1 SORU 1 CEVAP: Neden farklı çeşitlerde solvent kartuşlar var?

1 CEVAP: Ürün ambalajlarının kodlanmasında kullanılan endüstriyel mürekkep konusu derya deniz bir konu. Binlerce çeşit su bazlı, solvent bazlı, dye bazlı vb. mürekkep çeşidi var. Bu mürekkeplerin binlerce farklı kartuşla uyumlu çalışması için mürekkep ve kartuş üreticileri birlikte çalışıyorlar. Müşterilerin farklı ihtiyaç ve taleplerine yönelik sürekli ar-ge çalışmaları ve testler yaparak farklı malzeme yüzeylerine uygun mürekkepleri üretiyorlar.

 

Bugün, bu çok geniş konu içinden solvent bazlı kartuş ve mürekkeplere değineceğiz. Bu noktada müşterilerimize kulak veriyoruz.

Müşterilerimizden genelde şu cümleleri duyuyoruz. ‘’ Ya bu kartuş da solvent o da solvent, hepsi aynı değil mi? Solvent solventtir, fiyatları neden farklı!! ’’

Öncelikle, ister su bazlı ister solvent bazlı olsun tüm mürekkepler kullanılacakları alana göre ( geçirgen yüzeyler-geçirgen olmayan yüzeyler) farklı özellikler içerir.

Konumuz solvent bazlı kartuş ve mürekkepler olduğuna göre hemen bu ürünlerin nerede kullanıldıklarına bakalım.

Solvent ürünler geçirgen olmayan yüzeylerin (plastik, cam, metal, alüminyum vb..) kodlanmasında kullanılır. Gördüğünüz gibi bu malzemeler farklıdır ve mürekkebin yüzeyde tutunabilmesi için o yüzeylere uygun tutunma özelliğine sahip olması gerekir. Yani, plastik yüzeye uyguladığınız bir solvent mürekkep metal ya da cam yüzeyde aynı performansı göstermeyebilir, yüzeyinde tutunamaz, kurumaz ve çabuk silinebilir. Müşterilerin bazıları mürekkebin hızlı kurumasını talep edebilir, bazıları içinse hızlı kuruma önemli değildir. Birkaç saniye geç kurusa problem olmaz. Bazen baskı yapılan STT, ÜRT, barkod vb bilgilerin yüzeyde tutunması ve kolayca çıkmaması çok kritiktir, müşteri için en önemli kriter bu olabilir.
 

Dolayısıyla, kullanılacak solvent kartuş-mürekkep seçimi birkaç aşamadan sonra belli olmuş olur. Şimdi bu aşamalara bakalım.

  • Müşterinin baskı yapacağı malzeme cinsi en önemli ve kritik konudur. Bir solvent kartuş satın alması yapılmadan önce mümkünse malzeme örneği tedarikçiye gönderilmeli ve baskı kalitesi, önemli konular test edilmelidir.
  • Testlerde mürekkebin kuruma süresi, baskı kalitesi, kartuşun yazıcı kafasında beklediğindeki performansı (decap time) gözlemlenerek müşteri talebine uygun özelliklere sahip solvent kartuş önerisi tedarikçi tarafından yapılmalıdır.
  • Doğru ürün seçiminin en başta yapılması müşterilerin birçok gereksiz operasyon yapmasını önler, iş verimliliğini artırır.

İşin özeti, farklı müşteri ihtiyaç ve talepleri için farklı solvent kartuşlar vardır. Hangi kartuşun doğru kartuş olduğunu anlamak için de yukarıdaki aşamaların tamamlanması operasyonel ve iş verimliliği için önemlidir.

Ekoprint olarak farklı yüzey uygulamalarında kullanabileceğiniz 4-5 çeşit solvent bazlı kartuşu dünyanın en büyük mürekkep üreticileri ile çalışarak müşterilerimize sağlıyoruz.

HP45 teknolojisi kodlama makinelerinde kullanılan solvent kartuşları her zaman istediğiniz adetlerde farklı renk seçenekleri ile tedarik ediyoruz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı görebilirsiniz.
 

 

8.8.2023

Diğer HaberlerSitede yer alan markalar, kendilerinin tescilli ürünleridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.