1 SORU, 1 CEVAP Solvent kartuş mu su bazlı kartuş mu kullanmalıyım?

Herkese merhaba,

Bugün, kodlama makinelerinde hangi kartuşu nerede kullanmanız gerektiğini kısaca anlatacağım.

Yanlış kartuş kullanımı, kodlama performansını ve maliyetlerini olumsuz etkilediği için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

1 SORU: Üretim hatlarındaki ürünlerimizin ambalajlarını solvent mi su bazlı kartuşlarla mı kodlamalıyım?

1 CEVAP: Öncelikle bilinmesi gereken ilk konu kodlama yapılacak malzemenin özelliği. Kodlama yapılacak malzeme yüzeylerini ikiye ayırıyoruz. Geçirgen olan yüzeyler ve geçirgen olmayan yüzeyler olarak.

Geçirgen yüzeyler; kağıt, karton, koli vb. malzemelerin yüzeyidir. Bu yüzeylerin üzerine kodlama yapıldığında SU BAZLI KARTUŞ kullanılması gerekmektedir. Çünkü mürekkep bu yüzeylerden emilerek baskı oluşturulur. Solvent bazlı kartuşlar da bu yüzeylerde kullanılabilir ancak 2-3 kat daha fazla para vererek solvent bazlı kartuş kullanmak maliyetlerinizi direkt artırır. Aynı işi 1/3 fiyatına SU BAZLI KARTUŞ la yapabilirsiniz.

Geçirgen olmayan yüzeyler; plastik, alüminyum folyo, cam, metal vb malzemelerin yüzeyidir. Bu yüzeylerin üzerine kodlama yapıldığında SOLVENT BAZLI KARTUŞ kullanılması gerekmektedir. Çünkü mürekkep bu yüzeylerden emilemez ve yüzeyde tutunarak baskı oluşturulur. Mürekkep kalitesi, hızlı kuruma özelliği solvent kartuşlar da çok önemlidir. Her yüzeye her solvent kartuş aynı performansı göstermez. Malzeme üzerinde farklı solvent kartuşların testlerinin yapılması önemlidir.

Su bazlı kartuşlar bu yüzeylerde kullanılmaz, çünkü bu mürekkep geçirgen olmayan yüzeyler için uygun değildir. Yüzeyde tutunamaz ve silinir.

Üreticiler olarak dikkat etmeniz gereken bir konu da satıcıların sizi yanlış yönlendirmesi ve yanlış kartuş seçimi sebebi ile maliyetlerinizin artmasıdır.

Şimdi, malzemelerinizin cinsini kontrol edin eğer geçirgen yüzeylere kodlama yapıyorsanız ve satıcı size solvent kartuş kullanmanızı önermiş ise zarar ettiğinizin farkına varın.

Daha fazla zarar etmemek için bir an önce kartuş seçimini doğru yapın.,

 

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.


Facebook: ekoprintkodlama

Instagram: ekoprintkodlama

LinkedIn: Ekoprint Kodlama Çözümleri

Twitter: ekoprintkodlama

Youtube: Ekoprint Kodlama Çözümleri
 

22.5.2023

Diğer HaberlerSitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.