumurta kodlama makinelerinden EP-205 modelinden bahsedeceğim.
 

Günlük yumurta üretimi, 25.000 adet ile 500.000 adet arasında olan tüm yumurta üreticilerinin kullanabileceği, yüksek teknoloji ve kalitede, Avrupa menşeili üstelik ekonomik yatırım maliyeti olan bir makinedir. Ekoprint’in yüksek baskı kalitesine sahip gıda mürekkepli HP45 teknolojisi kartuşları ile mükemmel çalışarak %100 müşteri memnuniyeti sağlar.

2 metrelik konveyörü, Android tableti, bağlantı ekipmanları ve 5 adet gıda mürekkepli kartuşlarla müşterilere sunulur.

EP-205 yumurta kodlama makinesi, Thermal Inkjet teknolojiye sahip olduğu için CIJ (Continuous Inkjet) teknolojiler gibi parça değişimi, bakım vs gerektirmeyen sistemlerdir.

Çiftlik ortamları fazlasıyla toz, kir vs barındırabildiği için yine de makinelerin temizliğinin düzenli olarak yapılması ve doğru şekilde kullanımı makinenin performansını yükseltmek için önemlidir.

Yumurta üreticileri eğer yumurta üzerine tek satır kodlama yapıyorsa örneğin sadece işletme numaralarını basıyorsa 5 kartuş ile 1-1,5 milyon adet arası yumurta kodlayabilirler. Daha fazla satır kodlama yaptıklarında ve yazı fontunu büyük kullandıklarında bu adetler doğal olarak düşer.

Android tablet ile elinizdeki cep telefonunu kullanır gibi kolay ve hızlı bir şekilde makinenin programını yönetebilir, istediğiniz değişiklikleri başka bir bilgisayara, hafıza kartına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Yurtdışına ihracat yaparken farklı dillerde kodlama yapmak isterseniz EP-205 yumurta kodlama makinesi ile her dilde (Arapça, Rusça, Çince, Japonca, Gürcüce vb.. her dilde) kodlama yapabilirsiniz.



 

Makinenin geliştirilmiş mekanik dizaynı, yazdırma kafalarının tamamının aynı anda yukarı – aşağı ve sağa – sola kaydırılmasını tek bir hareketle yapmanıza olanak sağlar. Bu da operasyonlarınızda iş verimliliğinizi artırmanıza, yumurta kodlamada yüksek kalite baskılar elde etmenize çok yardımcı olur.

Farklı renklerde gıda mürekkepleri ile de hem beyaz hem de kahverengi yumurtalarda yüksek kalite baskılar elde etmenizi sağlayarak, müşterilerinizin memnuniyetini sağlar.

Ekoprint yumurta kodlama kartuşları %100 yeni (sıfır), yüksek kalite kartuşlardır ve ihtiyacınızı tam olarak karşılar.

Ekoprint teknik ekibi de her zaman müşterilerimizin yanındadır. Kurulum, eğitim, uzaktan servis vb tüm ihtiyaçlarında her zaman ulaşılabilir ve müşterilerimize yardımcı olmaya hazırdır.

Siz de ihtiyacınıza uygun yumurta kodlama makinesi almayı düşünüyorsanız Ekoprint’in sunduğu makineleri inceleyebilir, istediğiniz zaman her türlü bilgiyi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Şimdi bu kadar yazının üzerine bilgilendirmeyi özet olarak geçelim. EP-205 yumurta kodlama makinemizin özelliklerini maddeler halinde aşağıda paylaşıyorum, makinenin videolarını da izlemek isterseniz Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ekoprint EP-205 Yumurta Kodlama Makinesi;

* Saatte 100.000 adet yumurta kodlama

* HP45 termal inkjet baskı teknolojisi, 5’li yazdırma kafası

* Mükemmel baskı kalitesi ve performansı

* YENİLİK - Bluetooth teknolojisi ve android tablet ile kolay yönetim

* Bilgisayar kullanımı gerektirmeyen teknolojik altyapı

* Yumurta üzerine 4 satıra kadar kodlama özelliği

* YENİLİK - Her dilde baskı yapabilme özelliği (İngilizce, Arapça, Rusça, Çince vb)

* Marka ve Logo baskı yapabilme özelliği

* YENİLİK - Geliştirilmiş özel mekanik tasarım ile yumurta ebatlarına göre tek hareket ile hızlı ve çok kolay şekilde baskı yükseklik ayarı yapılarak operasyonun verimliliği artırılır, iş yükü azaltılır, baskı kalitesi ve performansı artırılır.

* YENİLİK - Geliştirilmiş özel mekanik tasarım ile viyol ebatlarına göre tek hareket ile 5’li yazdırma kafaları aynı anda yakınlaştırılıp uzaklaştırılarak operasyonun verimliliği artırılır, iş yükü azaltılır, baskı kalitesi ve performansı artırılır.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere...





 

Devamını oku

Moba Tasnif Üzeri Paket Üzeri Kodlama Makineleri; EP-22M




Herkese merhaba,
 

Moba tasnif makineleri gibi aslında tüm tasnif makinelerindeki hatlara entegre edilebilen EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makinelerini bir video ile sizlere anlatmak istedim.

Bu videoda, müşterimiz Türkiye’nin önemli yumurta üreticilerinden Keskinoğlu tesislerinde Moba hatlarına kurduğumuz paket üzeri kodlama makinelerinin çalışmasını ve özelliklerini izleyeceksiniz.

Keyifli izlemeler 
 





Ürünümüz ile ilgili bilgileri de aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.
 
 • Moba hatlarına kolay entegrasyon
 
 • HP45 teknoloji 2 yazdırma kafası ve 2 kontrol ünitesi, tek ünite içinde Moba hattına entegre
 
 • Tüm makinelerin 10.2 inch tablet ile tüm makinelerin merkezi yönetimi, kullanıcı dostu arayüz
 
 • Açık viyol kapaklarını tespit eden sensor modülü
 
 • Tek hat üzerinde ilave 1 yazdırma kafası ile 2X6 lı kutuların kodlanması imkanı
 
 • Yaylı ve yazdırma yüksekliği ayarlanabilir yazdırma kafaları
 
 • 12,7 mm yazdırma yüksekliği (her yazdırma kafası için)
 
 • Her dilde kodlama imkanı (İngilizce, Arapça, Rusça, Çince, Japonca vb..)
 
 • Bluetooth teknoloji ve android tablet ile kolay yönetim
 
 • Plastik ve karton yüzeylerde mükemmel kodlama
 
 • 6 satıra kadar kodlama imkanı 
 
 • Logo, 2D matrix, barkod, üretim ve tüketim tarihi kodlama, seri ve lot no kodlama
 
 • Su bazlı, dye bazlı ve solvent bazlı kartuşlar ile kodlama 
 


Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere...

Devamını oku

Ekoprint Kodlama Çözümlerinin Müşteri röportajları



Herkese merhaba,

Bu hafta da Ekoprint ürünlerini kullanarak işlerine ve operasyonlarına katkı sağlayan müşterilerimizin röportajlarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Ekoprint yumurta kodlama makinesi, paket üzeri kodlama makinesi ve yumurta taşıyıcılarını kullanan, uzun yıllardır çalıştığımız müşterimizin değerlendirmelerini bu kısa videoda izleyebilirsiniz.

Keyifli izlemeler.

 

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Ekoprint kodlama makinelerinin ve yumurta taşıyıcılarının işine olan katkısını müşterimizden dinleyelim




Herkese merhaba,
 

2 dakikalık videoda Ekoprint ürünlerinin müşterimizin işine-operasyonlarına nasıl katkı sağladığını göreceksiniz.

Keyifli izlemeler...


 

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

1 SORU 1 CEVAP : Kodlama makinenizi satın alırsak kartuşlarını sizden almak zorunda mıyız?

1 CEVAP: Ekoprint olarak müşterilerimize paket-ambalaj üzeri kodlama makineleri, yumurta kodlama makineleri ve el kodlama makineleri sunuyoruz. Kodlama makinelerimizin %99’u çipsiz ürünler olduğu için eğer makinenizi bizden satın alırsanız kartuşlarını istediğiniz tedarikçiden özgürce alabilirsiniz. Sadece, standart olmayan kartuş kullanımlarını kesinlikle önermiyoruz. Örneğin, dolum kartuş kullanımı makineye zarar verebiliyor. Bu durum da makinenin garanti kapsamından çıkmasına neden oluyor.


Makine satıp kartuşunu bize zorla satmaya çalışmayan bir firma ile neredeyse ilk kez karşılıyorum dediğiniz duyar gibiyim?? Sebebini kısaca anlatayım.

Ekoprint, 20 yılın üzerinde kodlama makinelerine sarf malzeme sağlıyor. Her zaman yüksek kalite, %100 yeni (sıfır) ürünleri müşterilerine ekonomik fiyatlar ile sunuyor. Dolayısıyla, müşterilerimiz pazardaki kartuş fiyatlarını çok iyi bildikleri için performans-kalite ve fiyat konularında en iyisini onlara sunduğumuzu biliyorlar. Biz ürünlerimizin kalitesine, performansına ve ekonomik fiyatlarına güveniyor uzun yıllardır da müşterilerimizin işlerine değer katıyoruz. Makinelerimizi sattıktan sonra müşterilerimizi bize bağlı-mecbur bırakmıyoruz. Bu arada çipli makinelerimiz de var ancak onu da müşterilerimize baştan söylüyoruz ki durumu bilerek satın alma kararlarını versinler.
 

İşin özeti, Ekoprint kodlama makinesi aldığınızda sizlere yüksek kalite ve ekonomik fiyatlarla kartuşlarınızı da sağlayarak maliyetlerinizi düşürüyor, karlılığınıza katkı sağlıyoruz. Bizden kartuş almak istemezseniz de sizleri zorlayacak hiçbir şey yapmıyoruz. Makinelerimizi standart-kaliteli başka kartuşlarla güvenle kullanabilirsiniz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Devamını oku

1 SORU 1 CEVAP : Moba tasnif makinesi kullanıcıları hatlar arasında neden TIJ (Thermal Inkjet) viyol üzeri kodlama makinesi tercih etmeli?


Herkese merhaba,

Bugün uzun zamandır Moba tasnif makineleri kullanan yumurta üreticilerimiz için bilgilendirici – hatırlatıcı bir yazı yazmadığımı fark ettim. Bu yüzden aşağıda 1 Soru 1 Cevap başlıkları altında faydalı olabileceğini düşündüğüm yazıyı paylaşıyorum.

1 SORU: Moba tasnif makinesi kullanıcıları hatlar arasında neden TIJ (Thermal Inkjet) viyol üzeri kodlama makinesi tercih etmeli?

1 CEVAP: Özellikle Moba tasnif makinelerini kullanan büyük yumurta üreticileri, yumurtaların 6-12-15 ve 30’lu viyollere yerleştirilmesinden sonra 2 yolla viyoller üzerine STT, ÜRT, Lot No ve Seri No gibi kodlamaları yapıyorlar.

Şimdi bu iki yönteme bir göz atalım.

Bunlardan ilkinde tasniflenmiş yumurtalar Moba hatlarında viyollere yerleştiriliyor, kapakları kapatılıyor. Sonra viyoller farklı bir alana getiriliyor ve orada CIJ (Contunious Inkjet) ya da TIJ (Thermal Inkjet) sistemlerle kodlanıyor. Bu yöntemde birden fazla operasyon yapılıp iş gücü, zaman ve enerji kaybı yaşanıyor. Ayrıca, viyol üzeri kodlama makineleri çipli ise bir de tek tedarikçi ile zorunlu bir şekilde çalışma kabusu ortaya çıkıyor. Sarf malzemelerin yüksek fiyat ile tek tedarikçiden alınması yumurta üreticilerinin maliyetlerini oldukça yükseltiyor.
 

Dolayısıyla, konuyu kısaca özetlersek Moba tasnif makinelerinin hatlarına çipsiz, TIJ sistemleri kurarsanız ekonomik maliyetli bir yatırım yapmış olursunuz, teknik servis maliyetleriniz neredeyse ortadan kalkar, sarf malzemede tek tedarikçiye bağlı olma kabusundan kurtulursunuz. İş gücü ve zaman maliyetleriniz azalır, operasyonel verimliliğiniz artar.

Bu konuda, Ekoprint olarak Abalıoğlu ve Keskinoğlu firmaları ile yaptığımız projeler hk. bilgilendirme yazılarımızı da aşağıda paylaşıyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Abalıoğlu ve Keskinoğlu Projeleri; Moba Hatlarında EP-21 ve EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makineleri

Moba hatlarında yumurta paketlerine STT ve ÜRT kodlamasını en verimli şekilde yapın!

 

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Devamını oku

1 SORU 1 CEVAP : İlaç sektöründe karekod kartuşlarında en iyi marka kartuş hangisi?

Herkese merhaba,
 

Bu konudaki kesin cevabı en baştan söyleyerek merakları gidermek istiyorum. En iyi karekod kartuşu şu markadır bu markadır demek kesinlikle mümkün değildir çünkü kartuşun performansı kullanılan yazıcıya, kodlama yapılan malzemenin kalitesine, operatörlerin bilgili ve yetkin olmasına, hatların hızlarına vb.. koşullara göre çok büyük değişkenlik gösterebilir.

Dolayısıyla, ilaç üreticisi bir firmada üretim ve satın almadan sorumlu bir yönetici iseniz karekod kodlama kartuşlarının alım ve kullanım süreçlerini yönetiyorsanız bazı kritik noktalara dikkat etmeniz gerekir. Diyelim ki, şirketinizde hali hazırda kodlama makinesi aldığınız firmadan karekod kodlama kartuşlarınızı da tedarik ediyorsunuz. Doğal olarak en güvenilir ve en iyi kartuş olarak mevcut tedarikçinizden aldığınız kartuşları görüyorsunuz. Ancak, daha iyi performans gösterecek ve fiyat olarak da şirketinize maliyet avantajı yaratacak ürünleri de bularak tek tedarikçiye bağlı kalmak istemiyorsunuz. Bu noktada sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm yapılması gerekenleri aşağıda listeliyorum. Buyrun.

 • Mevcut kartuşunuz ile alternatif kartuşları aynı test sürecinden geçirmek en önemli ve kritik konu. Elma ile elmayı karşılaştırmak. Bunu için bir test çizelgesi oluşturup her 2 kartuşun baskı testlerini yapıp sonuçları ölçmek ve karşılaştırmak gerekir. Örnek test çizelgesini bir tablo olarak aşağıda paylaşıyor.


 
 • Yukarıdaki tabloda örnek olarak Wolke kartuş ile X marka kartuşu karşılaştırıyoruz. Bu kartuşları gördüğünüz gibi tamamen aynı koşullarda test edip sonuçlarını yazıyoruz. Baskı testlerinin sonunda elde edilen verileri birim kartuş fiyatları ile de kıyaslıyoruz. Sonrasında baskı birim maliyetlerini buluyoruz.
 
 • Kartuş fiyatlarını aynı koşullarda elde ettiğimiz baskı adetlerine böldüğümüzde çıkan sonuç baskı birim maliyetleridir ve en gerçek sonuç da budur.
 
 • Yıllık kartuş tüketiminizi adetsel olarak düşündüğünüzde yıllık toplam kartuş maliyetinizi rahatlıkla karşılaştırabilir, yeni ürün kullanımı, yeni tedarikçi ile anlaşma vb konularda çok daha sağlıklı yol almış olursunuz.
 

Sevgi ve selamlar, görüşmek üzere…

Devamını oku

1 SORU 1 CEVAP: Neden farklı çeşitlerde solvent kartuşlar var?

1 CEVAP: Ürün ambalajlarının kodlanmasında kullanılan endüstriyel mürekkep konusu derya deniz bir konu. Binlerce çeşit su bazlı, solvent bazlı, dye bazlı vb. mürekkep çeşidi var. Bu mürekkeplerin binlerce farklı kartuşla uyumlu çalışması için mürekkep ve kartuş üreticileri birlikte çalışıyorlar. Müşterilerin farklı ihtiyaç ve taleplerine yönelik sürekli ar-ge çalışmaları ve testler yaparak farklı malzeme yüzeylerine uygun mürekkepleri üretiyorlar.

 

Bugün, bu çok geniş konu içinden solvent bazlı kartuş ve mürekkeplere değineceğiz. Bu noktada müşterilerimize kulak veriyoruz.

Müşterilerimizden genelde şu cümleleri duyuyoruz. ‘’ Ya bu kartuş da solvent o da solvent, hepsi aynı değil mi? Solvent solventtir, fiyatları neden farklı!! ’’

Öncelikle, ister su bazlı ister solvent bazlı olsun tüm mürekkepler kullanılacakları alana göre ( geçirgen yüzeyler-geçirgen olmayan yüzeyler) farklı özellikler içerir.

Konumuz solvent bazlı kartuş ve mürekkepler olduğuna göre hemen bu ürünlerin nerede kullanıldıklarına bakalım.

Solvent ürünler geçirgen olmayan yüzeylerin (plastik, cam, metal, alüminyum vb..) kodlanmasında kullanılır. Gördüğünüz gibi bu malzemeler farklıdır ve mürekkebin yüzeyde tutunabilmesi için o yüzeylere uygun tutunma özelliğine sahip olması gerekir. Yani, plastik yüzeye uyguladığınız bir solvent mürekkep metal ya da cam yüzeyde aynı performansı göstermeyebilir, yüzeyinde tutunamaz, kurumaz ve çabuk silinebilir. Müşterilerin bazıları mürekkebin hızlı kurumasını talep edebilir, bazıları içinse hızlı kuruma önemli değildir. Birkaç saniye geç kurusa problem olmaz. Bazen baskı yapılan STT, ÜRT, barkod vb bilgilerin yüzeyde tutunması ve kolayca çıkmaması çok kritiktir, müşteri için en önemli kriter bu olabilir.
 

Dolayısıyla, kullanılacak solvent kartuş-mürekkep seçimi birkaç aşamadan sonra belli olmuş olur. Şimdi bu aşamalara bakalım.

 • Müşterinin baskı yapacağı malzeme cinsi en önemli ve kritik konudur. Bir solvent kartuş satın alması yapılmadan önce mümkünse malzeme örneği tedarikçiye gönderilmeli ve baskı kalitesi, önemli konular test edilmelidir.
 • Testlerde mürekkebin kuruma süresi, baskı kalitesi, kartuşun yazıcı kafasında beklediğindeki performansı (decap time) gözlemlenerek müşteri talebine uygun özelliklere sahip solvent kartuş önerisi tedarikçi tarafından yapılmalıdır.
 • Doğru ürün seçiminin en başta yapılması müşterilerin birçok gereksiz operasyon yapmasını önler, iş verimliliğini artırır.

İşin özeti, farklı müşteri ihtiyaç ve talepleri için farklı solvent kartuşlar vardır. Hangi kartuşun doğru kartuş olduğunu anlamak için de yukarıdaki aşamaların tamamlanması operasyonel ve iş verimliliği için önemlidir.

Ekoprint olarak farklı yüzey uygulamalarında kullanabileceğiniz 4-5 çeşit solvent bazlı kartuşu dünyanın en büyük mürekkep üreticileri ile çalışarak müşterilerimize sağlıyoruz.

HP45 teknolojisi kodlama makinelerinde kullanılan solvent kartuşları her zaman istediğiniz adetlerde farklı renk seçenekleri ile tedarik ediyoruz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Devamını oku

Ekoprint, VIV Türkiye, 2023 Fuar İzlenimleri

Herkese merhaba,


 

Fuarın ilk gününün erken saatlerinde fuar alanı dolmaya başlamıştı. Standımızda bu yoğunluktan nasibini ilk 2 gün boyunca fazlasıyla aldı. Özellikle yurtdışından gelen ziyaretçiler standımızda sergilediğimiz yumurta kodlama makinelerine, paket üzeri kodlama makinelerine ve yumurta taşıyıcılara çok ilgi gösterdi. Çok güzel satışlar ve iş bağlantıları yaptık, çok yorulduk ama bu yorulmaya fazlasıyla değdi. Standımızı ziyaret eden yurtiçindeki yumurta üreticilerimize ve yurtdışı ziyaretçilere gerçekten gönülden teşekkür ediyoruz.
 

Özellikle, Orta Asya, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Avrupa bölgelerinde 15 ülkeden ziyaretçi ağırladık. Daha önceki fuarlardan iş bağlantıları yaptığımız müşterilerin bu fuarda da bizleri ziyaret etmesi ve iş birliklerimizi güçlendirecek çalışmaların yapılması bizi heyecanlandırdı, motivasyonumuzu artırdı. Geçen yıl pazara sunduğumuz MOBA tasnif makinelerinin hatlarına kurduğumuz viyol paketlerinin üzerine kodlama yapan EP-22M makinelerimiz Türkiye’deki yumurta üreticisi müşterilerimiz tarafından da yoğun ilgi ile karşılandı. Keskinoğlu ve Abalıoğlu tesislerine kurduğumuz 50’nin üzerinde makinemiz ile başlayan projelerimiz inanıyoruz ki yurtiçi ve yurtdışında büyüyerek devam edecek.
 

Türkiye’deki üreticiler gerçekten çok güzel yatırımlar yapıp en iyi makineleri tesislerinde kullanıyorlar ve yurtdışındaki üreticilere de örnek oluyorlar. Ekoprint olarak uzun yıllardır ülkemizdeki yumurta üreticileri ile birlikte çalışıyoruz. Yumurta kodlama makineleri, paket üzeri kodlama makineleri, kartuşlar ve yumurta taşıyıcı ürünlerimiz ile tüm üreticilerimize en yüksek kalitede ürünler sağlıyor ve işlerine katkıda bulunuyoruz. Dolayısıyla, ülkemizde elde ettiğimiz bu başarıyı yurtdışı operasyonlarımızda da sürdürmek, iş birliklerimizi büyütmek, geliştirmek ve ihracatımızı da her sene artırarak kendi alanımızda dünyada bilinen, güvenilen bir iş ortağı olmayı hedefliyoruz.
 

İhracat odaklı üretim-satış ve pazarlama anlayışı ile yurtdışında distribütörler ve direkt satışlar ile büyüyeceğimize inanıyoruz. Türkiye’de de üreticilerimize katma değerli yumurta ve paket üzeri kodlama çözümleri sunarak kazan-kazan anlayışı ile büyümeye devam etmek istiyoruz. Şimdi sırada Kasım, 2023’de Abu Dhabi’de katılacağımız VIV MEA fuarı var. Hazırlıklarımıza başladık bile??

Umuyoruz VIV MEA, Abu Dhabi fuarında da ülkemizi en güzel şekilde temsil ederek tüm ekibimiz ile başarılı işlere imza atarız.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Sevgi ve selamlar, görüşmek üzere…

 

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Dolum kartuş ile Ekoprint Kodlama Kartuşları arasındaki farklar nelerdir?

Herkese merhaba,

Üretici firmalar, üretim hatlarında yaptıkları kodlama işlemlerinde kullandıkları kartuşların döviz bazlı sarf maliyetlerini düşürebilmek için alternatif yollar arıyorlar.

Mesela, mevcut kartuşlarına alternatif olabilecek daha uygun maliyetli kartuşlar tedarik ederek ya da kartuşlarına dolum yaptırarak maliyetlerini düşürmeye çalışıyorlar.

 

Bugün, dolum kartuşlar ile yeni (sıfır) kartuşlar arasındaki farkları kısaca anlatarak acaba üreticilerin gerçekten maliyetlerini düşürdüklerini mi yoksa sadece kağıt üstünde bir maliyet düşüşü mü olduğunu birlikte analiz edeceğiz.

1 SORU: Dolum kartuş ile Ekoprint Kodlama Kartuşları arasındaki farklar nelerdir?

1 CEVAP: Öncelikle, maliyetlerden söz ederken sadece ürün maliyetine bakmak bizi tam olarak doğru cevaplara götürmüyor. İşin içinde operasyonel verimlilik, enerji ve zaman, fire, müşteri memnuniyeti vb faktörler olduğu için kullanılan ürünün bu faktörler de dahil edilerek analizinin yapılması çok önemli. Öyleyse, gelin aşağıdaki tabloda dolum kartuşlar ile yeni (sıfır) kartuşların bir karşılaştırmasını yapalım, sonra da önerilerimizi sunalım.

Dolum Kartuş;

 • Standart baskı kalitesi sağlamadığı için operasyonlarınızı aksatır, enerji ve zaman kaybına yol açar.
 • Kartuş tam verimli kullanılamadığı için firesi yüksektir, daha maliyetlidir.
 • Düşük baskı kalitesi sebebi ile iadelere ve müşteri memnuniyetsizliğine yol açar.

Ekoprint Kodlama Kartuşları;

 • Kodlama operasyonu sorunsuz devam eder, enerji ve zaman verimli kullanılır.
 • Kartuş tam verimli kullanıldığı için fire yoktur, düşük maliyetlidir.
 • Yüksek baskı kalitesi sebebi ile müşteri memnuniyeti sağlar.

Bu bilgiler ışığında tüm üreticilere önerimiz tercihlerini yüksek baskı kalitesi ve performansı sağlayan, ekonomik fiyatlı Ekoprint Kodlama Kartuşlarını kullanmaları yönündedir.

Ekoprint, 5 farklı sektörde ( Yumurtacılık, İlaç, Matbaacılık, Ambalaj ve Tekstil ) hem kodlama makineleri hem de kodlama kartuşlarını üreticilere sunmaktadır. Ürünlerini 23 ülkeye ihraç etmektedir.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Hangi yumurta kodlama makinesini almalıyım, EP-205 mi EP-121 mi benim için uygun?

Herkese merhaba,

Özellikle, bu işe yeni başlayan üreticiler makine yatırımları için ayırmayı düşündükleri sermayelerini en etkili şekilde kullanmak isterler. Bu noktada, yumurta kodlama makinesi yatırımı yaparken hangi makinelerin uygun olup olmayacağına birlikte bakalım. Buyrun.

En kritik ve önemli soru, yumurta üreticisinin günlük yumurta üretim kapasitesi ve gelecekteki tahmini kapasitesidir.

1 SORU: Hangi yumurta kodlama makinesini almalıyım, EP-205 mi EP-121 mi benim için uygun?

1 CEVAP: Günlük yumurta üretim kapasitesine göre üreticileri Küçük – Orta ve Büyük Üreticiler diye sınıflandırabiliriz.

Küçük üreticiler (Doğal-Gezen-Organik yumurta üreticileri) genellikle maksimum günlük 20.000 adet yumurta kodlaması yaparlar. Dolayısıyla, bu üreticilerimiz için EP-121 tek kafalı yumurta kodlama makinesi ekonomik yatırım maliyetli en uygun çözümdür. Saatte 10.000 ad yumurta kodlama kapasitesine sahip EP-121, 1,5 metrelik konveyörü ile de yumurta üreticilerinin verimli ve hızlı çalışmasını sağlar.

EP-121 yumurta kodlama makinesi videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Orta ve Büyük üreticiler ise günlük 50.000 ad ve üstü yumurta üretimi yapan firmalardır. Dolayısıyla, verimlilik ve hız açısından EP-205, 5 kafalı yumurta kodlama makinesi 2 metrelik konveyörü ve android tableti ile profesyonel bir çözümdür.





 

Üretim adetleri ne kadar artarsa artsın saatte 100.000 adete kadar yumurta kodlama kapasitesi ile yumurta üreticilerinin gelecekteki ihtiyaçlarını da rahatlıkla karşılamaktadır. Yüksek teknoloji ve ekonomik yatırım maliyetli makinelerdir.

EP-205 yumurta kodlama makinesi videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

 

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Solvent kartuş mu su bazlı kartuş mu kullanmalıyım?

Herkese merhaba,

Bugün, kodlama makinelerinde hangi kartuşu nerede kullanmanız gerektiğini kısaca anlatacağım.

Yanlış kartuş kullanımı, kodlama performansını ve maliyetlerini olumsuz etkilediği için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

1 SORU: Üretim hatlarındaki ürünlerimizin ambalajlarını solvent mi su bazlı kartuşlarla mı kodlamalıyım?

1 CEVAP: Öncelikle bilinmesi gereken ilk konu kodlama yapılacak malzemenin özelliği. Kodlama yapılacak malzeme yüzeylerini ikiye ayırıyoruz. Geçirgen olan yüzeyler ve geçirgen olmayan yüzeyler olarak.

Geçirgen yüzeyler; kağıt, karton, koli vb. malzemelerin yüzeyidir. Bu yüzeylerin üzerine kodlama yapıldığında SU BAZLI KARTUŞ kullanılması gerekmektedir. Çünkü mürekkep bu yüzeylerden emilerek baskı oluşturulur. Solvent bazlı kartuşlar da bu yüzeylerde kullanılabilir ancak 2-3 kat daha fazla para vererek solvent bazlı kartuş kullanmak maliyetlerinizi direkt artırır. Aynı işi 1/3 fiyatına SU BAZLI KARTUŞ la yapabilirsiniz.

Geçirgen olmayan yüzeyler; plastik, alüminyum folyo, cam, metal vb malzemelerin yüzeyidir. Bu yüzeylerin üzerine kodlama yapıldığında SOLVENT BAZLI KARTUŞ kullanılması gerekmektedir. Çünkü mürekkep bu yüzeylerden emilemez ve yüzeyde tutunarak baskı oluşturulur. Mürekkep kalitesi, hızlı kuruma özelliği solvent kartuşlar da çok önemlidir. Her yüzeye her solvent kartuş aynı performansı göstermez. Malzeme üzerinde farklı solvent kartuşların testlerinin yapılması önemlidir.

Su bazlı kartuşlar bu yüzeylerde kullanılmaz, çünkü bu mürekkep geçirgen olmayan yüzeyler için uygun değildir. Yüzeyde tutunamaz ve silinir.

Üreticiler olarak dikkat etmeniz gereken bir konu da satıcıların sizi yanlış yönlendirmesi ve yanlış kartuş seçimi sebebi ile maliyetlerinizin artmasıdır.

Şimdi, malzemelerinizin cinsini kontrol edin eğer geçirgen yüzeylere kodlama yapıyorsanız ve satıcı size solvent kartuş kullanmanızı önermiş ise zarar ettiğinizin farkına varın.

Daha fazla zarar etmemek için bir an önce kartuş seçimini doğru yapın.,

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Yumurta taşıyıcıları ile mi yoksa elle (manuel) yumurta transferini tercih etmeliyim?

Herkese merhaba,

Soruyu okuduktan sonra bütçem varsa tabii ki yumurta taşıyıcılarını tercih ederim dediğinizi duyar gibiyim?? O zaman ben de size şöyle cevap vereceğim.

Yumurta taşıyıcılar fiyat-performans olarak o kadar faydalı ki inanın bütçe oluşturayım, dur biraz daha elemanlar elle yumurtaları toplamaya devam etsinler bakarız diye beklenecek bir durum yok.

Şöyle diyen müşterilerimiz de oluyor ‘’ çalışan elemanlar var, boş durmasınlar bu işi elle yaparlar, biz de yumurta taşıyıcıları almayız’’. Bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu da süreçte yine kendileri söylüyorlar.
 

Uzunca bir süre direnip yumurta taşıyıcı almayan müşterilerimiz sonrasında ürünü aldıklarında keşke en başından alsaydık, işimizi o kadar kolaylaştırdı ki size çok teşekkür ederiz diyorlar. Sonuçta müşterilerimizin memnuniyeti bizim ilk önceliğimiz, onlardan bu mesajları almak bizi çok mutlu ediyor ve işlerine değer kattığımız için doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ne demişler geç olsun güç olmasın. Biz her zaman buradayız ve müşterilerimizin taleplerini istedikleri zaman karşılamaya hazırız.

Eğer siz de yumurta üreticisi ya da toptancısı iseniz ve 30’lu yumurtaları 6’lı, 10’lu, 12’li, 15’li ve yine 30’lu viyollere aktarım işlemi yapıyorsanız yumurta taşıyıcılarını hemen almanızı gerektirecek noktaları aşağıda paylaşıyorum.

Karar sizin.

 Ekoprint Yumurta Taşıyıcıları;

 • Viyoller arasında yumurta taşıma-transfer işlemlerini 4 kat hızlandırır.
 • İşçilik maliyetlerinizi düşürür, karlılığınızı artırır.
 • Elle transferde oluşan yumurta kırılmaları vb fireyi önler, karlılığınızı artırır.
 • Operasyonlarınızı profesyonel olarak gerçekleştirmenizi sağlar.
 • Ekonomik fiyatlar ile yüksek performans sunar.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Çipli Kodlama Makineleri

Herkese merhaba,
Bugün ki 1 Soru 1 Cevap bölümümüzde Çipli kodlama makinelerinden bahsedeceğiz.
Aklınızdaki soruları kısa kısa burada yanıtlayacağız.

Şimdi gelelim bu sorulardan en çok merak edilene. Buyrun.
1 SORU: Çipli kodlama makinesi alırsam sarf malzemeyi de (kodlama kartuşlarını) makine üreticisinden almak zorundayım yoksa farklı tedarikçilerden sarf malzeme tedarik edebiliyor muyum?


1 CEVAP: Eğer çipli kodlama makinesi satın alırsanız-aldıysanız artık Tek Tedarikçiye Mahkum Olmuşsunuz demektir. Makine ile beraber sadece o firmanın kartuşları çalışır, diğer firmaların kartuşları çalışmaz. Çipli kartuşlar yüksek fiyatla satılmakta ve müşteriler de makinelerini kullanabilmek için mecburen makine üreticisinden-distribütöründen bu kartuşları almak zorundadırlar.
Eğer firmanıza kodlama makinesi alım aşamasındaysanız, araştırma yapıyorsanız aşağıda sizin için faydalı olabileceğini düşündüğüm blog yazılarımızın linklerini bırakıyorum. 
 

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!

Kodlama makinesi alırken sarf malzeme maliyetlerinizin ne olacağını hesaba katıyor musunuz?

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

 

Devamını oku

1 SORU, 1 CEVAP Ekoprint plotter kartuşları mı, HP45 plotter kartuşları mı?

Herkese merhaba,
Haftalık blog yazısı yazmak hem çok keyifli hem de gerçekten çok zor. Sürekli yeni bir şeyler söyleme ihtiyacı biraz stres yaratıyor. Geriye dönüp baktığımda 30'un üzerinde blog yazısı yazmışım. Baya iyi:)


Ancak, artık yazılarımı daha kısa tutmaya karar verdim. Bugüne kadar yazdıklarımın içinden bazı önemli bilgileri burada 1 soru 1 cevap tarzında anlatmaya çalışacağım. Maksimum 3 soru 3 cevap olur diye düşünüyorum.
Öyleyse ilk olarak tekstil sektörüne sağladığımız Ekoprint ve HP45 Plotter kartuşları ile başlayalım.


1 SORU: Ekoprint MP39 plotter kartuşları ile HP45 plotter kartuşlarını karşılaştırabilir misiniz?
1 CEVAP: Bu karşılaştırmada benzer özellikleri, avantaj ve dezavantajları bir tablo ile göstereceğiz.


Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

Devamını oku

Ekoprint, VIV Asia, 2023 Fuar İzlenimleri

Herkese merhaba,
Uzunca bir aradan sonra yazılarımıza, VIV Asia, 2023 fuar izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak için başlıyorum.
Ekoprint olarak 8-10 Mart 2023 tarihleri arasında VIV Asia fuarında Tayland'ta üçüncü defa katılımcı olarak yerimizi aldık. 

2 yılda bir yapılan VIV fuarlarında ilk defa bu kadar kalabalık bir ziyaretçi kitlesi gördüğümü söylemek isterim. Bundan önce katıldığımız tüm fuarlardan çok daha kalabalıktı. 
İlk 2 gün standımızı ziyaret eden kişi sayısı o kadar fazlaydı ki neredeyse oturmadık diyebiliriz..
Son gün ise tahmin edeceğiniz gibi daha rahat ve sakin geçti. Çok şükür ki güzel ve verimli bir fuar oldu bizim için. Yeni iş bağlantıları yaptık, yeni projeler geliştirdik. Umuyoruz ki Temmuz ve Kasım aylarında katılacağımız VIV Türkiye ve VIV MEA fuarlarında da standımız müşterilerimiz ve sektör temsilcileri ile dolar taşar, güçlü işbirliklerine imza atarız.


Dünyanın bir ucuna Türkiye'den ürünlerimizi göndermek, iş bağlantıları için yatırım yaparak fuarda yer açmak, ürünlerimizi farklı ülkelerden gelen ziyaretçilere anlatmak ve iş hacmimizi büyütmek gerçekten bizler için çok önemli ve kıymetli.
Ekoprint olarak uzun yıllardır VIV Asia, MEA ve Türkiye fuarlarına katılıp stand açıyoruz. Birçok ziyaretçi ve fuar katılımcısı ile neredeyse her fuarda karşılaşıyoruz ve birbirimizi daha çok tanıyoruz. Her fuarda birbirimizi görmek karşılıklı güveni de artırıyor. Fuara katılan Türk firmaları ile de çok güzel diyaloglarımız, birlikte kazanç yaratabileceğimiz proje fikirleri ortaya çıkıyor.


Her geçen yıl dünyanın farklı bölgelerinden gelen sektör temsilcileri ile yaptığımız işbirlikleri neticesinde Ekoprint ürünleri bugün 23 ülkede kullanılıyor.
Umuyoruz ve inanıyoruz ki çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığını fazlasıyla alacağız. Yumurtacılık sektörüne sunduğumuz ürünleri her zaman geliştirerek, yeni ürünler ekleyerek, müşterilerimize katma değer yaratarak Ekoprint markamızı dünyada öncü markalar arasına taşıyacağız.
Yolumuz uzun, çok çalışarak keyifle mutlulukla işlerimizi büyütüp geliştirmek dileği ile..

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

Devamını oku

El Tipi Kodlama Makineleri için Ekoprint Kartuşları

El Tipi Kodlama Makineleri küçük ve orta ölçekli üreticiler arasında son yıllarda oldukça popüler. Dolayısıyla, bu ürünleri ithal edip Türkiye'de üreticilere sunan çok sayıda da ithalatçı var. 

 

 


Bu makinelerin fiyatlarının üretim hatlarına kurulan kodlama makinelerine göre ekonomik olması ve küçük çaplı üretimlerde pratik kodlama imkanı sağlaması doğal olarak talebin de artmasını sağladı.

Özellikle, Uzakdoğu'dan ithal edilen bu makineler kısa sürede tüm pazarda kendine yer buldu. İlk başlarda üreticiler ekonomik fiyat ile makine alıp kodlamalarını yapacaklarını düşündüler ancak işin rengi kodlama yapacakları kartuşları tekrar sipariş etmeye başladıklarında değişti. Çünkü, ithalatçı firmalar uygun fiyatla sattıkları makinelerin kartuşları için çok yüksek bedel istemeye başladılar. Haliyle bu durum üretici firmaları çok rahatsız etti ve arayışa girmelerine neden oldu.

El Tipi Kodlama Makinelerini satın alırken yapmadıkları araştırmaları sarf malzeme (kartuş) ihtiyaçları olduğunda yapmaya başladıkları için bazı gerçekleri yeni yeni anlamaya başladılar.

Mesela, makinelerin çipli çipsiz olmasının ne demek olduğunu, pazarda aynı teknoloji kartuş fiyatları arasında çok büyük fiyat farklarının olduğunu, farklı malzeme cinslerine göre farklı kartuşlar kullanmaları gerektiğini hep sonradan öğrendiler.

Bu zaten en çok yaptığımız hatalardan biri değil mi? 
Her türlü yatırımı yaparken biraz araştırma yapmak, alternatifleri incelemek, referanslara bakmak, deneme-test yapmak çok mu zor gerçekten?

Maalesef sevmiyoruz araştırma yapmayı. Sonra da hesapta olmayan şeylerle karşılaşınca ne yapacağız şimdi diyoruz.
El Tipi Kodlama Makinelerinde de hikaye buna benziyor. Üreticiler, kendilerine sunulan makineleri satın almadan önce birkaç soru ile ileride yaşayabilecekleri birçok sorunu daha satın alma yapmadan tespit edebilir ve ona göre hareket edebilir. 
Bunun için kodlama makinesi alırken dikkat etmeniz gereken noktaları anlattığımız blog yazımızı aşağıda paylaşıyorum. Bu yazının içinde de ayrıca 2 link daha var, eğer kodlama makinesi alma aşamasındaysanız onları da okumanızı öneririm.
 

Kodlama makinelerimiz ve kartuşlarımız çipliymiş. Şimdi ne yapacağız?
 

Ekoprint olarak biz müşterilerimize her zaman yüksek performanslı, %100 yeni (sıfır), ekonomik fiyatlı kartuşlar sağlıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre kodlama makineleri öneriyoruz ve en baştan baskı birim maliyetlerini hesaplayabilecekleri tabloyu ortaya koyuyoruz. 

Müşterilerimizin kodlama yapacakları materyallere göre farklı kartuş ve renk seçenekleri sunuyoruz. Her zaman stoklarımızda ürün bulundurarak hızlı tedarik ile müşterilerimizin operasyonlarının verimli olması için çalışıyoruz. 
 

Bizim sunduğumuz el tipi tarih kodlama makinesi hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

Devamını oku

El Tipi Tarih Kodlama Makinesi mi arıyorsunuz?

Herkese iyi haftalar,
Bugün, küçük-büyük tüm üreticiler için kullanımı kolay, iş verimliliğini artıran, zaman kazandıran El Tipi Tarih Kodlama Makinelerinden bahsedeceğiz.



Bu makineler, Thermal Inkjet Sistemeler olup HP45 teknolojisi kodlama kartuşları ile çalışmaktadır. Su bazlı ve solvent bazlı kartuşlar ile istenilen materyallerin üzerine ÜRT-STT-Lot No-Seri No-Barkod ve Karekod basılabilmektedir.
Genellikle koli, karton, etiket, plastik ambalaj, ahşap, folyo vb materyaller üzerine kodlama yapmak için kullanılır. Küçük-orta ölçekli üretim hatlarına da entegre edilebilme özelliği vardır.
El tipi kodlama makineleri yurtdışı üreticilerden ithal edilerek Türkiye'deki üreticilere satılmaktadır. Ağırlıklı Çin üzerinden bu ithalat gerçekleştirilmekte ve pazarda Çin menşeili ürünlerin hakimiyeti göze çarpmaktadır. Fiyatların Avrupa menşeili ürünlere göre daha uygun olması Çin ürünlerinin yayılmasına neden olmuştur.


El tipi kodlama makineleri temelde ikiye ayırmak gerekir. Çoğu aynı işleri yapabilmektedir ancak bazıları çipli bazıları ise çipsiz makinelerdir. Bu durum makineleri kullanacak üreticiler için çok kritiktir. Neden mi? Bir örnek ile anlatmaya çalışayım.
Küçük ya da orta ölçekli bir yoğurt üreticisi olduğunuzu düşünün. Ürettiğiniz yoğurtların kapaklarına üretim ve son kullanma tarihi kodlamak istiyorsunuz. Üretim adetleriniz çok yüksek değil, makineyi bir üretim hattına entegre etmenize gerek yok. Sadece bir kişi el tipi kodlama makinesi ile yoğurt kapaklarını kodlayacak. 

Dolayısıyla, en uygun fiyatlı bir cihazın sizi memnun edeceğini düşünüp çok fazla araştırmadan bir tane El Tipi Kodlama Makinesini satın alıyorsunuz. Makine ile beraber 1 adet kartuş ta ücretsiz olarak size verilmiş, çok mutlusunuz. Yoğurt kapakları plastik olduğu için solvent bazlı kartuş kullanmak zorundasınız. Aradan 1 ay kadar bir zaman geçti geçmedi kartuşunuz bitti ve yenisini sipariş etmek için makinenizi aldığınız firmayı aradınız. Kartuş fiyatını öğrenince de hayatınızın şokunu yaşadınız. Önce makine fiyatına sonra kartuş fiyatına baktınız. Olamaz dediniz, sinirlendiniz. Hemen alternatif kartuş tedarikçisi aradınız, %50 aşağısında fiyatlar buldunuz, tamam oldu bu iş derken makineniz çipli olduğu için sadece makineyi satın aldığınız yerden kartuş alıp makineyi çalıştırabileceğinizi öğrendiniz.
Geçmiş olsun, tek tedarikçiye mecbur olma kabusuna hoşgeldiniz. Bununla ilgili aşağıya bir link bırakıyorum, mutlaka okumanızı öneririm.
 

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!




Eğer bu yazıyı okuyup devam ediyorsanız artık olaya çok daha fazla hakimsiniz. Sadece el tipi kodlama makineleri değil tüm kodlama makinelerinde çipli - çipsiz ayırımını yapmak, artılarını eksilerini değerlendirmek, maliyetleri çok iyi hesaplamak gerektiğini biliyorsunuz.
Ekoprint olarak hem çipli hem de çipsiz kodlama makinelerini müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacına yönelik kodlama makine çeşitlerimizi, çipli-çipsiz olup olmadıklarını, kartuş fiyatlarını en baştan paylaşıyoruz. Birlikte maliyetleri hesaplıyoruz, kodlama yapacakları materyallere birlikte örnek kodlamalar yapıyoruz. Hangi özellikte kartuşun en uygun olduğuna karar veriyoruz. Farklı renk kartuş ihtiyaçları varsa onları da karşılıyoruz.
İşin özeti, Ekoprint müşterilerine en doğru ve en güvenilir kodlama makinesi ve kartuşları seçeneklerini en ekonomik koşullarda sunuyor.


Bizim sunduğumuz el tipi tarih kodlama makinesi hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..





 
Devamını oku

Tarih kodlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Herkese merhaba,
Ambalajlı üretim yapan küçük-büyük tüm üreticiler, ürettikleri ürünlerin ambalajlarına üretim tarihi ve son kullanma tarihi kodlarlar. Aslında, plastik, cam, ahşap vb. malzemelerden üretim yapan  üreticiler de direkt ürünün üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No vb bilgileri tarih kodlama makineleri ile yazdırırlar.


Bu işlemlerin yapılabilmesi için pazarda ağırlıklı olarak 2 teknoloji kullanılır. Biri CIJ ( Continous Inkjet ) teknolojisi, diğeri ise TIJ (Thermal Inkjet) teknolojisidir.
Biz bugün TIJ (Thermal Inkjet) kodlama sistemlerine değineceğiz.
TIJ sistemler HP45 kodlama kartuşları ile çalışan, plastik-karton-metal-cam-ahşap vb. her türlü yüzeye kodlama yapabilen yüksek teknoloji makinelerdir.


Yüksek çözünürlükte kodlama yapabilen sistemlerdir. Özellikle karekod ve barkod kodlaması yapan üretici firmalar bu sistemleri kullanırlar.
Çünkü, karekod ve barkodların okunabilir olması bu üreticiler için çok kritik ve önemli bir konudur.
TIJ sistemlerin çok tercih edilmelerinin bir diğer sebebi ise teknik servis ihtiyacı gerektirmeyen sistemler olmasıdır. 
Kontrol ünitesi ve yazdırma kafalarından oluşan sistemlerin CIJ sistemler gibi periyodik parça değişimi, nozzle - pompa vs değişimi, hergün temizlenme gereksinimi yoktur. Kartuş değişimi yapılarak kodlama operasyonu kesintisiz devam eder. Burada önemli olan nokta kartuş ve yazdırma kafası temizliğinin yapılmasıdır. Kartuş kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalara önem verildiği taktirde sistemlerden en yüksek performans ve verimlilik elde edilir.

Yeri gelmişken kartuşların en verimli şekilde kullanılması ve dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili aşağıda bir blog yazımızın linkini paylaşıyorum. Buyrun..

Matbaa barkod kodlamalarında kartuş performans ve verimliliğini düşüren 5 büyük hata! Çözüm önerileri!

CIJ kodlama sistemleri ile kıyaslandığında yatırım maliyetleri ekonomiktir. Teknik servis ihtiyacı gerektirmediği için teknik servis maliyetleri ile de avantaj sağlar. Kullanımı daha kolaydır.
Her 2 teknolojide de makinelerin çipli olması durumunda üreticilerin karşılaşacağı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. En önemli sorun, eğer üreticiler çipli makine alırlarsa sarf malzemede tek tedarikçiye mahkum olurlar. Genelde çipli makine üretip satanlar sürekli ve yüksek gelir elde etmek için çipli kartuşları-sarf malzemeleri pazardaki fiyatların çok üzerinde üreticilere satarlar. Başka tedarikçilerden alınan kartuşlar bu makinelerde çalışmaz.
Kodlama makinesi alırken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili başka bir blog yazımızı da aşağıda paylaşıyorum. Faydalı bilgiler var. Buyrun.

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!
 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..



 
Devamını oku

Kodlama makinelerimiz ve kartuşlarımız çipliymiş. Şimdi ne yapacağız?

Bugün, üretim yapan ve ambalajlarını kodlama makineleri ile kodlayan üretici firmaların kanayan yarasına parmak basacağız. 
Çipli makineler ve çipli kartuşlar....
Uzun zamandır o kadar çok üretici firma satın aldıkları kodlama makinelerinin ve kartuşlarının çipli olmasından şikayet ediyor ki anlatamam. Aşağıda birçok üreticinin ortak sorununu özetleyeceğim.
Eğer siz de kodlama makinesi alma aşamasında olan bir üreticiyseniz aşağıda yazdıklarımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
Üreticilerin ağzından ortak şikayetler;
 1. Kodlama makinemizi satın alırken makinenin ve sarf malzemelerin (kartuşların) çipli olduğunu bilmiyorduk, söylemediler.
   
 2. Makinelerimizi aldığımız üreticiler-distribütörler çip yüzünden bizi kendileri ile çalışmaya mahkum etti, dolayısıyla sarf malzemelere (kartuşlara) çok yüksek bedeller ödüyoruz.
   
 3. Sarf malzeme (kartuş) maliyetlerimiz öyle yüksek ki pazarda çipsiz makinelerin yüksek kalite kartuşları yarı fiyatına satılıyor, biz 2-3 kat para ödüyoruz.
   
 4. Teknik servis fiyatları çok yüksek.
   
 5. Tek tedarikçiye mahkum olduk, elimiz kolumuz bağlı.

Çipli makineler satın alınmış ve üretim hatlarına kurulmuş, kodlamalar yapılıyor, kartuşlar tüketiliyor. Maalesef artık üretici firmaların bu noktadan geri dönme şansı çok fazla yok. Sorun en başta farkedilirse belki geri dönüş olabilir, ürünler iade edilip farklı bir tedarikçiden çipsiz kodlama makineleri ve kartuşlar tedarik edilebilir.
Ancak, biz yine de üretici firmalarımıza önerilerimizi yapalım, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım. Neler yapabileceğinizi aşağıda maddeler halinde yazıyorum. Buyrun.

 1. Eğer satın aldığınız çipli kodlama makinelerinin iade imkanı mümkünse hiç düşünmeden iade edin, benzer özelliklere sahip çipsiz kodlama makinesi ve kartuşları sağlayan iyi bir tedarikçi bulun.
   
 2. Satın aldığınız çipli kodlama makineleri çok kaliteli ise ve işinizi en iyi şekilde yapmanıza yardımcı oluyorsa mevcut tedarikçiniz ile sıkı bir pazarlığa girişin. Maliyetlerinizi baştan düşürmeye çalışın. Ama unutmayın ki, pazarda çok yüksek kalite ve teknolojiye sahip çipsiz kodlama makineleri var, biraz zaman ayırıp araştırın. 
   
 3. Çipli kodlama makinesi ve yıllık kartuş maliyetlerinizi hesaplayın. Alternatif olarak çipsiz kodlama makinesi ve yıllık kartuş maliyetlerinizi hesaplayın, karşılaştırın. Yıllar içinde yaptığınız yatırımın size ne vereceğini, ne götüreceğini karşılaştırmalı tablolarda görün. Gerekirse kodlama makinelerinizi değiştirin, çipli olanları az zararla isteyen başka üreticilere ya da üreticiye geri satın. 
 4. Mevcut çipli kodlama makinelerini kullanmaya mecbur kaldıysanız artık yapacak bir şey yoksa bundan sonrası için alternatif tedarikçi arayışlarına şimdiden başlayın. Üretim kapasitesinin artışı, yeni hatların açılması süreçte yeni kodlama makineleri ihtiyacı doğuracaktır. O zamana hazır girin. 

Bu noktada kodlama makinesi alırken sizlere yardımcı olabilecek 2 yazımızı da aşağıda paylaşmak istiyorum. Mutlaka okumanızı öneririm.   

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!

 

Kodlama makinesi alırken sarf malzeme maliyetlerinizin ne olacağını hesaba katıyor musunuz?

 

Ekoprint olarak üreticilerimize çipsiz kodlama makineleri sağlıyoruz. Ekonomi ve yüksek kalitede çipsiz alternatif kartuşları da beraberinde sunuyoruz.

 

Bizim sunduğumuz makineler ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

Devamını oku

Yumurta taşıyıcı ürünlerimiz çok tercih ediliyor. Peki neden?

Herkese merhaba,
Yeni haftaya, Ekoprint'in yıldız ürünlerinden olan yumurta taşıyıcılarımız hakkında bir yazı ile başlamak istedim.


Yumurta taşıyıcılar neden yıldız ürünlerimizden? Kısaca özetleyelim.
Hani bazı ürünler vardır, çok basit görünür, kullanımı kolaydır ama işlerimize öyle katkılar sağlar ki insana iyi ki böyle ürünler var yoksa halimiz ne olurdu dedirtir.
Yumurta taşıyıcı ürünlerimiz de işte tam bunu dedirtiyor müşterilerimize. 
Neden mi? 
Çünkü, yumurta taşıyıcı ürünlerimiz müşterilerimizin yumurta taşıma operasyonlarını 4 kat hızla yapmalarını sağlıyor. İşçilik ve zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olarak maliyetlerini düşürüyor. Elle yapılan taşımada oluşan fireyi önleyerek karlılığa katkıda bulunuyor. Operasyonlarınızı en verimli şekilde yapmanızı sağlıyor. Peki bu ürünleri biz müşterilerimize sunmadan evvel pazarda durum nasıldı?
Yumurta üreticileri, 30'lu viyollerden 15'li, 12'li, 10'lu, 6'lı viyollere yumurtaları aktarırken bu operasyonları eskiden elle yapıyorlardı. İnanılmaz bir işçilik ve zaman harcıyorlardı. Kolay mı? Günde binlerce yumurta üretilecek ve bunlar çalışanlar tarafından elle, kırılıp dökülmeden farklı viyollere en hızlı şekilde aktarılacak, fire de verilmeyecek. Çok zor iş, mümkün değil dediğinizi duyar gibiyim.
Haklısınız, mümkün değil. Her ne kadar bazı müşterilerimiz bizim elemanlar canavar gibi, sizin ekipmanlarla yarışır hatta geçer deseler de bunun böyle olmadığını hepimiz biliyoruz:)


Aslında bunu söylemelerinin altında yatan en büyük sebep içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar. Bu zor dönemlerde ekipman yatırımı yapmadan, çalışanlarını boş bırakmayıp sürekli çalıştırarak verimli çalıştıklarını ve ek maliyete katlanmadıklarını düşünüyorlar.
Bunun gerçekte böyle olmadığını biz zaten biliyorduk ama yumurta taşıyıcı ürünleri almaya direnen bazı müşterilerimizin bir süre sonra pes edip ürünlerimizi alarak kullanmaya başlaması ve keşke daha önce alsaydık demeleri haklılığımızı teyit ediyor.

Açıkçası haklı çıkmaktan ziyade müşterilerimizin bir an önce işlerine değer katmalarını, operasyonlarını en verimli şekilde yönetmelerine yardımcı olmayı daha çok önemsiyoruz. Müşterimizi ikna edemediğimiz zamanlarda kendimize kızıyoruz. Bu kadar faydalı bir ürünü nasıl olur da müşterimizin kullanmasını sağlayamadık diye kendimizi sorguluyoruz. Ama anlatmaktan, bilgi paylaşmaktan asla vazgeçmiyoruz. 

Dolayısıyla, hem blog yazılarımız ile hem sosyal medya paylaşımlarımızla ürünlerimizi anlatıyor konuyu her daim sıcak tutmaya çalışıyoruz.
Müşterilerimizden gelen ve bizim sahada çektiğimiz videoları paylaşıyoruz. Ürünlerin kullanımının ne kadar kolay ve etkili olduğunu gösteriyoruz.
Eğer bu yazıyı okuduysanız, videolarımızı izlediyseniz ve bizim de bu ürünlere ihtiyacımız var dediyseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir, bilgi alabilirsiniz.
Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
Devamını oku

İlaç sektörü için HP45 teknolojisi karekod kartuşları

Herkese merhaba,
Bu hafta ilaç üreticisi firmaların ilaç kutularının üzerine karekod uygulamalarında yoğun bir şekilde kullandığı karekod kodlama kartuşlarına değineceğiz.
Tüm ilaç üreticileri karekod kodlama uygulamalarında HP45 teknolojisi kartuşları kullanıyor. Üretim hatlarının hızı ne olursa olsun, HP45 teknolojisi kartuşlar okunabilir, keskin hatlara sahip, yüksek çözünürlüklü karekodları ilaç kutularının üzerine basabiliyor.
Bu noktada biraz HP45 teknolojisi (Thermal Inkjet) kartuşlardan bahsetmek istiyorum. En basit haliyle anlatmak gerekirse kartuş, kartuş kasası ve içindeki mürekkepten oluşur. HP firması sahip olduğu teknoloji ile kartuşların kasasını ve elektronik yapısını üretir sonrasında ise dünya üzerindeki HP mürekkep üreticisi partnerlerine kartuş kasasını sağlar. HP partnerleri ise farklı sektörlerde kullanılmak üzere yüzlerce farklı mürekkep formülasyonu ile bu kasa ile uyumlu çalışan mürekkepleri üretirler ve kendi markaları ile pazara sunarlar.
Türkiye'de ilaç sektöründe hizmet veren firmalar da bu kartuşları yurtdışından ithal eden firmalardan satın alırlar. Genelde kodlama makinesini satın aldıkları firmalardan kartuşları da tedarik ederler.
Örnek vermek gerekirse Videojet, Wolke, Markoprint, Age Otomasyon, Inc.jet gibi makine üreticileri ve distribütörleri hem makine hem de kartuşları sağlayan firmalardan bazıları. 
Biz Ekoprint olarak ilaç sektöründeki firmalara işte bu kartuşları en uygun koşullarda tedarik edip sunabiliyoruz. HP mürekkep partnerleri ile uzun yıllardır çalışıyoruz ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik farklı renklerde ve formülasyonlarda HP45 teknolojisi kartuşları sağlıyoruz.


Bu ürünlerin dışında ilaç üreticilerinin sarf malzeme maliyetlerini daha da düşürecek %100 yeni-sıfır, alternatif kartuşları da uzun yıllardır müşterilerimize sunuyoruz.
Özetle, Türkiye'de hem HP mürekkep partnerlerinin kartuşlarını hem de alternatif üreticilerin kartuşlarını sunan, müşterilerine katma değer yaratan tek markayız diyebiliriz.
İlaç firmaları ile demo çalışmaları yaparak, kartuşun nasıl kullanılacağı ile ilgili kısa eğitimleri yerinde operatörlere vererek, her zaman stoklarımızda ürün bulundurarak, teknik konularda ihtiyaç anında her zaman müşterilerimizin yanında olarak yolumuza devam ediyoruz.
Siz de Ekoprint'in yüksek kalite, ekonomik fiyatlı karekod kartuşları ile maliyetlerinizi düşürebilir, operasyonel verimliliğinizi artırabilirsiniz. 
Bu noktada daha önce okumadıysanız aşağıya karekod kartuş kullanımı ile ilgili fayda sağlayabileceğiniz yazılarımızdan birinin linkini bırakıyorum.
Karekod kartuşlarında maliyetleri düşürmek için alternatif kartuş testleri nasıl yapılmalı? Çözüm önerileri!


Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

  Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..
Devamını oku

VIV Asia, 2023 Fuar Hazırlıklarımız başladı...

Herkese merhaba,
Bugün Cuma, haftanın son iş günü bizim için. Bakıyorum da şirkette herkesin enerjisi yüksek, tüm haftayı yoğun şekilde geçirmelerine rağmen mesai bitiminde hafta sonuna girmenin heyecanını yaşıyorlar.
Ben de hafta nasıl bitti, blog yazısını hala yazamadım diye düşünürken çalışma arkadaşlarımı görüp tabir yerinde ise gaza geldim:)




Bugün, Mart ayının sonuna doğru katılacağımız VIV Asia, 2023 fuarı için yaptığımız hazırlıklardan bahsedeceğim. 
Şirketimizi ve ülkemizi son 10 yıldır neredeyse tüm VIV Tavukçuluk ve Teknolojileri fuarlarında temsil ediyoruz. 
Bugüne kadar düzenli olarak VIV Europe, MEA, Türkiye ve Asia fuarlarına katılıp ürünlerimizi tanıttık, distribütörlük anlaşmaları yaptık ve nihayetinde 23 ülkeye ihracat yapar hale geldik. 


Hedefimiz yurtdışı satışlarımızı daha çok ülkede artırarak yola devam etmek, işlerimizi büyütmek ve bir dünya markası olmak.
Giriş reklamını yaptıktan sonra gelelim fuar hazırlıklarımıza:)
İstisnasız her fuara katılım sonrasında bir daha ki fuarda şunları bunları kesin yapalım, eksiklerimizi tamamlayalım bir sonraki fuara bomba gibi girelim diyoruz kendi aramızda. 
Hiçbir şeyi son ana bırakmayalım, planlamayı düzgün yapalım vs vs...
Sonra ne oluyor? Klasik sonuç.. Ucu ucuna yetişen ürünler, yükleme programı, yanlış ölçü verilmiş ya da yapılmış box lar, sonradan tespit edilen ihtiyaçlar, valizlere konulmak zorunda kalan yedek parçalar, broşürler ve nice aksaklıklar...
Ama bu sefer öyle olmayacak, çok kararlıyız.
En son katıldığımız VIV Europe fuarında aldığımız notları çoktan uygulamaya geçirdik. 


Fuarda sergileyeceğimiz ürünlerin hepsini ürettik, testlerini yaptık. Hadi bakalım gidiyoruz dediğimizde hazır kıta yüklenmeyi bekliyorlar.
Sergileyeceğimiz tüm makineler için tasarım ve işlevsel olarak çok güzel, kullanışlı, alüminyum ve paslanmaz çelikten üretilmiş, malzemelerimizi depolayabileceğimiz, kapaklı, üstünde konveyörleri olan ürün sergileme platformları oluşturduk.
Yumurta kodlama makinelerimizi, paket üzeri kodlama makinelerimizi, yumurta taşıyıcı ürünlerimizi bu platformlarda müşterilerimize sunacağız. Her birinin üstüne entegre etmek için tabletler alındı. Ürün videoları yüklendi. Standımızı ziyaret edenler, ürünleri canlı gördüğü gibi tabletlerden de müşteri videolarını izleyebilecekler.


Stand duvarları için görsellerimiz de hazırlandı sayılır. Bir duvarı komple EP-22M Moba Hatlarında Paket Üzeri Kodlama Makinelerimiz için ayırdık. Türkiye'de Keskinoğlu ve Abalıoğlu ile Moba hatlarına kurduğumuz toplam 50 adet makine projemizin benzerlerini yurtdışındaki büyük yumurta üreticileri ile de yapmayı çok istiyoruz. Umuyoruz ki bu fuarın sonunda hedefimizi gerçekleştiririz.


Geriye ufak tefek detaylar kaldı, artık onları da tamamladıktan sonra tam olarak hazırız diyebiliriz. Tüm katılımcıların ve ziyaretçilerin keyif aldığı, hareketli, verimli hepimiz için çok güzel ve bol satışlı geçen bir fuar olmasını diliyoruz. 

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..
 
 
Devamını oku

Yumurtacılık sektöründe Ekoprint neler yapıyor?

Herkese merhaba,
Yumurtacılık sektörüne sunduğumuz ürünler ve hizmetler ile ilgili uzun zamandır bir yazı kaleme almamıştım. Bu sektörü firmamızın amiral gemisi olarak adlandırmamız sanırım yanlış olmaz.



Neden mi? İşte başlıyoruz.

Yumurta üreticileri ile işbirliğimiz, 2008-2009 yıllarında yumurta üzerine işletme kodu basma zorunluluğu geldiğinden beri her geçen yıl artarak devam ediyor.
İlk zamanlarda yumurta üreticilerimize sadece gıda mürekkepli kodlama kartuşları sağlıyorduk. Yüksek kaliteye ve performansa sahip %100 gıda mürekkepli kartuşlarımız müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini fazlasıyla karşılıyordu. Ekonomik fiyatlarımız ile de maliyetlerini düşürüyordu. Kartuşların her zaman stoklarımızda olması, istenilen adetlerde istenilen zamanda müşterilerimize gönderilmesi, baskı kalitesi ve performansının her zaman yüksek olması süreç içinde yumurta üreticileri ile ilişkilerimizin güçlenerek büyümesini sağladı.


Uzun yıllar üreticilerin yumurta kodlama kartuşlarındaki ilk tercihi olmayı başardık ve hala da bu alanda pazar lideri olarak yolumuza devam ediyoruz. Ekoprint, Zorel, Nuovo, BG (Ovojet), Naturefe (MBD), Völker vb tüm yumurta kodlama makinelerine HP26 ve HP45 yumurta kodlama kartuşlarını sağlıyoruz.

Aradan geçen 5-6 yıllık bir zamanda tüm Türkiye'de ziyaret etmediğimiz, görüşmediğimiz yumurta üreticisi kalmamıştı diyebilirim. Bu ziyaretlerde müşterilerimizden yoğun bir şekilde yumurta kodlama makineleri talepleri de gelmeye başlamıştı. Biz de sektörde fark yaratacak, hem yurtiçinde hem de yurtdışında satabileceğimiz yüksek kalite yumurta kodlama makinelerinin arayışına girdik. 

İlk olarak Doğal, Gezen ve Organik yumurta üreticileri için %100 yerli tek kafalı yumurta kodlama makinesini ürettik ve satmaya başladık. Yumurta kodlama makinelerine girişimiz işte böyle oldu.


Sonrasında sektörde en çok kullanılan 5 ve 6 kafalı, konveyörlü yumurta kodlama makinelerinin üretimine ve satışına başladık. 


Avrupa'dan yazdırma kafalarını ve kontrol ünitelerini ithal edip yurtiçinde de mekanik tasarımını kendimiz üreterek tüm parçaları birleştirerek tabletle yönetilen, kullanıcı dostu arayüzü ve yazılımı ile müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini fazlasıyla karşılayan makinelerimizi 5 sene içinde  dünyada 23 ülkeye ihraç eder hale geldik.

Gıda mürekkepli kartuşlar, yumurta kodlama makineleri derken ürün portföyümüze paket (viyol) üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No vb. dataları kodlayabilen makinelerin de satışına başladık. 


Bu makineleri en son Abalıoğlu ve Keskinoğlu üretim tesislerinde MOBA hatlarının üzerine kurduk. Müşterilerimizin operasyonel anlamda işlerine çok büyük değer kattık. Makinelerimiz çipsiz olması, yüksek teknoloji ve kaliteye sahip olması, müşterilerimizin tek tedarikçiye mecbur olmadan sarf malzemeye ulaşabilmesi, yıllardır sektörde bilinen ve güvenilir bir firma olmamız bu büyük projeleri gerçekleştirmemizi sağladı.


Bu süreçte, yurtdışındaki VIV Tavukçuluk ve Teknolojileri fuarlarına düzenli katılımlarımız firmamızın ve ürünlerimizin tanınmasında büyük rol oynadı. VIV Türkiye dışında VIV MEA, Asia ve Europe fuarlarına defalarca katıldık, yeni distribütörler ve müşteriler kazandık. Uzun yıllardır da çalışmaya devam ediyoruz, ürünlerimizi 23 ülkeye ihraç ediyoruz.




Son olarak ürün gruplarımızdan yumurta taşıyıcılarımızdan bahsedeyim.

Bu ürünleri tamamen yumurta üreticilerine operasyonel anlamda hız kazandırmak, işçilik maliyetlerini düşürmek ve firelerini önlemek için ürettik. Sonrasında ürünlerin tanıtımını yaptık ve inanılmaz bir ilgi ile karşılaştık. Hem yurtiçi hem de yurtdışında her zaman en çok ilgi çeken ve en çok satılan ürünlerimiz arasına girdi. 


Şimdi geriye dönüp baktığımızda satışını yaptığımız, ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini çok iyi analiz etmenin ve uygun çözümler sunmanın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Yüksek kalite ürünleri ekonomik fiyatlar ile müşterilerimize stok sorunu yaşatmadan her zaman sağlamak, teknik servis hizmetlerinde çok hızlı çözümler ile müşterilerimizin işlerinin devamlılığına katkıda bulunmak olmazsa olmazlarımız.

Yumurtacılık sektöründe ve aktif olduğumuz diğer sektörlerde müşteri ve çözüm odaklı hizmet anlayışımıza devam ederek müşterilerimiz ile birlikte büyüyüp gelişeceğimize inanıyoruz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 
Devamını oku

HP45 Plotter Kartuşları mı satmak istiyorsunuz?

Herkese merhaba,
Bugün ki yazımız, HP45 plotter kartuşlarını müşterilerine satmak isteyen firmaları yakından ilgilendiriyor.


Ekoprint olarak son 5-6 yıldır tekstil sektörüne HP45 plotter makineleri, kartuşları, CAD programları ve diğer sarf malzemeleri sağlayan firmalara %100 yeni (sıfır) plotter kartuşları sağlıyoruz.

Türkiye içinde 20'nin üzerinde bayi ile çalışıyoruz, yurtdışına da direkt ve bayiler aracılığı ile ürün sağlıyoruz. Tüm bayilerimiz ile uzun vadeli, karşılıklı kazanç sağladığımız, güçlü işbirliklerimiz var.


Peki tüm bunları nasıl yaptık? Bayilerimiz neden bizimle uzun yıllardır çalışıyor? 
Bu noktada, yeni bayi adaylarımıza Ekoprint ile çalışmanın avantajlarını ve işlerine nasıl değer katabileceğimizi anlatmam gerekiyor.

Maddeler halinde aşağıda özetliyorum.
 • HP45 teknolojisi, yüksek kalite, %100 yeni (sıfır) plotter kartuşları sunuyoruz.
 • İstenilen adetlerde her zaman stoklarımızda ürün var. 
 • Ürünler her zaman standart kalitede, hata payı %1 'in altında.
 • Ekonomik fiyatlar ile yüksek kalite ürün sağlıyoruz.
 • Bayilerimiz ile kartuşların performansını ve verimliliğini artıran faydalı bilgileri ve dokümanları paylaşıyoruz.
 • Bayilerimiz ile ihtiyaç duyulduğunda müşteri ziyaretleri yapıyor, müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun çözümler geliştiriyoruz.
 • Bayilerimize kazan-kazan anlayışı ile öngörülebilir, adil ve net bir iş modeli sunuyoruz.



Eğer siz de Ekoprint HP45 teknolojisi kartuşlarımızı müşterilerinize sunarak sürdürülebilir kazanç sağlamak ve işlerinize değer katmak isterseniz biz buradayız.  

HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Ekoprint müşterilerine neler sunuyor? Solvent-Su Bazlı Kodlama Kartuşları

Herkese merhaba,
Bugün ki yazımızda, üretim hatlarında ürün ambalajların üzerine ''Üretim Tarihi, Son Kullanma Tarihi, Seri No, Lot No, Karekod ve Barkod'' kodlamaları yapılırken kullanılan solvent bazlı ve su bazlı HP45 teknolojisi kartuşlarda Ekoprint'in müşterilerine neler sunduğunu anlatmaya çalışacağım.


Yazıya başlamadan evvel eğer daha önce okumadıysanız aşağıya solvent-su bazlı kartuşlarla ilgili yazımızın linkini bırakıyorum, okumanızı tavsiye ederim. Buyrun.

 

Solvent bazlı ve su bazlı kartuş nedir? Ürün ambalajlarımı hangi kartuşlarla kodlayacağım?



Solvent bazlı ve su bazlı kartuş nedir? Ürün ambalajlarımı hangi kartuşlarla kodlayacağım?

Sarf malzeme maliyetlerinin döviz bazlı olması ve çok yükselmesi, özellikle bu dönemde üretim yapan firmaları fazlasıyla düşündürüyor. 
Sarf malzemelerde istenilen kaliteye, çeşitliliğe, ekonomik fiyatlar ile ulaşabilmek ve alternatif tedarikçiler ile çalışabilme özgürlüğünü yakalayabilmek firmalar için çok kritik bir hal aldı.
Tam da bu noktada Ekoprint'in sunduğu sarf malzeme çözümlerini anlatmanın faydalı olacağını düşündüm.
Başlamadan önce de web sitemizdeki kartuşları tekrar inceledim ve hizmet verdiğimiz sektörlere kaç farklı alternatifte HP45 teknolojisi kartuşlar sunabildiğimize baktım.
60'ın üzerinde kartuş seçeneği ile endüstriyel kodlama alanında Türkiye'nin en büyük kartuş tedarikçisi olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.




Ambalaj kodlama kartuşları, ilaç karekod kodlama kartuşları, matbaa barkod kodlama kartuşları, tekstil plotter kartuşları, yumurta kodlama kartuşları ve posta kartuşları ile birçok sektörde, 1000'in üzerinde müşteriye uzun yıllardır hizmet veriyoruz. Sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda yurtdışında da aktifiz ve her sene yeni müşterilere yeni pazarlara ürünler satıyoruz. 2022 yılı itibari ile 23 ülkeye ihracat yapmışız.
Tamam tamam kızmayın, reklamı kısa kesiyorum ve maddeler halinde Ekoprint size neler sunuyor paylaşıyorum.
 • Dünya üzerindeki HP mürekkep partnerlerinin orjinal kartuşlarını ekonomik fiyatlar ile tüm müşterilerimize sağlıyoruz.
 
 • Her türlü yüzeye, malzemeye uygun farklı renklerde (beyaz, mavi, siyah, kırmızı vb..) alternatif kartuşlar sunuyoruz.
 
 • Her zaman stoklarımızda ürün bulunduruyor ve istenilen adetlerde istenilen zamanda tedarik edebiliyoruz. Özel renklerde ve bazı özel kartuşlarda siparişe göre ithalat yapabiliyoruz.
 
 • Avrupa'daki mürekkep üreticimize Ekoprint'e özel üretim yaptırıyor ve %100 yeni(sıfır) alternatif kartuşlar üretiyor, müşterilerimize sunuyoruz. Ekonomik fiyatlar ile müşterilerimize yüksek kalite ürün sağlayıp, maliyetlerini düşürüyoruz.
 
 • Kartuşlarımız, tüm TIJ (Thermal Inkjet) sistemlerde Videojet, Wolke, HSAJet, Markoprint, Markem Imaje, Reajet, Anser, Links ve Domino kodlama makinelerinde yüksek performans sağlıyor. (makinelerin çipsiz olması gerekiyor)
 
 • Çipli mevcut makinelerinizi, çipsiz Ekoprint kodlama makineleri ile yenileme projeleri yaparak üreticilere Tek Tedarikçiye Bağlı Olma Kabusuna karşı alternatif çözümler sunuyoruz.

Bu sorunu yaşayan ya da yaşamak istemeyen tüm üreticilerin aşağıdaki yazıyı okumasını da öneriyorum. 
 

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!




 

Bizim sunduğumuz makineler ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

HSA Inkjet sistemlerde yüksek performanslı Ekoprint kartuşları keşfedin!



Bugün, HSA Inkjet kodlama sistemleri ve bu sistemlerde kullanılan yüksek performanslı, ekonomik fiyatlı Ekoprint kartuşlar ile Kao Collins kartuşlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, HSA ile başlayalım.

Solvent ve su bazlı HP45 teknolojisi kartuşlar ile üretim hatlarında ürünlere, ürünlerin ambalajlarına, etiketlere ya da sürekli form, banka sözleşmeleri vb materyallere kodlama yapar.

Ekoprint-Matbaa-Barkod-Kodlama-Kartuşları

Türkiye’de kullanılan HSA Inkjet kodlama sistemleri özellikle matbaacılık sektöründe sürekli form, fatura, banka sözleşmeleri vb materyallere barkod, karekod, seri no kodlamalarında kullanılmaktadır.

Ekoprint Matbaa Barkod Kodlama Kartuşları
 

Matbaa firmalarının bir çoğu tek kafadan 4-8-16-32 kafaya kadar çoğaltılabilen HSA Inkjet sistemleri, sürekli form harman ve tabaka makinelerinin üzerine kurarak bu işlemleri yapmaktadır. Büyük kurumsal firmaların, bankaların, özel ve kamu kuruluşlarının matbu evraklarında gerekli barkod-karekod ve seri no kodlamalarında Kao Collins ve Ekoprint kodlama kartuşlarını kullanmaktadır.

Ekoprint-Kao Collins-HP45-Matbaa-Barkod-Kodlama
Bu kartuşların ortak özelliği mürekkep kalitesinin yüksek olması, keskin ve okunabilir baskılar yapabilmesidir. Matbaacıların müşterilerini memnun edebilmesi ve sürdürülebilir iş üretebilmesi için olmazsa olmazları arasında yüksek baskı kalitesi ve performans sağlayan kartuşları tedarik edebilmesidir. Rekabetin çok yüksek olduğu bu sektörde, kağıt ve kartuş maliyetlerinin döviz bazlı olması tüm matbaa firmalarını da zorlamakta ve alternatif arayışlara da yöneltmektedir.

Ekoprint-Kao Collins-Hp45-Matbaa-barkod-Kodlama-

Alternatif arayışların başında sürekli tüketilmesi gerektiği için sarf malzemelerden-kartuşlardan bahsedip Ekoprint olarak sektöre nasıl katkı sağlayabileceğimizi anlatalım.

Başta belirttiğimiz gibi matbaacılık sektöründeki kodlama uygulamalarında özellikle Kao Collins kartuşları tercih edilmektedir. Bu tercihin en önemli nedeni yüksek baskı kalitesi ve performansı sunmasıdır.

Ekoprint-Matbaa-Barkod-Kodlama-Kartuşları

Müşterilerimiz, Kao Collins kartuşlarına büyük güven duymakta, işlerinde kendilerini asla yarı yolda bırakmadığını bilmektedir. Yüksek kaliteye, yüksek fiyat ödemektedir ancak karşılığını her zaman almaktadır.

Firmamız, matbaacılık sektöründeki müşterilerimize farklı alternatifler yaratmak ve maliyetlerini düşürmek için hem Kao Collins hem de Ekoprint kartuşları birlikte sunuyor.

 

Ekoprint kartuşları,  %100 yeni (sıfır), alternatif HP45 teknolojisi kartuşlar olup Amerika'dan ithal edilen yüksek kalite mürekkepler içermektedir. Kartuşlarımız yüksek baskı kalitesi ve performansı sunuyor, üstelik daha ekonomik fiyatlar ile müşterilerimizin maliyetlerini düşürüp rekabette onlara avantaj yaratıyor. Dolayısıyla, bu sektörde müşterilerimize 2 farklı marka ve renk seçenekleri ile ihtiyaçlarına yönelik kartuş çözümleri sunabilmemiz, müşterilerimizin de memnuniyetini sağlamamıza yardımcı oluyor.
 

Stoklarımızda her zaman ürün bulundurmamız, hızlı servis vermemiz, rekabetçi fiyatlarımız uzun süreli iş birlikleri kurmamıza imkan veriyor.

Müşterilerimiz de tek tedarikçiye bağlı kalma zorunluluğu yaşamadan, güvenilir alternatif tedarikçi ile çalışma imkanı bulup yüksek kalite ürünlere ekonomik fiyatlar ile ulaşabiliyor.

Sözün özü; Ekoprint, kendi markası ile sunduğu matbaa kodlama kartuşları ve Kao Collins kartuşları ile sektörde yer alan tüm firmalara her zaman hizmet vermeye devam edecektir.

Sizler de ürünlerimiz hk detaylı bilgi almak, öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun. Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.
 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Abalıoğlu ve Keskinoğlu Projeleri; Moba Hatlarında EP-21 ve EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makineleri




Herkese merhaba,
 

Yazımızın başlığında da belirttiğim gibi Abalıoğlu ve Keskinoğlu üretim tesislerinde Moba hatlarına 6’lı-10’lu-12’li-15’li ve 30’lu yumurta paketlerinin üzerine STT, ÜRT, Lot No, Seri No vb kodlamaları yapacak makinelerin kurulumunu gerçekleştirdik.

Öncelikle bu projeler nasıl ortaya çıktı, süreç nasıl işledi ve Ekoprint ile çalışılmaya nasıl karar verildi adım adım anlatmaya başlıyorum. Buyrun.

Her iki müşterimizin de benzer sorunları, ihtiyaçları ve amaçları vardı. Projeleri bu başlıklar altında değerlendirmeye çalışalım.
 

Üretim tesislerinde yumurta paketlerinin üzerine Moba hatlarında CIJ (contunious inkjet) sistemler ile kodlama yapıyorlardı.

Bu sistemlerde sürekli tek tedarikçiye mecbur kalınması, sistemlerin periyodik parça değişimi (pompa, nozzle vb) ve bakım gerektirmesi, teknik servis ücretlerinin ve sarf malzeme maliyetlerinin yüksek olması en büyük sorunlardı.


  Keskinoğlu;

Üretim tesislerinde yumurta paketlerinin üzerine Moba hatlarında çok eski bir uygulama olan Moba’nın kaşeleme sistemi ile kodlama yapıyorlardı. Hat aralarında kaşe sistemlerine mürekkep koymak, dökülen-bulaşan mürekkepleri temizlemek büyük bir sorundu. Özellikle, baskı kalitesinin istenilen seviyede olmaması (silik baskılar), tekrar kaşelenerek operasyonel yüklerinin artmasına sebebiyet vermesi, sistemlerin profesyonel ve teknolojik olmaması, Keskinoğlu’nun müşterilerine daha kurumsal ve profesyonel kodlama çözümleri ile hizmet verme isteğini bu sistemlerin karşılayamaması en büyük sorunlardı. Tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalma durumu da kesinlikle istenilmeyen büyük sorun yaratan bir durumdu.


İhtiyaçlar;

    
   
Abalıoğlu;

Uzun yıllardır bu sorunları yaşayan Abalıoğlu, Moba hatlarındaki sistemleri değiştirmek için ihtiyaçlarını belirlemeye ve araştırmalara başladı.

Yeni sistemlerde birinci öncelikleri kesinlikle tek tedarikçiye mecbur (bağlı) olmayacaklardı. Dolayısıyla, kurulacak sistemler çipsiz olmalı, sarf malzemelerde standart kalite olduğu sürece istenilen tedarikçiden tedarik edilebilmeliydi.

Teknik servis ve bakım gerektirmeyen (periyodik parça değişimi vb), yüksek teknoloji sistemler ile hem makineler yenilenmeli hem de maliyetler süreçte düşürülmeliydi.

Yeni sistemler makine ve sarf malzemeleri ile birlikte düşünüldüğünde ekonomik yatırım maliyeti sunmalı ve operasyonel verimliliği artırmalıydı.

·         Keskinoğlu;

Yüksek teknoloji kodlama sistemlerine geçerek profesyonel baskı uygulamaları tüm üretim hatlarında uygulanmalıydı.

Yeni alınacak sistemler, tasarım ve fonksiyonel olarak kendilerine özel bir çalışma ile üretilip Moba hatlarına entegre edilebilmeliydi.

Makineler kesinlikle çipsiz olmalı, tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalınmamalıydı.

Teknik servis ve bakım gerektirmeyen (periyodik parça değişimi vb), yüksek teknoloji sistemler ile gelecekteki farklı kodlama ihtiyaçları da karşılanabilmeliydi. (karekod, barkod vb..)

Yeni sistemler makine ve sarf malzemeleri ile birlikte düşünüldüğünde ekonomik yatırım maliyeti sunmalı ve operasyonel verimliliği artırmalıydı.

Amaçlar;

Her iki üretici firmamızın amaçları ortaktı.

Yaşadıkları sorunları çözecek, belirledikleri ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayacak, çipsiz yüksek teknoloji ürünler ve hizmet sunacak, tek tedarikçiye mecbur (bağlı) kalmayacak,  güvenilir ve bu koşulları karşılayan bir tedarikçi ile çalışmaktı.

Bu görüşmelerde, öncelikle farklı teknolojilere sahip kodlama makineleri hakkında tüm bilgiler toplandı. Makinelerin çipsiz ve sarf malzeme maliyetlerinin öngörülebilir olması en kritik konulardan biriydi.

Moba hatlarına kolay entegre edilebilien, , işgücü ve zaman kaybını önleneyen - operasyonel verimliliği artıran, kullanıcı dostu yüksek teknoloji makinelerin TIJ (Thermal Inkjet) sistemler olması gerektiğine karar verildi. Bu noktada CIJ ve TIJ sistemlerin karşılaştırılması geniş çerçevede ele alındı. Sarf malzemelerde baskı birim maliyetleri değerlendirildi. Özel taleplerin nasıl karşılanacağı hk. fikir alışverişinde bulunuldu.

Ekoprint olarak işlerine – operasyonlarına katma değer yaratmak isteyen, uzun vadeli düşünüp hareket eden, bizleri de farklı fikirleri ile besleyen geliştiren firmalar ile uzun vadeli işbirlikleri geliştirmek bizim için çok önemli, çok değerli.

Moba, Staalkat ve Nabel tasnif makinelerini kullanan tüm yumurta üreticilerimiz, ekonomik yatırım maliyeti ile EP-21 ve EP-22M Paket Üzeri Kodlama Makinelerimizi kullanarak işlerine büyük katkı sağlayabilir, operasyonel verimliliklerini artırabilirler. Ekoprint olarak her zaman uzun vadeli işbirliklerine ve müşterilerimizin işlerine değer katmaya hazırız.


Sizler de ürünlerimiz hk. bilgi almak, işlerinize nasıl fayda sağlayabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz bizi her zaman arayabilir, mail atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek işinize katkı sağlayabilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..


 

Devamını oku

Merak edenler için: Ekoprint’te kim ne yapıyor? Bir teşekkür yazısı!

Herkese merhaba,

 

Bugüne kadar ki yazılarımda hep Ekoprint Kodlama Makinelerinden, kartuş çeşitlerinden, bayilerimizden, fuarlardan, müşterilerimizin işlerine katkı sağlayacak ipuçlarından vb.. birçok şeyden bahsettim.
 

Ekoprint markası 5 farklı sektörde müşterilerine ürünler ve hizmetler sağlar, şöyle iyidir böyle iyidir diye baya anlattım. Emin olun hepsi gerçekti.
 

Oysa ki bir markaya hayat veren, o markayı pazarda müşterileri ile beraber uzun yıllar birlikte yürüten, farklı pazarlara açılmasını ve büyümesini sağlayanlar şirket yöneticileri ile beraber emek veren çalışma arkadaşlarımız.
 

Bizimle aynı vizyonu ve ortak değerleri paylaşan, heyecanımıza ortak olan, özverili, sağlam karakterli, güvenilir ve çalışkan insanlar. Saygılı ve dürüst.
 

Şirketimizi, Makine Birimi – Kartuş Birimi – Ön Muhasebe - İdari İşler – Sosyal Medya ve Yönetim diye bölümlendirebiliriz.
 

Kartuş biriminde çalışan arkadaşlarımız çok uzun yıllardır bizimle. Üretimin başındaki arkadaşımız daha çocuk sayılabilecek yaştayken başladı burada, 20 sene olmuştur. Genç bir delikanlıdan 3 çocuklu aile babasına dönüşen güzel bir hikayesi var.
 

Çalışkanlığının ve azminin sınırı yok, iş ahlakı ve disiplini çok yüksek. Son derece güvenilir, sağlam karakter. Birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarına karşı zorlayıcı, işlerin doğru ve en iyi şekilde yapılması konusunda tavizsiz.
 

Bir diğer çalışma arkadaşı ona göre daha rahat, farklı bir karakter ancak iş konusunda o da tam güvenilir. Yaratıcı fikirleri, farklı iş geliştirme çözümleri var. Uyumlu çalıştıklarında sonuçlar harika. Kolay değil tabii, yılda on binlerce kartuş bu ekibin elinden geçiyor, üretiliyor, test ediliyor. Markalanıyor, paketleniyor ve tüm Türkiye’ye hatta 23 ülkeye ihraç ediliyor. Hata payı %1’in altında olan iş sonuçları çıkıyor. Bize de onlara teşekkür etmek kalıyor.

Ön muhasebe, idari işler, sosyal medya ve müşteri yönetimi bölümünü ise bir arada özetleyeceğim.

Öncelikle, buradaki serüveni 5 yıl önce ön muhasebe ile başlayan, idari işlerin organizasyonu, ithalat-ihracat işlemlerinin yönetilmesi ve müşteri yönetimi ile birçok görevi hakkıyla layıkıyla yapan çalışma arkadaşımız ile başlayayım.

20 yılın üzerinde çalışma hayatı olan birisi olarak çalıştığım hiçbir firmada, yönettiğim hiçbir ekipte işine kendisini bu kadar adayan, işini seven ve özveri ile çok çalışan, sorumluluk sahibi, dürüst, sevgi ve saygı dolu biri ile karşılaşmadım.

Düşünebiliyor musunuz bazen yavaşla, rahat ol, sakin ol, dinlen, tatile git vs demek zorunda kalıyorumJ İş ve yaşam dengesini sağlayarak ilerlemek bizim için çok önemli. Tüm çalışma arkadaşlarımızın da bu dengeyi kurarak yola daha sağlıklı devam etmelerini istiyoruz. Bu konuda kendisini yavaş yavaş ta olsa geliştiriyor ve bu gelişimi görmek güzel. Yöneticiler olarak çok daha verimli çalışmamıza sağladığı katkılar için çok özel bir teşekkürü fazlasıyla hakkediyor.

İdari işler çok fazla küçük-büyük operasyonlar gerektiren bir alan. Hani bazı insanlar vardır ya onlardan birçok şey istersiniz. Çok çok büyük bir aksilik olmazsa kesinlikle o işleri hallederler, çözüm üretirler, araştırırlar-bulurlar önünüze koyarlar. Yorulmak nedir bilmezler, şikayet etmezler. Akıllı ve pratik olurlar. Siz işi verdikten sonra dönüp arkanıza bile bakmak zorunda kalmazsınız, öyle güvenirsiniz. İşte bizde de öyle biri var. Sağ kolum deriz ya onun gibi. Tüm ekibe ve şirketimize katkılarından dolayı ona da çok teşekkür ediyorum.

Ön muhasebemizde de işler çok şükür yolunda. Şirkete diğer arkadaşlara göre daha geç katılan ancak çabuk adapte olup işleri hızlıca öğrenen genç bir çalışma arkadaşımız var. Ön muhasebe işlemleri ile birlikte makine ve kartuş üretim birimleri ile koordineli çalışıyor. Müşterilerimizin tüm ürün sevk operasyonlarını da yönetiyor. Kendisini geliştirerek yoluna devam edeceğinden eminim, ona da katkıları için teşekkürler.

Ve sosyal medya uzmanımızda sıra. Ekibe en son katılan çalışma arkadaşımız, 1 yıl oldu sanırım. Pozitif enerjisi, çalışkanlığı, kendini geliştirme konusundaki azmi gerçekten takdir edilecek özellikleri. Ekoprint markasının sosyal medyadaki etkinliğinin artırılması konusundaki yaptığı çalışmalar, yenilikler, düzenli içerikler üretip yaptığı paylaşımlar bizi ilk bulunduğumuz noktadan çok daha ileri bir noktaya getirdi. Ancak daha gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz olduğunun o da farkında. Bazı talepleri ile beni zaman zaman bunaltsa da işlerimizin geliştirilmesi, zamanında yapılması için yaptığı bu talepleri ve davranışları çok değerli buluyorum. Birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğumuz arkadaşımıza da teşekkür etmek istiyorum.

Çok uzadı biliyorum ama bir iki satır da bizden bahsedeyim.

Biz de, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın mutluluğu için çalışan, Ekoprint’i dünyada tanınan güçlü bir marka yapmak için hayalleri, planları ve stratejisi olan yöneticileriz.

İşimizi her gün keyifle, mutlulukla yapıyoruz. Yeni ürünler araştırmayı, projeler geliştirmeyi, müşterilerimize katma değer yaratacak çalışmalar yapmayı seviyoruz. Hafta başı gelse de işe başlasak diyenlerdeniz.

Hayatın işten ibaret olmadığının ancak iş olmadan da anlamsız olacağının farkında olanlardanız. Gezmeyi, eğlenmeyi, yemeyi-içmeyi-sohbeti-paylaşmayı seven insanlarız.

Bu kadar yeter sanırım, bizi tanımak isteyenler için yeterince uzun bir yazı oldu. Okuyanlar için ıstırap ta olmuş olabilir ancak baştan uyarmıştım.

Bu haftaki duygusal yazımızı sonlandırırken uzun yıllardır bizimle çalışan tüm müşterilerimize ve tedarikçilerimize de unutmadan teşekkür ediyorum.


Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

Devamını oku

İlaç karekod kodlamalarında hangi marka kartuşu kullanmalıyım?

Herkese merhaba,
 

Bu yazımızda ilaç sektöründe kullanılan karekod kodlama makineleri ve kartuşlarından bahsedeceğim.

 

Bu kartuşlar, HP45 teknolojisi kartuşlar olup mürekkep formülasyonu karekod kodlamaları için uygun. Sektörde, Markoprint ve Incjet gibi birkaç faklı marka kodlama makinesi de tercih ediliyor.

Tüm makinelerin ortak özelliği HP45 teknolojisi olması ve bu teknolojiye uygun kartuşları kullanması.

Genelde ilaç üreticileri hangi marka kodlama makinesini kullanıyorlarsa o makine ile satılan kartuşları kullanıyorlar. Markalara göre kartuşların içlerindeki mürekkep formülasyonları farklı ancak yaptıkları iş aynı.

Bir başka deyişle, Wolke kartuşlar Markoprint ve Incjet makinelerde çalıştığı gibi, Markoprint ve Incjet kartuşlar da Wolke makinelerde çalışabiliyor.
 

Şimdi bu tespitleri yaptıktan sonra ilaç üreticileri için çok önemli bir bilgiyi daha paylaşmak istiyorum.
 

Hangi marka olursa olsun eğer HP45 teknolojisi kodlama makinesini kullanıyorsanız, %100 sıfır (yeni) HP45 teknolojisi herhangi bir marka kartuşu rahatlıkla mevcut makinelerinizde güvenle kullanabilirseniz.
 

Eğer, ilaç üreticileri dolum ya da standart olmayan kartuşları (elektronik devre darbeli-yırtık-ezik, düşük kalite mürekkep vs) kullanıyorlarsa makine üreticileri-distribütörleri %100 haklıdır diyebiliriz. Ancak, üretim hatlarında %100 sıfır (yeni) HP45 teknolojisi kartuşlar kullanılıyorsa makine üreticileri-distribütörlerinin müşterilerine böyle bir şey söylemeleri kesinlikle yanlış ve haksız olacaktır.

Makine üreticileri-distribütörleri makineleri biz sağlıyorsak sarf malzemelerini de sadece biz veririz diyorlar. Hem de istedikleri fiyatlarla. Döviz bazlı yüksek kartuş maliyetleri de milyarlarca ilaç kutusuna karekod kodlama zorunluluğu olan ilaç üreticilerini zor durumda bırakıyor. Maliyetlerini düşürmek isteyen üreticilerin alternatif tedarikçi ve ürün arayışlarının işin başında bu söylemler ile önünün kesilmeye çalışılmasını hiç doğru bulmuyorum. Eğer ürününüze, hizmetinize ve adil bir fiyatınızın olduğuna inanıyorsanız müşterileriniz zaten sizinle çalışır ve uzun yıllar da çalışmaya devam eder.

Tam bu noktada kısaca Ekoprint karekod kartuşlarından ve ilaç üreticilerine sağlayacağı faydalardan bahsetmek gerekiyor.

Ekoprint, HP45 teknolojisi karekod kartuşlarında ilaç üreticilerinin alternatif tedarikçisi. %100 sıfır (yeni) HP45 teknolojisi kartuşları hem bayilerine hem de direkt ilaç üreticilerine sağlıyor.

Yüksek kalite mürekkepleri ile keskin ve okunabilir karekod baskılar, düşük baskı birim maliyetleri ile ilaç üreticilerinin maliyetlerini düşürüyor, karlılığını artırıyor.
 

Her zaman olduğu gibi son karar müşterilerin.
 

 

Siz de ürünlerimiz hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Ürün ambalajı -koli ve etiket kodlamalarında maliyetlerinizi düşürün!




Pazarda genelde koli ve etiketlerin üzerine ÜRT – STT – Lot No – Seri No – Karekod ve Barkod kodlamaları su bazlı, siyah renk kartuşların kullanıldığı HP45 teknolojisi makineler ile yapılıyor.


Üretim hatlarından gelen ürünlerin direkt üzerine, etiketlerine ve kolilerine her gün milyarlarca karakterde bilgi bu kartuşlarla yazdırılıyor, takip ediliyor.

Dolayısıyla, bu işlemi yapan tüm üreticiler döviz bazlı fiyatlandırılan bu kartuşlarda maliyetlerini azaltmak istiyor. Gerçekten üzerinde düşünülmesi ve iyi yönetilmesi gereken bir konu.

Peki hem maliyetlerinizi düşürmek hem de kartuş performans kalitesini yükseltmek mümkün mü?
 

Neden olmasın! Evet, mümkün.

Kodlama kartuşlarınızda tek bir tedarikçiye mecbur olma durumunuz yoksa kesinlikle bunu yapabilirsiniz.

Şimdi kısa kısa, birkaç maddede neler yapılabilir hep beraber bakalım.

1.       Yatırım yapacağınız kodlama makinelerini ve sarf malzemelerini iyi tanıyın. Makineleriniz çipli mi çipsiz mi?

·         Tüm üreticiler için en önemli konu yatırım yapacakları kodlama makinelerinin çipli mi çipsiz mi olduğunu bilmektir. Çip varsa kartuş alımlarınızda (sarf malzemede) tek tedarikçiye mecbur olma kabusunu yaşayabilirsiniz.

·         Çip yoksa yüksek baskı kalitesi, baskı adetleri ve ekonomik fiyatlar sunan tedarikçilerle çok daha iyi şartlarda çalışabilirsiniz.

2.       HP45 teknolojisi farklı marka kartuşların bu teknoloji ile çalışan tüm kodlama makinelerinde kullanılabileceğini unutmayın!

·         Makine üreticileri-distribütörleri doğal olarak kendi kartuşlarını kullanmanızı isterler. Ancak, tüm ükartuş tüketicileri rahatlıkla kendi makineleri ile uyumlu çalışan ve makinelerine zarar vermeyen alternatif kartuşlar olduğunu bilmelidir.

·         Yüzlerce farklı formülasyonlu mürekkep içeren kartuş vardır. Yaptığınız işe uygun kartuşları araştırın, denemekten çekinmeyin. Hatlarınızda kullanın, karşılaştırın. Tekrar tekrar dolum yapılmış kartuşları dışarıda tutuyorum.

3.       Kodlama makinenize zarar verme olasılığını ortadan kaldırın. %100 yeni (sıfır), standart kartuş kullanın, tekrar tekrar doldurulmuş, standart dışı kartuş kullanmayın.

·         Yanlış dolum yapılmış, elektronik devreleri zarar görmüş kartuşlar makinenizin yazdırma kafasına akabilir, kısa devre yaptırıp arızalara sebebiyet verebilir. Kullanılmış olduğu için daha az baskı adetleri ve aslında yüksek baskı maliyetleri ile karşılaşmayın. Kağıt üstünde maliyet düşüreyim derken zarar edip operasyonel verimliliğinizi düşürmeyin.

·         Yüksek baskı kalitesi ve adetleri sağlayan alternatif %100 yeni (sıfır), standart kartuşların maliyetlerinizi düşürüp baskı performansını yükseltebileceğini unutmayın.

4.       Kartuşları kullanan operatörlerin eğitimine önem verin. Tedarikçinizden bu konu ile ilgili bilgi ve destek talep edin.

·         Kartuş elektronik devrelerine zarar verme, kartuşları yanlış yöntemler ile temizleme, kartuşları sallama gibi konular kartuş maliyetlerinizi direkt etkiler.

Belki yazılabilecek birkaç nokta daha vardır ancak en önemli konuları yukarıda kısaca açıklamaya çalıştım.

Buraya kadar yazıyı okuduysanız şu alternatif tedarikçiler kimlerdir, kartuşları iyi midir, fiyatları uygun mudur keşke bunlardan da bahsetseydi dediğinizi düşünerek Ekoprint reklamını da sizlere fayda sağlamak adına yapıyorum.

Ekoprint, endüstriyel kodlama alanında çipsiz kodlama makineleri ve kartuşları müşterilerine sağlıyor. Pazarda, alternatif, %100 yeni (sıfır) kodlama kartuşlarını su ve solvent bazlı olarak farklı renk seçenekleri ile üstelik ekonomik fiyatlar ile sunuyor. 23 ülkeye kodlama makinelerini ve kartuşlarını ihraç ediyor. Üreticilerin sarf malzeme maliyetlerini düşürüyor, baskı performansını artırıyor. Her zaman stoklarında ürün bulundurarak müşterilerinin operasyonel verimliliğine katkı sağlıyor.

Siz de ürünlerimiz hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Ekoprint HP45 Plotter Kartuşları = %99 Müşteri Memnuniyeti



HP45 plotter kartuşları
ile ilgili bir yazı yazmayalı uzun zaman olmuş. Belki yaz dönemi sıcak havalar, biraz iş yoğunluğu ve henüz tatile gidememiş olmanın hüznü yüzünden gecikmeler yaşanmış olabilir.

 

Ama bugün, Ekoprint plotter kartuşlarını yıllardır bizden tedarik ederek müşterilerine güvenle sunan bayilerimizin hiç yabancı olmadığı bir konuyu tekrar anlatacağım.


 

Amacım, hem hafızaları tazelemek hem de yüksek kalite, ekonomik fiyatla HP45 plotter kartuşları arayan yeni bayilerimize güvenilir iş ortağınız olarak biz buradayız, hazırız demek.
 

Öyleyse başlayalım. Buyrun.

Çok iddaalı bir başlık oldu, farkındayım. Ancak son 5 yıldır birlikte çalıştığımız bayilerimiz ile kurduğumuz, birlikte geliştirdiğimiz güçlü ve sürdürülebilir ilişkiler bize bunu gösteriyor.
 

Hikaye, yıllar önce mevcut bayilerimizin HP45 plotter kartuşlarında yaşadıkları büyük sorunlara karşı Ekoprint’i ve ürünlerimizi anlatmak ile başladı.
 

Sorunlar neydi peki? Aşağıda yazdığım sorunlar listesi size de tanıdık gelecek mi bir bakalım.

·         Müşterilerime verdiğim kartuşların birçoğu yazmıyor, çizik yazıyor.
 

 

·         İade edilen kartuşların sayısı artıyor. Sürekli müşterilere gidip geliyorum, hem zaman hem müşteri kaybediyorum. Tamamen zarar oldu bu iş bana.

 

·         Sattığım kartuşlarda standart kalite yok, güvenemiyorum. Bir parti iyi gibi, diğer parti kötü. Müşteri memnuniyeti yok.

 

·         Müşteri kaynaklı hataları bile sineye çekmek zorunda kalıyorum, sattığım ürünlerin arkasında duramıyorum.

 

·         HP45 orijinal ürünler müşterilerime pahalı geliyor. Benim sattıklarım kağıt üzerinde ucuz. Dolum ve Çin kartuşlar müşterilerimi memnun etmiyor.

Nasıl? Sorunlar tanıdık geldi mi?

Eğer bu yazıyı ilk defa okuyorsanız ve bu işi ‘’Müşteri Memnuniyetinizi’’ en yüksek seviyeye çıkararak yapmak istiyorsanız kısaca Ekoprint ile birlikte nelerin değişeceğinden bahsedip reklamımızı yapalım o zaman

Maddeler halinde aşağıya bırakıyorum, buyrun.
 

Bayilerimiz ile kurduğumuz güçlü ilişkilerimizin sırları;

1. Sektörün-bayilerimizin ve müşterilerinin ihtiyaçlarını-beklentilerini doğru anlamak ve her zaman en yüksek kalitede ürün sunmak.  

2. Her zaman stoklarımızda ürün bulundurarak bayilerimize standart-güvenilir ürün sağlamak.

         3. İşbirliği yaklaşımımızı kazan-kazan anlayışı ile çok net bir şekilde bayilerimiz ile paylaşmak. ‘’Öngörülebilir, adil ve karşılıklı güvene dayalı bir iş modeli’’ ortaya koymak.  

4. Bayilerim ile birlikte müşteri ziyaretleri yapmak, yaşanan sorunların kaynağını yerinde çok hızlı tespit etmek ve sorunları çözmek.  

5. HP45 teknolojisi plotter kartuşlarında yüksek performans alınması için bilgilendirmeler ve faydalı içerik paylaşımları yapmak.  

6. %100 yeni(sıfır), yüksek kalite ve ekonomik fiyatları plotter kartuşlarımız ile bayilerimiz ve müşterilerinin memnuniyetini sağlamak.

 

 

Neden %99 müşteri memnuniyeti olduğunu ise yazının sonuna bıraktım, merak edenler olabilir.

Ürünlerimizde üretim kaynaklı hata payımız %1’in altında. Bu gerçeğe dayanarak, Ekoprint HP45 Plotter Kartuşları = %99 Müşteri Memnuniyeti diyebiliriz sanırım.

Son olarak, ürünlerimizi müşterilerinize sunmak, bizimle uzun vadeli ve güçlü bir işbirliği kurup bayimiz olmak isterseniz sizleri aramızda görmeyi çok isteriz.

HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?

 

Yumurta üreticileri genelde 1 yumurtanın ya da 30’lu yumurtanın kodlama maliyetini basit yoldan hesaplarlar.

Aylık olarak yumurta kodlama kartuşuna ne kadar para ödediklerine, sonra da toplam kaç tır yumurta yazdırdıklarına bakarlar.

Bu hesap hızlı, kolay ve mantıklı görünüyor değil mi? Peki öyle mi?

Yumurta üreticileri gerçekten kaç tane yumurta yazdırdıklarını ölçebiliyor ve maliyet hesaplarını doğru yapabiliyorlar mı?

 

O kadar yoğun bir tempoda operasyonlarını yönetiyorlar ki bu konuda tam doğruya ulaşmaları pek mümkün olamayabiliyor.
 

Çünkü, konuştuğumuz fikir alışverişi yaptığımız üreticilerin bir çoğu kağıt üzerindeki maliyetlere odaklanıp ürün baskı kalitesi, baskı adedi, müşteri memnuniyeti, iyi servis-hizmet vb.. birçok önemli detayı gözden kaçırabiliyor.
 

Bizim işimiz de bu detayları müşterilerimize anlatmak, hatırlatmak ve onlara en iyi, en güvenilir ürünleri her zaman sağlamak.


Şimdi biraz kağıt üzerindeki maliyetlerin dışında kalan baskı birim maliyetlerini direkt etkileyen bu önemli noktalara Ekoprint kartuşları ile dolum-yenileme kartuşları karşılaştırmasını yaparak beraber bakalım.
 

Bu karşılaştırma eminim bu yazıyı okuyan yumurta üreticilerine rehber olup işlerine katkı sağlayacaktır.

Ekoprint Yumurta Kodlama Kartuşları;

1.       Ekoprint %100 sıfır (yeni) yumurta kodlama kartuşlarını ilk defa siz kullanırsınız. %100 gıda mürekkepli kartuşlardır.
 

2.       Ekoprint kartuşları müşterilere sevk edilmeden önce 2 kere baskı testinden geçer, %100 çalışan ve yüksek performans gösteren kartuşlar müşterilerimize sevk edilir. Hata payımız %1’in altındadır.
 

3.       Yüksek baskı kalitesi ve baskı adetleri sağlar. Yumurta başına baskı maliyetlerinizi düşürür.
 

4.       Operasyonlarınızın kesintisiz devam etmesini sağlar, iş verimliliğinizi artırır.

 

Dolum-Yenileme Kartuşları;

1.       Dolum ve yenilenmiş kartuşlar daha önce başkaları tarafından kullanılmış kartuşlardır. Bu kartuşların 2-3 belki de 4. kullanıcısı siz olursunuz.
 

2.       Bu kartuşların elektronik devreleri genellikle çizik-yırtık ve darbelidir. Yumurta üzerindeki baskı kalitesi düşüktür. Bir çok ürünü iade etmek zorunda kalırsınız.
 

3.       Daha önce kullanıldığı için içlerinde kalan tortular, tozlar vs.. kartuşun daha az baskı yapmasına neden olur. Hiçbir zaman yeni(sıfır) kartuş baskı adetlerini ve baskı kalitesini sağlayamaz.
 

4.       Operasyonun en yoğun olduğu zamanlarda bozulur, yazmaz, çizik yazar, işiniz yarım kalır. İş verimliliğinizin düşmesine, ekstra maliyetlere neden olur.
 

5.       Her zaman stoklarda olmaz, olanların kalitesinde ise standart yoktur.
 

6.       Dolum-yenileme kartuşlarda genellikle düşük kalite mürekkep kullanılır. Bu da yumurta kodlama makinenize zarar verebilir, makinenizi bozabilir.



Şimdi, konumuzun başlığına ‘’1 yumurtanın üzerine işletme numarası kodlamanın maliyeti ne kadar hiç düşündünüz mü acaba?’’ sorusuna dönelim, hesabımızı yapalım.

1 adet Ekoprint yumurta kodlama kartuşu, tek satır işletme numarası kodlanacaksa 250-300bin adet yumurta kodlayabilir. Yazının büyüklüğü-küçüklüğü, kalınlığı-inceliği baskı adetlerini değiştirir.

HP45 teknolojisi kartuş kullanılan makineler için baskı birim maliyeti;
 

Ekoprint kartuş: 23 USD

23 USD/250.000 ad : 0,000092 USD/adet. Bunu bugünün USD kuru 17,95 TL ile çarparsak 0,00165 TL/adet.

30’lu yumurta kodlama maliyeti: 0,0495 TL

Aşağıdaki sorulara objektif cevaplar verdiğiniz taktirde biz de kendi açımızdan işimizi yapabildik diye düşüneceğiz.

·         Peki diğer dolum-yenileme kartuşlar ile böyle bir hesap yapmak mümkün mü?

·         Bu kartuşlar standart kalite mi? Hepsi aynı kalitede ve aynı adetlerde baskı yapabiliyor mu?

·         Yarısında kartuş bozulduğunda yazmadığında o kartuşlar ne oluyor?

·         Bir çok kartuş çalışanlar tarafından yazmadığı için çöpe atılıyor mu?

·         Yumurta üreticileri gerçekten bu kartuşların takibini her gün yapabiliyorlar mı?

·         Dolum-yenileme kartuşa gerçekten güveniyor musunuz?
 

Bu koşullar altında, 1 adet yumurtayı kodlamanın maliyetinin kağıt üzerinde yazan kartuş fiyatı olmadığını objektif bir gözle bakabilirsek çok net görebiliriz.

Umarım bu hesaplama ve sorulması gereken sorular konuya daha bütüncül bir yaklaşım ile bakmanıza yardımcı olur.

Ekoprint olarak 10 yılı aşkın süredir yumurta üreticilerine en kaliteli, en güvenilir, %100 yeni(sıfır), gıda mürekkepli kartuşlarımızı sağlıyoruz. Kartuşlarımız her zaman istediğiniz adetlerde stoklarımızda. İşlerinizin kesintisiz devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yumurta kodlama makinelerimiz, paket üzeri kodlama makinelerimiz ve yumurta taşıyıcı ekipmanlarımız ile de işlerinize değer katmaya çalışıyoruz.

 

Ürünlerimiz hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.  

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Kao Collins ve Ekoprint matbaa barkod kodlama kartuşları



Herkese merhaba,
 

HP45 teknolojisi kartuşlar, üretim yapılan tüm sektörlerde barkod, karekod, son kullanma tarihi, üretim tarihi, lot ve seri numarası gibi dataların kağıt, karton, plastik, metal, cam vb.. birçok yüzey üzerine kodlanması için kullanılıyor.

 

Matbaacılık sektöründe de özellikle sürekli form ve banka sözleşmeleri gibi önemli evrakların üzerine barkod, karekod ve seri no kodlamalarında HP45 teknolojisi kartuşlar tercih ediliyor. Sebebi, yüksek hızlı hatlarda, okunabilir ve keskinliği yüksek barkod-karekod baskıları elde edebilmek. Bu baskılar da ancak HP45 teknolojisi kodlama makineleri ve kartuşlar ile elde edilebiliyor. Bu sektörde hizmet veren firmalar için çok önemli ve kritik bir konu.
 


Mürekkebin yüzeyde tutunması, dağılmaması, baskıların okunabilir olması kartuş ve mürekkebin birlikte uyum içinde çalışmasına bağlı.
 

Dolayısıyla, matbaacılık sektöründe müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilen sayılı marka var. Kao Collins, bu alanda uzmanlaşmış, binlerce farklı mürekkep formülasyonuna sahip HP45 teknolojisi kartuşlar sunan ve çok tercih edilen bir marka. Alternatif olarak Ekoprint matbaa barkod kodlama kartuşlarımız da müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor ve beğenilerek kullanılıyor. %100 yeni-sıfır Ekoprint kartuşları yüksek baskı kalitesi ve adetleri sunuyor, ekonomik fiyatları ile de müşterilerimizin maliyetlerini düşürüyor.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.



 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

 

Devamını oku

İlaç karekod kartuşlarındaki ‘’Alternatif Tedarikçiniz’’: Ekoprint.



Herkese merhaba,

Uzun zamandır, ilaç sektörü üretim hatlarında karekod kodlamalarında kullanılan kartuşlar ile ilgili bir yazı yazmak istiyordum.
 

Son zamanlarda, karekod kartuşları ile ilgili bilgi talep eden, alternatif yüksek kalite kartuş arayan, baskı birim maliyetlerini düşürmek isteyen birçok üretici firma bizlere ulaşıyor.

Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık, enflasyon, artan hammadde maliyetleri ilaç firmalarının satın alma yöneticilerini ve üretim müdürlerini de harekete geçirdi.
 

İşte bu noktada, Ekoprint olarak üretim yapan firmalara katkı sunabilmeyi çok istiyoruz.
 

Bu amaçla, sektörde faaliyet gösteren ilgili kişilere hatırlatma ve bilgilendirme amacı ile karekod kartuşlarla ilgili yaşanılan sorunları ve çözüm önerilerimizi aşağıda özetlemek istiyorum.

Buyrun.

1.      Kartuşların tam randımanlı kullanılamaması.
 

Sebepler;
 

·         Operatörlerin kartuşları kodlama yazıcısına takıp çıkartırken kartuş elektronik devrelerine zarar vermesi. Çizmesi, yırtması, delmesi vb..

·         Kartuşların ağzını temizlerken kolonya-alkol vb mendilleri kullanmaları sonucu elektronik devrelerin zarar görmesi.

·         Operatörlerin kartuşları sallaması ve içlerindeki hava dengesini bozması.

·         Standart dışı kartuş-mürekkep kullanımı.

·         Kodlama yazıcısının pimlerinin düzenli olarak temizlenmemesi.

Çözümler;
 

·         Kartuş takma-çıkarma işlemleri hassas bir şekilde kartuşun yuvasına tam olarak oturtulması ile yapılmalıdır. Aksi halde, yazıcı kafasındaki pimler kartuş elektroniğini yırtar, deler, nozzle lara zarar verir. Kartuş dolu olsa bile artık yazmaz ve çöp olur.
 

·         Kartuş temizlemede asla alkol ve kolonya kullanılmamalıdır. Nemli ya da kuru toz tutmayan temiz bir bez kartuş ağızlarının temizliği için yeterlidir.
 

·         Kartuşlar kesinlikle sallanmamalıdır. Kartuşlarda mürekkebi içinde barındıran alüminyum torbalar vardır ve bir denge halindedir. Kartuş kullanıldıkça büzülür, genişler. Kartuşların sallanması içerideki hava dengesini bozar ve alüminyum torbanın işlevini bozar. Hava dengesi bozulan kartuş bir süre sonra kesik baskı yapar ya da hiç baskı yapmaz.
 

·         Orijinal ya da alternatif %100 yeni kartuşlar kullanılmalıdır. Mürekkep içeriği çok önemlidir. Karekod kodlamasına uygun olmayan kalitede mürekkep, kartuş ya da yanlış dolum kartuş kullanımı istenilen baskı sonuçlarını-verimliliği negatif etkiler.
 

·         Operatörler düzenli olarak yazıcı kafa pimlerini (zamanla mürekkep birikmesi olur) nemli bir bezle pansuman yapar gibi temizlemelidirler.
 

Sebepler;
 

·         Karekod kartuşları HP45 teknolojisi kartuşlardır. Döviz kurlarındaki yüksek artış fiyatları olumsuz etkiler.
 

·         Ayrıca, sektörü domine eden kodlama yazıcısı ve karekod kartuş tedarikçisi firmalar, kendi satış stratejilerine göre fiyatlarını uygularlar. Alternatif tedarikçilerin az olması, bilinmemesi.
 

·         Alternatif tedarikçilerin araştırılması, yeni ürün test çalışmalarının yapılması.
 

·         Bu noktada çözüm olarak biraz Ekoprint’ten bahsedeceğim.
 

Ekoprint karekod kodlama kartuşları alternatif, %100 yeni (sıfır) ürünlerdir. Karekod uygulamalarınız için yüksek baskı kalitesi ve ekonomik fiyatlar sunar.

3.      Alternatif kartuş kullanımında oluşan ÖNYARGI.
 

Sebepler;
 

·         S.Alma Yöneticileri ve üretim müdürlerinin daha önce başka firmalarla yaptıkları birkaç çalışmada istedikleri sonuçları alamamış olmaları.
 

·         Orijinal ürün kullanalım, sıkıntı yaşamayalım düşüncesi.
 

·         Orijinal ürün ile alternatif ürün karşılaştırmasının objektif yapılamaması.

·         Alternatif, yüksek kalite ürün ve hizmet sağlayan firmaları araştırmaya ve testlere devam etmek.
 

·         Bu noktada da çözüm olarak biraz Ekoprint’ten bahsedeceğim.
 

Ekoprint, ilaç üretim tesislerinde s.alma ve üretim birimleri ile koordineli olarak kartuş test çalışmaları yapıyor. Tedarikçi-müşteri işbirliği ile en iyi çözümleri oluşturuyor.
 

·         Kimse sıkıntı yaşamak, konfor alanından çıkmak istemiyor. Ancak, dışarıda alternatif, yüksek kalite ve ekonomik fiyatlarla ürün sağlayan Ekoprint var.
 

·         Objektif olmak orijinal ve alternatif ürünü karşılaştırırken testleri her anlamda eşit koşullarda gerçekleştirmek ve çıkan veriye, baskı birim maliyetine odaklanmak.
 

Ekoprint, müşterileri ile test çalışmalarını bu koşullar altında yapıyor.

Ekoprint karekod kodlama kartuşları ile baskı birim maliyetlerinizi düşürün, yüksek baskı kalitesi elde edin.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Moba hatlarında yumurta paketlerine STT ve ÜRT kodlamasını en verimli şekilde yapın!

Herkese merhaba,

Öncelikle, EP-21 ambalaj (paket) üzeri kodlama makinesi nedir, nasıl çalışır gibi soruların kısa kısa cevapları ile başlayalım.
 

2’li ve 4’lü yazdırma kafaları ile farklı kodlama seçenekleri de sunar.
 

Bu arada Moba hatlarına kurulmuş olan EP-21 makinelerinin kodlama videosunu da aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
 

 

EP-21 kodlama makineleri çipsizdir. Üreticileri tek tedarikçiye mecbur olma kabusundan kurtarır. Çipli makine satın alan üreticiler her zaman tedarikçiye mecbur olma ve yüksek sarf malzeme maliyetlerinden şikayetçi olmuşlardır.
 

Firmamız, en yüksek kalitede sarf malzemeleri müşterilerine en uygun fiyatlar ile sunmakta ve baskı maliyetlerini düşürmektedir.

·         Düşük yatırım maliyeti.
 

EP-21 kodlama makineleri, ekonomik fiyatları ve yüksek performansı ile CIJ ( Continuous Inkjet Systems) teknoloji makinelere göre çok avantajlıdır.

·         Bakım gerektirmeyen sistemler.
 

EP-21 kodlama makinelerinde periyodik bakım ve düzenli parça değişimi yoktur. O yüzden CIJ sistemler gibi teknik servis ihtiyacı, parça değişimi gerektirmez.

·         Kartuşlar istediğiniz adetlerde her zaman stoklardadır.
 

İşiniz yarım kalmaz, operasyonlarınız devam eder.

·         Kartuş çeşitliliği.
 

Su bazlı ve solvent bazlı kartuş kullanılarak her yüzey için en kaliteli baskı elde edilir.

Farklı hatlardan gelen farklı viyollere henüz hat üzerindeyken STT, ÜRT, Lot No ve Seri No gibi dataların kodlanması operasyonel verimliliği artırmış, iş gücü ve zamandan tasarruf edilmesini sağlamıştır.

Geçmiş yıllarda kullandıkları kodlama makinelerinin sarf malzeme ve teknik servis bakım maliyetlerini karşılaştırdıklarında EP-21 kodlama  makinelerinin firmaları için ciddi ekonomik fayda (maliyet avantajı-kar) getirdiğini görmüşlerdir.

Ekoprint markamız ile bugün hem Türkiye hem de 23 ülkede, yumurta kodlama makinelerimizi, ambalaj (paket) üzeri kodlama makinelerimizi, yumurta taşıyıcılarımızı ve kartuşlarımızı yumurta üreticileri ile buluşturuyoruz.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik, üretim hatlarına özel uygulamalar-tasarımlar geliştiriyoruz.

Sizler de ürünlerimiz hk. bilgi almak, işlerinize nasıl fayda sağlayabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz bizi her zaman arayabilir, mail atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek işinize katkı sağlayabilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

VIV Europe 2022, Utrect fuarında neler yaşadık?

Herkese merhaba,

Bizi takip edenler bilir, 2011 yılından beri düzenli olarak VIV Uluslararası Tavukçuluk Ekipmanları ve İhtisas Fuarlarına katılıyoruz
.

Sektörün en büyük ve önemli fuarlarından birinde ülkemizi temsil etmek, farklı ülkelerde ürünlerimizi-hizmetlerimizi sunmak, yeni iş bağlantıları yapmak bizim için inanılmaz heyecan verici bir durum.

Avrupa’da 4 yılda bir yapılan bu fuarda da standımıza ilginin yoğun olması, yeni ürünlerimizin ve projelerimizin ilgi çekmesi ve önemli iş bağlantıları yapmamız bizleri çok mutlu etti. Farklı ülkelerden yeni müşteriler ve bayiler ile çalışma fırsatı yakaladık. Bugüne kadar 23 ülkeye ihracat yapmıştık. Bundan sonraki süreçte hedefimiz, daha çok ülkeye daha çok Ekoprint ürünlerini ulaştırmak.
 

Biraz da fuardaki ziyaretçi profilinden bahsedelim. İlk 2 gün standımıza 15 farklı ülkeden ziyaretçi geldi.

İrlanda, Yunanistan, Fransa, Kuveyt, Brezilya, Tanzanya, Suudi Arabistan, Singapur, Sırbistan, Polonya, Pakistan ve dahası. Peru’dan bile standımız ziyaret edildi. 10 yıldır ilk defa oldu bu durum:)

EP-205 ve EP-121 yumurta kodlama makinelerimiz hem teknik özellikleri hem de rekabetçi fiyatları ile çok dikkat çekti.

EP-21 yumurta paket üzeri kodlama makinemiz Moba tasnif makineleri kullanan büyük yumurta üreticilerinin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Moba hatlarının arasına çok kolay entegre edilebilen, yer kaplamayan, bakım gerektirmeyen HP45 teknolojisi kodlama makinelerimiz ve sarf malzemelerimiz yurtdışında da sektörde adından söz ettirmeye başlayacak gibi duruyor.



 

Yumurta üreticilerinin vazgeçilmezi yumurta taşıyıcı ürünlerimiz ise her fuarda olduğu gibi bu fuarda da ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünlerden oldu. İşçilik maliyetlerini düşüren, operasyon hızını 4 kat artıran, fireyi önleyen kullanıcı dostu ürünlerimizin performansı ve tasarımı müşterilerimizin memnuniyetini sağladı.

Ve bir yurtdışı fuarımız daha 3 gün içinde dolu dolu geçti ve bitti..

Umuyoruz ki gelecek fuarlarda da Ekoprint markamızı ve ülkemizi yine en güzel şekilde temsil edip nice başarılara imza atacağız.

VIV Asia ve Türkiye, 2023 fuarlarında görüşmek üzere..

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Kodlama makinesi alırken sarf malzeme maliyetlerinizin ne olacağını hesaba katıyor musunuz?

Gelen telefonların, maillerin, whatsapp mesajlarının neredeyse tamamında ‘’ biz ürettiğimiz ürünlerin ambalajlarına ÜRT, STT, Lot No, Seri No, Barkod, Karekod vs. kodlaması yapıyoruz, kodlama makinemiz çipli, elinizde şu marka kartuş var mı, bizim makinede çalışır mı,  fiyatı nedir? ‘’ gibi sorularla karşılaşıyoruz.


 

Aslında blogta daha önce ‘’ Sarf malzemede tek tedarikçiye mahkum olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru! ‘’ başlıklı yazımız ile üreticilerimize çok önemli bilgiler vermiştik.

 

Henüz o yazıyı okumadıysanız linkini aşağıya bırakıyorum, muhakkak okumanızı öneririm.

 

Nasıl yani?

Sarf malzeme maliyetlerinin ne olacağını hesaba katmak ile ilgili bir yazı başlığı ve maliyetin en öncelikli konu olmadığını söyleyerek başlayan biri. Şaşırdı herhalde ya da ne dediğini bilmiyor bu diye mi düşündünüz?

Hayır, şaşırmadım. Ne dediğimi de çok iyi biliyorum. İzin verin, düşüncelerimi açıklamaya çalışayım. Konuyu direkt üreticiler ve kullandıkları sarf malzemeler üzerinden değerlendireceğim.

İster küçük ister büyük üretici olun, ürettiğiniz ürünlerin ambalajlarına yaptığınız kodlama işlemlerinin amacı; ürünlerinizin takibini-izlenebilirliğini sağlamak, yasal zorunlulukları yerine getirmek, lojistik ve depo operasyonlarınızı etkili yönetmek, tüketicilere bilgi vermek-güven sağlamak gibi sıralanabilir. Belki birkaç şey daha eklenebilir ancak temelde amaç budur.

Bu noktada, ürünler üzerine yapılan kodlamanın (ÜRT, STT, Lot no, Seri no, barkod, karekod vb) görünür, net, okunabilir ve kalıcı olmasının sağlanması kritik bir öneme sahip olur. Bunun sürekliliğini sağlayacak olan şey ise kullandığınız kodlama makineleri ve sarf malzemelerinin kalitesidir.

Kalite tanımı herkese göre değişebilir ancak burada olmazsa olmaz diyebileceğimiz nokta ‘’ işinizin sürekliliğini sağlaması ve belli standartları olmasıdır ‘’ diyebiliriz.

Kimse işini yaparken yarı yolda kalmak istemez değil mi?  

Dolayısıyla, kodlama makinesi ve sarf malzemenin kalitesi bence üreticilerin birinci öncelikli konusudur.

Dikkat ederseniz en yüksek kalite, en pahalı vb şeyler demiyorum, sadece işinizin sürekliliğini sağlayacak ve her zaman belli standartlara sahip olacak bir kaliteden söz ediyorum.

Şimdi gelelim sarf malzeme maliyetlerinin önemine.

Diyelim ki, kodlama makinesi alacaksınız. Araştırmalarınızı yaptınız, CIJ (Continuous Inkjet Systems), TIJ (Thermal Inkjet Systems), DOD (Drop on Demand Systems) vb.. bir sürü sistem incelediniz.

Hepsinin özelliklerini iyice anladınız, işinize çok fazla gelecek, ihtiyacınız olmayacak özellikleri içeren ve gereksiz yüksek yatırım bedeli olduğunu düşündüğünüz makineleri de elediniz. Sonrasında da, TIJ (Thermal Inkjet Systems) kodlama makinesi almaya karar verdiğinizi düşünelim.

Elinizde, 4 farklı firmanın-markanın teklifleri var. Firmaları az çok pazardan tanıyorsunuz, son edindiğiniz bilgilere göre bazılarının teknik servis hizmetinde sıkıntılar yaşanıyor ve servis ücretleri yüksek. Ancak, TIJ sistemlerin bakım-servis gerektirmeyen sistemler olduğunu bildiğiniz için bu duruma çok fazla takılmıyorsunuz.

2 markanın fiyatları birbirine yakın, diğerlerinde ise biri çok yüksek biri de en düşük fiyatlı. Kafanız biraz karışık ama biraz daha detaya inince sebeplerini ortaya çıkaracaksınız. Markanın gücü, satış stratejisi, Pazar payı, ürünün menşei, ürünün kalitesi vb şeyler satış fiyatlarının oluşmasında bildiğiniz gibi çok etkili.

Yeter artık sarf malzemeye gel dediğinizi duyuyorum, ancak bunları anlatmasam inanın olmazdı, bütünlüğü sağlamam lazımdı.

Bu yüzden, şimdi teklif aldığınız firmalara aşağıdaki 3 hayati soruyu sorun. Daha önce sorduysanız yine sormanızda fayda var.

Soru 1.  Kodlama makineleriniz çipli mi çipsiz mi?

Soru 2.  Eğer sizden bu makineleri satın alırsak sarf malzemeleri de sizden almak zorunda mı kalacağız?

Soru 3.  Sarf malzeme maliyetlerimiz ne olacak? ( Baskı-kodlama başına birim maliyet?)

Eğer makineler çipli ise otomatik olarak sarf malzemeyi de makine tedarikçinizden almak zorunda kalacaksınız ancak siz yine de teyit ettirin. Konuya hakim olduğunuzu bilmelerinde fayda var.
 

TIJ sistemler HP45 teknolojisi kartuş kullanırlar ve CIJ gibi bakım maliyeti gerektiren sistemler değillerdir. O yüzden teknik servis maliyetlerinin benzer olduğunu varsayarak direkt 1 adet kartuşun maliyetini ve kodlama yapacağınız datayı göstererek 1 adet kartuş ile kaç adet baskı alacağınızı sorun.

Bundan sonrası kolay, bir excel tablosunda 4 işlemle baskı birim maliyetinizi hesaplayın. Ancak, her firmanın size yaptığı açıklamaları kesinlikle karşılaştırın, farklılıklar, çelişkiler gördüğünüz noktalarda sorularınızı derinlemesine sorun, teyit alın. Aldığınız cevaplardan hala emin olamadıysanız test yapılmasını isteyin. Bunlar da yapıldıktan sonra her şey netleşmiş olacaktır.

Artık, çipli ya da çipsiz hangi kodlama makinesini alırsanız alın süreçte neler yaşayacağınızı biliyorsunuz, risklerinizi daha iyi yönetebilir durumdasınız. Sarf malzeme maliyetleriniz hk. hesap ve plan yapabileceğiniz bilgilere sahipsiniz.

Aylık-yıllık sarf malzeme maliyetlerinizi öngörebiliyorsunuz. Eğer tek tedarikçiye bağlı kalmadan yüksek kalite, ekonomik fiyatlı sarf malzeme de tedarik edebilirseniz tam anlamıyla özgürleşmiş olacaksınız.

Ahh keşke! Hem çipsiz makine hem de yüksek kalite & ekonomik fiyatlı sarf malzeme nerede diyorsanız biraz da reklam yapalım o zaman.

Biz, hem çipsiz kodlama makineleri sağlıyoruz, hem de ekonomik, yüksek kalitede alternatif kartuşlar sunuyoruz.
 

TIJ - HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.



 

Bizim sunduğumuz makineler ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

Devamını oku

Yumurta taşıyıcıları ile iş verimliliğinizi 4 kat artırın!

Yumurta üreticilerinin işlerine değer katacak ürünler geliştirip sunmak ve sonrasında da onlardan teşekkür mesajları almak doğru işler yaptığımızı gösteriyor.
 

Dolayısıyla, vakumlu yumurta taşıyıcılarımızı alıp kullanan müşterilerimizden aldığımız pozitif geribildirimler bizleri çok mutlu ediyor.
 

Henüz bilmeyenler için yumurta taşıyıcıları nedir, ne işe yarar kısaca açıklayalım.


Yumurta taşıyıcıları, yumurtaları 30’lu viyollerden  10’lu, 12’li, 15’li ve yine 30’lu viyollere hızlı ve güvenli bir şekilde aktarmanızı sağlar. Bir vakum motoru, hortum ve taşıyıcı aparattan oluşur.


Elle yapılan yumurta aktarma işlemlerine göre 4 kat hızlı olmanızı sağlar, iş verimliliğinizi artırır. İşçilik maliyetlerinizi düşürür, yumurta zayiatlarını önler. Dolayısıyla, direkt karlılığınızı artırır.
 

https://www.youtube.com/watch?v=LTH1BLB5iBE

https://www.youtube.com/watch?v=REwuzSJ-cCk

Youtube kanalımızda tüm ürünlerimiz ile ilgili videoları da bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCe952LM7Oci8VlUo3EsquLg

Dikkat ettiyseniz daha yumurtanın üretilmesi ile ilgili çiftliklerin yönetilmesi, yem ve diğer hammaddelerin tedarik edilmesi, tavukların bakımı-aşısı-ilacı vs gibi süreçlerden bahsetmedik bile.

Biz, bu operasyon sürecinin küçük bir bölümüne hitap ediyor olsak ta sunduğumuz ürünlerle müşterilerimizin işlerine değer katacağız.

Yazımızın sonunda tekrar edelim.

Yumurta taşıyıcıları, yumurta aktarma operasyonlarınızda;

·         4 kat hızlı olmanızı sağlar, iş verimliliğinizi artırır.  

·         İşçilik maliyetlerinizi düşürür.

·         Yumurta zayiatlarını önler.

·         Karlılığınızı artırır.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..



  

Devamını oku

HP45 Plotter Kartuş Bayilerimiz ile uzun vadeli ve güçlü işbirlikleri yapabilmemizin sırları!

Hadi biraz daha detaya girelim, iş hayatında yaşadığımız işbirliği süreçlerinden bir örneğe birlikte göz atalım.

Sıradan bir iş gününüzü düşünün, potansiyel müşterinizi ziyarete gittiniz. Çay, kahve, iki satır sohbet ettikten sonra iş konuşmaya başladınız. Ürünlerinizi, kalitenizi, hizmetlerinizi vb bir çok şeyi anlattınız, her şey güzel ancak fiyatta tıkandınız. Elinizde alternatif, ucuz fiyatlı ürün var ama sunduğunuz ürün gibi kaliteli ve standart bir ürün değil. Her zaman tedarik edemiyorsunuz, bir var, bir yok. Daha 2 gün önce 50 tane sattığınız yerden 10-15 tane iade gelmiş, müşteri size kızgın. İçinizi rahatlatmak için ya ben bu ürünleri 15 gün önce X firmasına da verdim hiç ses çıkmadı falan diyorsunuz ama hemen hafızanız 1 ay öncesinde Y firmasında yaşadığınız sorunu hatırlatıyor.

Peki sonra ne yapıyorsunuz?

İşi de almak istediğiniz için en kolay yolu seçip ucuz olan ama güvenemediğiniz ürünü müşterinize teklif ediyorsunuz. Müşteri, fiyat iyi peki kalitesi nasıl diyor? Ardına bu ürünlerde sıkıntı olursa işim yarım kalmasın, biliyorsun benim için en önemli konu bu diye ilave ediyor. Ürününüze güvenemediğinizi belli etseniz iş kaçacak, iyice sıcak basmaya başlamış, stres seviyesi had safhada. Ve beklenen cevap ağzınızdan çıkıveriyor. ‘’ Hiç merak etmeyin Mehmet Bey, müşterilerimiz ürünlerimizden çok memnun, siz de memnun olacaksınız! Biz uzun vadeli işbirliği yapmak istiyoruz, her zaman yanınızdayız!! ‘’ Daha neler söylediniz ne sözler verdiniz tahmin edebiliyorum.

Sonuç ne? Çok belli değil mi? Bu görüşme neticesinde uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü bir işbirliği çıkar mı?

İşte yaptığımız en büyük hatalardan ve en önemlilerinden biri bu. Düşündüğümüz, inandığımız ve doğru bildiğimiz şeyleri günün koşullarına, baskı ve strese feda edip kısa vadeli çözümleri seçmek.

Bir başka deyişle uzun vadeli çözümsüzlüğü seçmek.

Müşterilerimizle, bayilerimizle, tedarikçilerimizle uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü işbirlikleri kurabilmek, çok çalışmayı, ortak bir vizyon paylaşmayı, kazan-kazan anlayışını, kalite ve hizmeti her zaman yüksek standartlarda tutabilmeyi gerektirir.


Biz de bu anlayışla hareket ediyoruz. Şimdi, HP45 Plotter kartuş bayilerimiz ile kurduğumuz güçlü işbirliklerimizin sırlarını paylaşıyorum. Buyrun.

1. Sektörün-bayilerimizin ve müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek ve beklentilerine uygun yüksek kalitede ürün sunmak.
 

2. Her zaman stoklarımızda ürün bulundurmak, her zaman bayilerimize standart ürün sağlamak.

        
3. İşbirliği koşullarımızı, kazan-kazan anlayışı ile çok net bir şekilde bayilerimiz ile paylaşmak. Öngörülebilir, adil ve karşılıklı güvene dayalı bir iş modeli ortaya koymak.
 

4. Bayilerimizin müşterileri ile yaşadığı sorunlarda her zaman yanlarında olmak, birlikte müşteri ziyaretleri yapmak, sorunların kaynağını çok hızlı tespit etmek-çözmek ve gerekli bilgileri paylaşmak.
 

5. HP45 teknolojisi plotter kartuşların performansını ve verimliliğini artıran bilgilendirmeler ve faydalı içerik paylaşımları yapmak.
 

6. Ekonomik fiyatlarımız ile bayilerimiz ve müşterilerinin memnuniyetini sağlamak.

İşte bizim sırlarımız bunlar. Gördüğünüz gibi ortada gizemli, olağanüstü şeyler yok. Sizce de yukarıdaki maddelerde belirttiğim konuları gerçekleştirmemiz yeterli değil mi?

Son sözlerim, ürünlerimizi müşterileri ile buluşturmak ve bizimle birlikte uzun vadeli, sürdürülebilir ve güçlü bir işbirliği kurup bayimiz olmak isteyenlere.
 

Sizleri aramızda görmeyi çok isteriz.

HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere…

Devamını oku

HP45 teknolojisi plotter kartuşları mı arıyorsunuz? Bayilerimizin hikayesi…


Tekstil sektöründe HP45 teknolojisi plotter kartuşları hizmeti veren tüm bayilerimiz de 3-4 yıl öncesine kadar bu arayışın içerisindeydi.

Haliyle, Çin’den gelen kartuşlar 2-3 kere dolum işlemi görmüş, elektronik devreleri arızalı, kalitesiz ürünler olduğundan müşterileri ile büyük sorunlar yaşıyorlardı. Dolum ürünlerin standart dışı kalitesini zaten biliyorsunuz, anlatmaya gerek yok.
 

Ürünlerdeki fireler, kağıt üzerinde iyi görünen maliyetleri artırıyor, müşterilerden gelen iadeler, sürekli müşterilere gitmeler gelmeler, müşteri memnuniyetsizliği ve kayıpları olarak geri dönüyordu. HP45 orijinal plotter kartuşlar iyiydi ancak çok pahalı olması hem kendilerini hem de müşterilerini rahatsız ediyordu.


Dolayısıyla, yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi ‘’ her zaman tedarik edebilecekleri, %100 yeni (sıfır), uygun fiyatlı ve yüksek baskı kalitesi sağlayan alternatif HP45 teknolojisi plotter kartuşları ‘’ arıyorlardı. Biz de onların tam olarak isteklerini karşıladık, ürün ve hizmet kalitemiz ile de ana işlerine odaklanmalarını sağladık ve müşteri memnuniyetlerini artırdık.


Bayilerimiz ile ilk tanışmamız ve bugüne kadar gelen süreçte büyüyen işbirliğimiz işte böyle başladı.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile yeni tanışacak potansiyel bayilerimizi de en yakın zamanda aramızda görmeyi umuyoruz.

Sizler de HP45 teknolojisi plotter kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.


Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Matbaa barkod kodlamalarında kartuş performans ve verimliliğini düşüren 5 büyük hata! Çözüm önerileri!

Baskı işlemleri sürecinin başından sonuna kadar kartuşların performansı ve verimliliği artırılabilir. Ancak, bu süreçte üretim bölümündeki operatörlerin bazı hataları tam tersi etki yapıyor, kartuş performansı ve verimliliğini düşürüyor.



İşte şimdi, sahada yerinde tespit ettiğimiz, operatörler ve üretim birimi yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde de paylaştığımız 5 büyük hatayı detayları ile anlatıyorum.   

Hata 1. Kartuşların tıkandı, yazmıyor düşüncesi ile sallanması.


Maalesef operatörler baskı esnasında yaşadıkları sorunları çözmek için kendilerince yöntemler geliştiriyorlar. Kartuşları sallayarak tekrar yazmasını ve sorunu çözeceklerini düşünüyorlar. Bu işlemi yaptıklarında tıkandı zannettikleri kartuşlar ilk başta yazmaya başlıyor ancak sallama sonrası kartuş içindeki hava dengesi bozulduğu için bir süre sonra baskılar kesik ve çizik olmaya başlıyor. Sonra da artık o kartuşlar, içinde mürekkep olmasına rağmen kullanılamıyor.


Şunu çok iyi bilmek gerekir ki eğer kartuşlarınız orijinal ya da %100 yeni-sıfır kartuşsa (yani dolum kartuş değilse), mürekkebi yüksek kalitede ise kartuş tıkanma yapmaz. Baskı esnasında oluşan kağıt tozları yüksek hızla baskı esnasında zamanla kartuş ağzında birikir, tortu oluşturur ve mürekkebin çıkmasını engeller. Yapılması gereken tek şey kartuş ağzını temiz, kuru ya da hafif nemli bir bezle silmektir.

Hata 2. Kartuşların alkol, kolonya-kolonyalı mendil vb şeylerle temizlenmesi.


Az evvel, kartuş ağzında (elektronik devrede) biriken tortuların temiz, kuru ya da hafif nemli biz bezle temizlenmesi gerektiğini belirtmiştim. Şaşırmayın, gerçekten kartuş temizleme işlemi bu kadar basit. Ancak, sahada kartuşları temizlemek, tıkandı düşüncesi ile açmak için alkol, kolonya vb. sıvılar kullanılıyor.

Bunların kullanılması, kartuş elektronik devresinin zarar görmesine ve sonrasında da kartuşun çalışmamasına neden oluyor.

Hata 3. Kartuş tak-çıkar işlemlerinde kartuş elektronik devresine zarar verilmesi.


Sahada en çok karşılaştığımız hatalardan biri. Önce kısa bir açıklama yapalım.


Kartuş elektronik devresi, sağda 150 - solda da 150 olmak üzere 300 tane nozzle içerir. (nozzle:mürekkebin çıktığı küçük delikler diyebiliriz) Elektronik devre dediğimizde tahmin edebileceğiniz gibi üzerinde veri iletimini sağlayan yollar bulunur. İşin özü hassas bir yapıya sahiptir ve kartuş kullanılırken zarar görmemesine çok dikkat edilmelidir. Zarar gördüğü takdirde baskı yapılmasını istediğiniz veri iletiminde sorun yaşanır ve istenilen baskılar alınmaz.


Maalesef operatörler kartuşları takıp çıkarırken tabir yerinde ise öyle haşin davranıyorlar ki haliyle bu hassas elektronik yapı zarar görüyor. Kartuş yuvasına tam oturtulmadan, ittirerek takılmaya çalışan kartuşlar yazıcı kafasındaki pimlerin elektronik devreyi yırtması, ezmesi sebebi ile içinde full mürekkep olmasına rağmen çöp oluyor.


Gerçekten büyük zarar! Halbuki yavaş ve hassas bir şekilde kartuş yuvasına oturtulup takılan kartuşlarda hiçbir sorun olmayacak. İşlem basit.

Hata 4. Kodlama makinelerinin bakımının yapılmaması.


Zamanında bir araba aldığınızı ve hala kullandığınızı düşünün. Bu arabayı hiç bakım yaptırmadan, yağını-suyunu-aküsünü-bujilerini-balatalarını hiç kontrol ettirmeden sorunsuz kullanmak mümkün mü?

Aynı mantık kullandığınız kodlama makinelerinde de geçerli. Baskı işleriniz için aldığınız kodlama makinesi de performans olarak beklentilerinizi karşılaması için periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyar. Şanslısınız ki HP45 teknolojisi kodlama makineleri çok bakım gerektirmeyen sistemlerdir. Yapmanız gereken sadece yazıcı baskı kafalarının kartuş elektronik devresi ile temas eden pimlerini etil alkol ile nemlendirilmiş temiz bir bez yardımıyla temizlemek.


Baskı işlemleri sonrasında zamanla bu pimler üzerinde mürekkep tortuları oluşur. Bu bez ile pansuman yapar gibi pimleri temizlerseniz içlerinde biriken mürekkep tortularını kolayca temizleyebilir ve yazıcı kafasının kartuşlarınız ile yüksek performasta çalışmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, bu işlemleri belirli periyotlarda düzenli yapmak önemli. (günlük – haftalık gibi)

Hata 5. Dolum kartuş kullanmak.


Anlıyorum, işletme maliyetleriniz arttı, her şeyin fiyatı arttı, siz de bir şekilde maliyetlerinizi düşürmek istiyorsunuz. Haklısınız!


Peki maliyetlerinizi kağıt üzerinde düşürürken müşterilerinize yaptığınız işlerdeki baskı kalitesini de düşürmeye, tekrar tekrar yapmak zorunda kalacağınız işler sebebi ile iş yükünüzü artırıp verimliliğinizi de düşürmeye hazır mısınız?


Yanlış yapılan ve düşük kalite mürekkep kullanılarak yapılan dolum işlemleri neticesinde yazıcı kafasında yaşanacak arızalara, ortaya çıkacak teknik servis masraflarına, işlerin beklemesine?


Para ve müşteri kaybetmeye de hazır mısınız?


Bıçak sırtı bir durum değil mi? Kağıt üstünde maliyetlerimi %50 düşürdüm, kazançlı çıktım derken süreçte kaybınızın neler olacağını tahmin bile edemezsiniz. Dolayısıyla net önerimiz, orijinal ve %100 yeni (sıfır), yüksek kalite mürekkep içeren kartuşları kullanmanızdır.

Evet, yazımızın sonuna geldik. Biraz uzun ama okuyacak kişilerin fayda sağlayacağı bir yazı oldu sanırım.

Matbaa barkod kartuşlarımız hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.
 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.
 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Karekod kartuşlarında maliyetleri düşürmek için alternatif kartuş testleri nasıl yapılmalı? Çözüm önerileri!




İlaç sektöründe her yıl milyarlarca ilaç kutusuna karekod, lot no, tarih vb bilgiler HP45 teknolojisi karekod kartuşlar ile kodlanıyor. Bu noktada, karekodların ve diğer bilgilerin okunabilir olması ilaç takip sisteminin doğru bir şekilde işlemesi için çok kritik. Üretim hatlarında kullanılan kartuşların yüksek baskı kalitesi sunması da tabii ki olmazsa olmaz.


İlaç üreticileri, son yıllardaki döviz artışının da etkisi ile baskı kalitelerini ve baskı adetlerini koruyacak alternatif kartuşları araştırmaya, test etmeye başladılar.


Şimdi biraz bu testlerin nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Eğer karekod kartuşlarınızda maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız testlerin doğru yapılması ve raporlanması çok önemli.



Hali hazırda kullandığınız karekod kartuş ile yeni bir kartuşu karşılaştırmak için test yapacaksanız aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeli ve testinizi ona göre yapmalısınız.

Koşul 1. Kartuşların test edileceği hatların hızları aynı olmalı. Bir hat yüksek hızlı, diğer hat yavaş hızlı ise doğru sonuçları alamazsınız.



Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Solvent bazlı ve su bazlı kartuş nedir? Ürün ambalajlarımı hangi kartuşlarla kodlayacağım?

Dolayısıyla, bu yazımızda TIJ 2.5 (Thermal Inkjet) kodlama sistemlerinde kullanılan sarf malzemelerden yani HP45 teknolojisi solvent ve su bazlı kartuşlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, kodlama yapılacak malzemelerin yüzeylerinin geçirgen (gözenekli yapı) ve geçirgen olmayan yüzeyler (gözeneksiz yapı) diye 2 ye ayrıldığını söyleyebiliriz.
 

Geçirgen yüzeyler deyince aklımıza '' karton, koli, kağıt, glossy '' vb malzemeler gelsin, yani mürekkebin gözenekli yüzeylerden geçerek tutunduğu yüzeyler.


Geçirgen olmayan yüzeyler dediğimizde ise aklımıza '' plastik, pp, opp, folyo, naylon, shrink, metal, cam, alüminyum '' vb malzemeler yani mürekkebin gözeneksiz yüzeylerden geçemeyip üzerinde tutunduğu yüzeyler gelsin.



 

Buraya kadar her şey net sanırım. Sıra bu 2 farklı malzemenin kodlanmasında hangi kartuşları kullanacağımızda. Kısaca onu da anlatıyorum.

Solvent bazlı kartuşlar; geçirgen olmayan malzeme yüzeylerinde tutunabilme özelliğine sahiptir. Farklı yüzeyler için, farklı formülasyonlarla üretilmiş onlarca solvent kartuş çeşidi vardır. Bu yüzden, her solvent kartuş her malzeme yüzeyinde başarılı performans göstermeyebilir. Bu konuda, mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek alabilirsiniz. Kodlama uygulamalarında ağırlıklı olarak siyah renk kullanılır ancak son yıllarda mavi, kırmızı ve beyaz renk solvent kartuşlar da müşteriler tarafından talep edilmektedir.

Su bazlı kartuşlar; geçirgen malzeme yüzeylerinde yapılacak kodlamalarda kullanılır. Baskı kalitesinin iyi olması, baskı işlemlerinin kesintisiz devam etmesi ve operasyonel verimlilik sağlaması için kullanılacak kartuşun içerdiği mürekkep kalitesi çok önemlidir. Bazı kartuşların mürekkepleri silik baskı yapabilir, baskılarınız okunmaz. Kartuşların makineleriniz ile uyumlu çalışması ve yüksek performans göstermesi kritik bir konudur. Bu konularda mevcut ya da alternatif tedarikçilerinizden destek almanızı öneririm.


Şimdi de kısaca sarf malzeme maliyetlerinizi en çok etkileyecek konuya makinelerin ve kartuşların çipli olmasına değinelim ve bitirelim.

HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Sarf malzemede tek tedarikçiye mecbur olma kabusu! Kodlama makinesi alırken sorulması gereken 3 kritik soru!

Çünkü, üretilen ürünlere kodlama yapmak için makine yatırımları yapmak sürecin sadece başlangıcı. Sonrası ise ürettiğiniz ürünlerin ambalajlarına '' üretim tarihi, SKT, lot no, seri no, barkod-karekod '' vb verileri kodlamak için yıllarca kullanacağınız makinelere düzenli olarak (her hafta - her ay gibi) sarf malzeme satın almak.

Eğer kodlama makinesi yatırımı yaparken makinelerinizin çipli olması sebebi ile sarf malzeme maliyetlerinin baştan ne olacağını analiz etmediyseniz ve tedarikçinize her daim mecbur kalacak bir yatırıma imza attıysanız zorlu bir dönem sizi bekliyor diyebiliriz.


Neden mi? Kısaca anlatmaya çalışayım.

Peki yanlış olan ne?
 


Üretici ziyaretlerimizde, yaptığımız toplantılarda en çok dile getirilen ve büyük mağduriyet oluşturan 2 önemli konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

1. Üreticiler, kodlama makinesi alımı yaparken makinelerin çipli oldukları konusunda satıcılar tarafından bilgilendirilmediklerini söylüyorlar. Bu noktada, makine satıcılarının kesinlikle en baştan firmaları bilgilendirmeleri gerektiğini ve etik olan davranışın bu olduğunu düşünüyorum. Bu bilgiyi baştan müşterileri ile paylaşan satıcılar olduğunu da söylemeliyim.

2. Üreticiler, baştan bu bilgi kendilerine verilmediği için sarf malzemeleri piyasa fiyatlarının %30 ile %70 hatta %100 ün üzerinde maliyetlerle almak zorunda kaldıklarından yakınıyorlar. Maalesef bazı tedarikçiler tek satıcı olma durumunu kullanarak sarf malzemeleri çok yüksek fiyatlara satıyorlar. Serbest piyasa, herkes istediği fiyata satış yapabilir tabii ki ancak üreticiyi kendine mahkum edip sonra sürekli çok yüksek fiyatlardan sarf malzeme satışı yapmak ta bir başka etik olmayan davranış değil mi?

Aslında, tek tedarikçiye mahkum olmadan, alternatif iyi ürün ve hizmet sağlayabilecek tedarikçiler ile çalışmak, riskleri kontrollü bir şekilde yönetmek ve maliyetlerinizi düşürmek mümkün. Bu noktada, üretici firmaların kodlama makinesi alımlarını yaparken çok basit 3 sorunun yanıtını baştan öğrenmeleri gerektiğini ve yatırım analizlerini de ona göre yapmalarını öneriyorum.

Soru 1.  Kodlama makineleriniz çipli mi çipsiz mi?


Soru 2.
  Eğer sizden bu makineleri satın alırsak sarf malzemeleri de sizden almak zorunda mı kalacağız?


Soru 3.
 Sarf malzeme maliyetlerimiz ne olacak? ( Baskı-kodlama başına birim maliyet?)

Bu soruların cevaplarını kesin olarak alıp teyit etmenizin ardından iş sadece bir excel tablosunda teklif aldığınız makinelerin ve sarf malzemelerin yatırım analizine kalıyor. Kodlama operasyonlarınızda, ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklere sahip makineleri tespit ettikten sonra excel tablosunda bu analizi yapmak artık sizin için çok kolay.

Farkında olmadan yazı çok uzadı, son sözlerim, bitiriyorum.

İhtiyaçlarınıza yönelik kodlama makinesi yatırımı yaparsanız makul-mantıklı bir yatırım yapmış olursunuz. Mesela, sadece  '' ÜRT-STT, Lot no, Seri No '' vb. kodlamaları yapacaksanız ve bu uzun yıllar hiç değişmeyecekse hiç kullanmayacağınız ekstra özelliklere sahip makinelere gerek var mı? 5000 motor gücünde, 300 km hız yapan bir otomobile ihtiyacınız olmadığı gibi.

İhtiyaçlarınız çok özel kodlama makinelerinin satın alınmasını mecbur kılıyorsa ve sadece çipli makineler ile işinizi çözebiliyorsanız anlatmaya çalıştığım konular ajandanızda muhakkak olsun.



HP45 teknolojisi kodlama makinelerinin tamamında yüksek performans gösteren solvent bazlı ve su bazlı kartuşlarımız müşterilerimizin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor, maliyetlerini düşürüyor.



Bizim sunduğumuz kodlama makineleri ve sarf malzemeler hk. öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.


Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Blogta neler var, neler olacak?

Herkese merhaba,
 

Planlama yapmak tabii ki önemli peki ya harekete geçmek? Bence ikisini de dengeli bir şekilde yapabilmek ve zamanı iyi yönetmek hayatın her alanında başarılı olmak için çok önemli.
 

Dolayısıyla, blogu hayata geçirme konusunda yaşadığımız bu süreçten biz de gerekli dersleri aldık. Artık kendimize de çok yüklenmeyelim, değil mi?



Biraz uzun bir giriş oldu ama duygularımızı paylaşmasam olmazdı. Şimdi, daha da fazla uzatmadan bu blogta sizler için neler olacak onları paylaşmak istiyorum. Buyrun.

1. Faaliyette bulunduğumuz 5 farklı sektörde kullanılan endüstriyel kodlama makineleri ve sarf malzemeleri  hakkında  bilgilendirmeler, öneriler


 

2. Sektörünüze ve işinize uygun kodlama makinesi & sarf malzeme seçimi konusunda yardımcı olabilecek fikirler


 

3. İş verimliliğinizi artıracak, maliyetlerinizi düşürecek ipuçları


 

4. Sektörel bazda kodlama uygulamalarında doğru bilinen yanlışlar


 

5. Farklı teknolojilerdeki kodlama makinelerinin yatırım analizleri, avantaj ve dezavantajları


 

6. Sahada yaşanan örnek vaka çalışmaları


 

Umarım hazırlayacağımız içerikler okuması keyifli, faydalı, eğlenceli ve herkesin işinde -hayatında yaşadıklarından bir parça bulacağı güzel bir blog oluşturur, sizlerin katkısı ile de büyür ve gelişir.

 

Doğal olarak ara ara da Ekoprint’in sizler için sunduğu ürünlerin ve hizmetlerin de reklamını yapacağım:)

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Yumurta üreticileri hangi yumurta kodlama makinelerini kullanıyor? Neden makinelerini yedekliyor?

Yumurta üretimi, zorunlu haller dışında (tavuklarda hastalık, ölüm vb şeyler olmadıkça) hiç bitmeyen bir süreç. Yani, tavuklar her gün, hiç durmadan yumurtlamaya devam ediyorlar.



Üreticiler de tesislerinin altyapısını-üstyapısını ona göre dizayn ediyor, tüm makine yatırımlarını da bu süreci en verimli ve etkili yönetecek şekilde yapıyorlar.



Bugün, yumurtaların kodlanması ile ilgili yapılan yatırımlardan yumurta kodlama makinelerine değineceğim.
 


Öncelikle, Türkiye’de üretilen yumurtaların üzerine İşletme No ve üretim yöntemini (yumurtanın organik-gezen-kafes mi olduğunu) kodlamak bir zorunluluk.



Yumurtaların hangi üretim tesislerinde-çiftliklerde üretildiğini ve yöntemini gösteren, izlenebilirliği sağlayan bir uygulama.Bu uygulamadan muaf tutulan çok küçük üreticiler de var, onlar ayrı.


Dolayısıyla, yumurta üzerine kodlama zorunlu olduğu için tüm üreticiler farklı teknolojilere sahip yumurta kodlama makineleri kullanıyorlar.Aşağıda hangi üreticiler, hangi teknolojiyi, hangi markaları kullanıyor görebilirsiniz.

 

1. Büyük ölçekli üreticiler; ağırlıklı olarak CIJ teknolojiye (Continuous Inkjet Systems) sahip Moba gibi tasnif makineleri ile entegre çalışan Videojet, Domino vb yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

 

2. Orta ve yine bazı büyük ölçekli üreticiler; konveyörlü, 5-6 kafalı Ekoprint, Zorel, Naturefe, MBD, Vibox gibi TIJ – HP45 teknoloji (Thermal Inkjet Systems) ve BG Makine-Ovojet, Nuovo, Prinzen, Völker gibi TIJ - HP26 teknoloji makineler kullanıyor.

 

3. Küçük ölçekli (organik, serbest gezen) üreticiler; tek kafalı TIJ – HP45 teknolojisi Ekoprint yumurta kodlama makinelerini kullanıyor.

                                                                                                 

Yazının başında yumurta üretiminin hiç durmadan devam ettiğinden bahsetmiştik. Yumurta üreticileri de zamanla yarışıyorlar.


 

Kısıtlı tüketim süresi olan ürünlerini bir an önce kodlamak, paketlemek, tekrar paketlerin üzerine kodlama yapmak, araçlara yüklemek ve müşterilerine dağıtmak-satmak zorundalar. İşte bu yüzden operasyonun her adımı kusursuz işlemeli.

 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Devamını oku

Serbest gezen – Organik yumurta üreticisiyim. Yumurta kaşesi mi yoksa kodlama makinesi mi almalıyım?



Bazı soruların cevabı ilk bakışta insana çok kesin ve net gelir değil mi? Burada olduğu gibi. Param varsa tabii ki yumurta kodlama makinesi alırım dediğinizi duyar gibiyim.

 

Ben düşüncelerimi paylaşayım, siz değerlendirmenizi yine yaparsınız. İşte detaylar, karar sizde.



 

1. Günlük yumurta üretimim 1000 adeti geçmez, üretimi artırmayı da düşünmüyorum diyorsanız biraz yorulacaksınız ama yumurta kaşesi ile işinizi yapabilirsiniz. Profesyonel bir yumurta kodlama makinesine ihtiyacınız yok.

2. Günlük yumurta üretimim 1000 adetlerin üzerinde, yeni kümes de kuruyorum, üretimi kısa vadede 3-5 bin, orta vadede 10bin, uzun vadede 50bin adetlere çıkaracağım. İşime uzun vadeli ve yatırım yapılması gereken bir iş olarak bakıyorum diyorsanız vakit kaybetmeye gerek yok. Yumurta kodlama makinenizi hemen almanızı öneririm.


Yumurta kodlama makinesi işinizin verimliliğini , yumurta baskı kalitenizi ve müşterilerinizin memnuniyetini artırır. İşinizde başarılı olmanıza katkı sağlar.

Yumurta Kodlama Makinesi


Aslında karar vermekteki en önemli noktanın işinize, hedeflerinize ve işinizin geleceğine nasıl baktığınızla ilgili olduğunu gördünüz mü?

 

Ürettiğiniz yumurtaları kodlamak bir zorunluluk ancak ne ile kodlayacağınıza karar vermek para ile ilgili değil, işinizle ilgili ne yapmak istediğinizi bilmenizle ve ona göre karar vermeniz ile alakalı.

 

Durun! Strese girmeye gerek yok, acele etmeyin. İşinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verdiyseniz öğrenmek istediğiniz her şeyi, aklınıza takılan her konuyu sormak, bilgi almak için bizi arayın, mail atın, sorularınızı sorun.

 

Yardımcı olmak için elimizden geleni fazlası ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

 

Devamını oku


Sitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.